ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության 11-րդ բաժին օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում գործող ընկերությունը, որը զբաղվում է հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի մանրածախ առևտրով, իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմնին ներկայացվող հաշվարկներում: Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ լրատվականից։
«Վարչության աշխատակիցները ստացված տվյալները մանրամասն վերլուծել են, մշակել են միջոցառումների կատարման հաջորդականություն, որից հետո իրականացվել են համալիր գործողություններ։ Ձեռք են բերվել և հետազոտվել են ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալները, այդ թվում ներքին հաշվառման և սևագիր փաստաթղթերը: Այդ տվյալները համադրվել են ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա՝ նույն ժամանակաշրջաններին վերաբերվող ընկերության կողմից ներկայացված հարկային հաշվարկների տվյալների հետ:
Պարզվել է, որ 2021-2026թթ-ի ընթացքում, ընկերության կողմից, բենզինի, դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի վաճառքից ձևավորված հասույթից թերհայտարարագրվել է շուրջ 1,3 մլրդ դրամ։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 415 մլն դրամ։
Փաստի առթիվ առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկ վճարողներին հորդորում է զերծ մնալ նման արատավոր վարքագծից և գործել թափանցիկ, իսկ քաղաքացիներին խնդրում է ձեռք բերված վառելիքի դիմաց պահանջել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ հաշվարկային փաստաթղթեր»,- ասված է հաղորդագրությունում։

В 11-м отделе управления расследования и оперативной разведки ГНС поступили оперативные сведения о том, что компания, занимающаяся розничной торговлей сжиженным газом, бензином и дизельным топливом в общине Берд Тавушской области, полностью не отражает доходы от реализации в расчетах, представляемых налоговым органам. Об этом сообщает пресс-служба ГНС.
«Сотрудники управления подробно проанализировали полученные данные, разработали последовательность мероприятий, после чего были проведены комплексные действия. Были собраны и исследованы данные о деятельности компании, включая внутренние учетные и черновые документы. Эти данные были сопоставлены с данными налоговых расчетов, представленными компанией в ГНС за те же периоды», - говорится в сообщении.
Выяснилось, что в период с 2021 по 2026 годы компанией было недоучтено около 1,3 млрд драмов от продаж бензина, дизельного топлива и сжиженного газа. В результате не было рассчитано и не уплачено в государственный бюджет около 415 млн драмов.
По данному факту в Главное управление расследования экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета направлено сообщение о предполагаемом преступлении, где возбуждено уголовное дело.
Государственная налоговая служба призывает налогоплательщиков воздерживаться от подобного порочного поведения и действовать прозрачно, а граждан призывает требовать кассовые чеки или другие расчетные документы, предусмотренные законодательством, за приобретенное топливо», - говорится в сообщении.