Իրանն, լինելով նավթային պաշարներով հարուստ երկիր, ներկայումս բենզինի սպառման իր օրական կարիքի 10%-ը (14 միլիոն լիտր) ներմուծում է: ԻԻՀ-ի նախագահի տեղակալ Իսմայիլ Սաղաբ Էսֆահանին ներկայացրել է, որ Իրանում օրական սպառվում է 135 միլիոն լիտր բենզին, որից 121 միլիոնը ներքին արտադրություն է, իսկ 14 միլիոնը՝ ներմուծում:
Համեմատության համար, Հայաստանի բենզինի սպառումն օրական 750-800 հազար լիտր է, ինչը Իրանից 170 անգամ քիչ է: Իրանը բենզինի ներմուծման համար մեծ դժվարություններ ունի, քանի որ ԱՄՆ-ի ծովային շրջափակումն ու արտարժույթի պակասը խոչընդոտում են ներմուծմանը:
Իրանն իր պակասորդը գնում է միջազգային գներով, սակայն սպառողներին կտրոնով վաճառում է լիտրը 1500 թումանով (ՀՀ արժույթով), իսկ շուկայական գինը կարող է հասնել 3,000 և 5,000 թումանի:
Վերջերս գործարարներին թույլատրվել է ներմուծել պրեմիում տեսակի բենզին և վաճառել լիտրը 80,000 թումանով (165 ՀՀ դրամ):
Իրանի իշխանությունները առաջարկում են մոռանալ բենզինի ներմուծման մասին և յուրաքանչյուր քաղաքացուն հատկացնել օրական մեկ լիտր բենզին՝ 1500 թումանով:

Иран, будучи богатой нефтяной страной, в настоящее время импортирует 10% от своей ежедневной потребности в бензине (14 миллионов литров). Заместитель президента Ирана Исмаил Сагаб Эсфахани сообщил, что в Иране в среднем ежедневно потребляется 135 миллионов литров бензина, из которых 121 миллион производится внутри страны, а 14 миллионов импортируется.
Для сравнения, потребление бензина в Армении составляет 750-800 тысяч литров в день, что в 170 раз меньше, чем в Иране. Иран сталкивается с большими трудностями при импорте бензина, так как морская блокада США и нехватка валюты мешают закупкам.
Иран покупает свой дефицит по международным ценам, но продает потребителям по талонам по цене 1500 тума (в армянской валюте), в то время как рыночная цена может достигать 3,000 и 5,000 тума.
Недавно бизнесменам разрешили импортировать бензин премиум-класса и продавать литр за 80,000 тума (165 армянских драм).
Иранские власти предлагают забыть об импорте бензина и предоставить каждому гражданину по литру бензина в день за 1500 тума.