Բանկային հաշիվներ, վճարային քարտեր, ավանդներ՝ այս և մի շարք այլ հասկացություններ բացատրելու համար Իդրամը և IDBank-ը այցելեցին ''Հայրենի'' ճամբար:
2021 թվականից ի վեր ''Հայրենի'' ճամբարը ամեն տարի ընդունում է զոհված զինծառայողների երեխաներին, որոնց թիվը հասնում է 1500-ի:
Այս տարի շուրջ 300 երեխա մասնակցեց ֆինանսական դասընթացներին, սովորելով, թե ինչպես են աշխատում բանկերը և ինչպես են իրականացվում առանց կանխիկ գործարքները: Աշխատանքային սեսիաները աչքի ընկան բարձր էներգիայով և անվերջ հարցերով՝ երեխաները ցանկանում էին իմանալ ամեն ինչ, սկսած քարտի կորուստից մինչև ինչ անել, եթե պատահաբար գտնում են ուրիշի վճարային քարտը: Սեսիայի ավարտին Իդրամն ու IDBank-ը զարմացրեցին բոլոր մասնակիցներին՝ պարգևելով ամենաակտիվներին բացառիկ նվերներ:
IDBank-ի ավագ մարզիչ Գևորգ Դարախչյանը նշեց, որ ճիշտ գումարային կառավարման հմտությունները կարևոր են վաղ տարիքից:
“Մեր համար կարևոր է նյութը փոխանցել իրական օրինակներով: Սա երեխաներին օգնում է ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես պլանավորել անձնական բյուջեն և արդյունավետ խնայել գումարը: Այս առումով Իդրամ Ջունիոր հավելվածը հիանալի գործիք է՝ թույլ տալով երեխաներին կատարել վճարումներ ծնողական վերահսկողության ներքո, մինչդեռ ձևավորելով առողջ խնայողության մշակույթ: Բացի այդ, հավելվածի մեջ գտնվող Ջունիուս ֆինանսական մրցույթը դարձնում է ուսումը ինտերակտիվ և հետաքրքիր, տալով երեխաներին արժեքավոր մրցանակներ ստանալու հնարավորություն,” նշեց Գևորգ Դարախչյանը:
''Հայրենի'' բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը բարձր գնահատեց Իդրամի և IDBank-ի համագործակցությունը:
“Տարիների ընթացքում մենք իրականացրել ենք բազմաթիվ համատեղ նախագծեր ընկերությունների հետ: Այս տարի ֆինանսական գիտելիքների դասընթացները անցկացվել են 3 փուլով ''Հայրենի'' ճամբարում, ներգրավելով շուրջ 300 երեխայի: Արդյունքում նրանք սովորեցին, թե ինչ է ֆինանսական գիտելիքը, ինչպես պաշտպանվել խաբեություններից և ինչպես կառավարել իրենց անձնական ֆինանսները,” ընդգծեց Վաչե Վարդանյանը:

Банковские счета, платежные карты, депозиты — чтобы объяснить эти и несколько других понятий и ответить на самые важные финансовые вопросы детей, Идрам и IDBank на этот раз посетили лагерь ''Хайорди''.
С 2021 года лагерь ''Хайорди'' ежегодно принимает детей погибших военнослужащих, число которых сейчас достигает 1500.
В этом году около 300 детей приняли участие в финансовых сессиях, изучая, как работают банки и как осуществляются безналичные транзакции. Мастер-классы отличались высокой энергией и бесконечными вопросами — дети были полны желания узнать все, начиная с того, что делать, если карта потеряна, и заканчивая правильными действиями, если они случайно находят чужую платежную карту. В конце сессии Идрам и IDBank удивили всех участников, наградив самых активных эксклюзивными подарками.
По словам старшего тренера IDBank Геворга Дарахчяна, правильное управление деньгами — это важный навык, который следует развивать с раннего возраста.
“Для нас важно передавать материал через реальные примеры. Это помогает детям лучше понять, как планировать свой личный бюджет и эффективно экономить деньги. В этом отношении приложение Идрам Джуниор — отличный инструмент, который позволяет детям совершать платежи под родительским контролем, формируя здоровую культуру сбережений. Кроме того, финансовый турнир Джуниус в приложении делает обучение интерактивным и увлекательным, давая детям возможность получать ценные призы,” отметил Геворг Дарахчян.
Основатель благотворительного фонда ''Хайорди'' Ваче Варданян высоко оценил сотрудничество с Идрамом и IDBank.
“На протяжении многих лет мы реализовали множество совместных проектов с компаниями. В этом году финансовые семинары проводились в 3 этапа в лагере ''Хайорди'', охватывая около 300 детей. В результате они узнали, что такое финансовая грамотность, как защититься от мошенничества и как управлять своими личными финансами,” подчеркнул Ваче Варданян.