ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Բանկային համակարգի տոկոսադրույքները Հայաստանում դանդաղ են կարգավորվում, չնայած դրամավարկային քաղաքականության և կարճաժամկետ շուկայական տոկոսադրույքների նվազմանը: Այս մասին նշվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հաշվետվությունում, որը վերաբերում է 2025 թվականի III եռամսյակից մինչև 2026 թվականի II եռամսյակ կատարած դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի իրականացմանը:
Դրամավարկային տոկոսադրույքների դանդաղ կարգավորման պայմաններում, կարգավորիչը նշում է, որ որոշ տնտեսության հատվածներում բարձր ակտիվության ֆոնին պահպանվել է բարձր պահանջարկը վարկավորման համար: Սա հատկապես արտահայտվել է տնային տնտեսություններին տրամադրված սպառողական վարկերի կայուն աճով:
Իր հերթին, բնակարանային վարկավորման աճի տեմպերը մի փոքր դանդաղել են, ինչը պայմանավորված է եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի զգալի սահմանափակմամբ, սակայն դեռևս բարձր են մնացել:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը օգոստոսի 6-ին վեցերորդ անգամ անփոփոխ պահեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 6.5% մակարդակում: Լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքը մնացել է 8% մակարդակում, իսկ միջոցների ներգրավման տոկոսադրույքը՝ 5%:

Банковские ставки в Армении медленно реагируют на снижение ставки ЦБ — регулятор
ЕРЕВАН, 28 августа. /АРКА/. Процентные ставки банковской системы Армении корректируются медленно, несмотря на снижение ставки денежно-кредитной политики и краткосрочных рыночных ставок. Об этом говорится в отчете Центрального банка РА о выполнении программы денежно-кредитной политики за период с III квартала 2025 года по II квартал 2026 года.
В контексте условий медленной корректировки банковских ставок регулятор отмечает, что на фоне высокой активности в отдельных сегментах экономики в отчетном периоде сохранялся высокий спрос на кредитование. В частности, это проявлялось в устойчивом росте потребительских кредитов, предоставленных домашним хозяйствам.
Темпы роста ипотечного кредитования несколько замедлились в связи со значительным сужением охвата программы возврата подоходного налога, однако по-прежнему оставались высокими.
Центральный банк Армении 6 августа шестой раз подряд сохранил ставку рефинансирования на уровне 6,5%. Ставка ломбардного репо осталась на уровне 8%, ставка привлечения средств — 5%.