ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ֆիզիկական անձինք Հայաստանում կարող են անվճար ստանալ առևտրային բանկերում իրենց բանկային հաշիվների, դրանց մնացորդների, ինչպես նաև բանկի հետ փոխադարձ պարտավորությունների առկայության կամ բացակայության մասին էլեկտրոնային հաշվետվություններ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:
Համապատասխան լրացումը ԿԲ խորհուրդը մտցրել է 8/05 «Ֆինանսական կազմակերպությունների վարքի կանոններ» կարգավորումը՝ սպառողների կողմից ստացված ազդանշանների հիման վրա:
Այսպիսով, էլեկտրոնային ձևով հաշվետվությունը տրամադրվելու է անվճար: Թղթային տարբերակը հաճախորդը կարող է ստանալ անվճար առնվազն մեկ անգամ յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ընթացքում:
Կենտրոնական բանկում նշում են, որ փոփոխությունները ուղղված են ֆիզիկական անձանց իրավունքների ամրապնդմանը՝ իրենց բանկային համակարգի կարգավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու, համապատասխան տվյալների հասանելիության ապահովման, ինչպես նաև ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության և թափանցիկության բարձրացման նպատակով:

Банки Армении будут бесплатно предоставлять гражданам справки о счетах
ЕРЕВАН, 25 августа. /АРКА/. Физические лица в Армении смогут бесплатно получать в коммерческих банках электронные справки о своих банковских счетах, остатках на них, а также о наличии или отсутствии взаимных обязательств с банком. Об этом сообщает пресс-служба Центрального банка Армении.
Соответствующее дополнение Совет ЦБ внес в регламент 8/05 «Правила делового поведения финансовых организаций» с учетом сигналов, поступивших от потребителей.
В электронном виде такая справка будет предоставляться бесплатно. Бумажную версию клиент сможет получать бесплатно как минимум один раз в течение каждого календарного года.
Как отмечают в Центробанке, изменения направлены на укрепление права физических лиц на получение информации о своем статусе в банковской системе, обеспечение доступности соответствующих сведений, а также повышение доступности и прозрачности финансовых услуг.