ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ֆիզիկական անձինք Հայաստանում կարող են անվճար ստանալ առևտրային բանկերում իրենց բանկային հաշիվների, դրանց մնացորդների, ինչպես նաև բանկի հետ փոխադարձ պարտավորությունների առկայության կամ բացակայության մասին էլեկտրոնային հաշվետվություններ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:
Համապատասխան լրացումը ԿԲ խորհուրդը մտցրել է 8/05 «Ֆինանսական կազմակերպությունների վարքի կանոններ» կարգավորումը՝ սպառողների կողմից ստացված ազդանշանների հիման վրա:
Այսպիսով, էլեկտրոնային ձևով հաշվետվությունը տրամադրվելու է անվճար: Թղթային տարբերակը հաճախորդը կարող է ստանալ անվճար առնվազն մեկ անգամ յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ընթացքում:
Կենտրոնական բանկում նշում են, որ փոփոխությունները ուղղված են ֆիզիկական անձանց իրավունքների ամրապնդմանը՝ իրենց բանկային համակարգի կարգավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու, համապատասխան տվյալների հասանելիության ապահովման, ինչպես նաև ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության և թափանցիկության բարձրացման նպատակով:

Banks in Armenia to Provide Citizens with Free Account Statements
YEREVAN, August 25. /ARKA/. Individuals in Armenia will be able to receive free electronic statements about their bank accounts, balances, and the presence or absence of mutual obligations with the bank at commercial banks. This was reported by the press service of the Central Bank of Armenia.
The corresponding amendment was introduced by the CB Council into regulation 8/05 'Rules of Conduct for Financial Organizations' based on feedback from consumers.
Such statements will be provided free of charge in electronic form. Clients will be able to receive a paper version free of charge at least once during each calendar year.
According to the Central Bank, the changes aim to strengthen individuals' rights to obtain information about their status in the banking system, ensure the availability of relevant information, and enhance the accessibility and transparency of financial services.