ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության 11-րդ բաժին օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում գործող ընկերությունը, որը զբաղվում է հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի մանրածախ առևտրով, իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմնին ներկայացվող հաշվարկներում: Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ լրատվականից։
«Վարչության աշխատակիցները ստացված տվյալները մանրամասն վերլուծել են, մշակել են միջոցառումների կատարման հաջորդականություն, որից հետո իրականացվել են համալիր գործողություններ։ Ձեռք են բերվել և հետազոտվել են ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալները, այդ թվում ներքին հաշվառման և սևագիր փաստաթղթերը: Այդ տվյալները համադրվել են ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա՝ նույն ժամանակաշրջաններին վերաբերվող ընկերության կողմից ներկայացված հարկային հաշվարկների տվյալների հետ:
Պարզվել է, որ 2021-2026թթ-ի ընթացքում, ընկերության կողմից, բենզինի, դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի վաճառքից ձևավորված հասույթից թերհայտարարագրվել է շուրջ 1,3 մլրդ դրամ։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 415 մլն դրամ։
Փաստի առթիվ առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկ վճարողներին հորդորում է զերծ մնալ նման արատավոր վարքագծից և գործել թափանցիկ, իսկ քաղաքացիներին խնդրում է ձեռք բերված վառելիքի դիմաց պահանջել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ հաշվարկային փաստաթղթեր»,- ասված է հաղորդագրությունում։

The 11th division of the Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee received operational information that a company engaged in the retail trade of liquefied gas, gasoline, and diesel fuel in the Berd community of Tavush province does not fully reflect the revenues from sales in the calculations submitted to the tax authorities. This was reported by the press service of the SRC.
“The department's employees thoroughly analyzed the received data, developed a sequence of actions, after which comprehensive measures were taken. Data regarding the company's activities were collected and examined, including internal accounting and draft documents. These data were compared with the tax calculation data submitted by the company to the SRC for the same periods,” the statement said.
It was found that during the period from 2021 to 2026, the company underreported about 1.3 billion drams from the sales of gasoline, diesel fuel, and liquefied gas. As a result, approximately 415 million drams were not calculated and paid to the state budget.
A report on the alleged crime has been submitted to the Main Investigation Department for Economic Crimes and Smuggling of the Investigative Committee, where a criminal case has been initiated.
The State Revenue Committee urges taxpayers to refrain from such corrupt behavior and to act transparently, while citizens are asked to demand cash register receipts or other accounting documents as stipulated by law for the fuel purchased,” the statement added.