Բանկային հաշիվներ, վճարային քարտեր, ավանդներ՝ այս և մի շարք այլ հասկացություններ բացատրելու համար Իդրամը և IDBank-ը այցելեցին ''Հայրենի'' ճամբար:
2021 թվականից ի վեր ''Հայրենի'' ճամբարը ամեն տարի ընդունում է զոհված զինծառայողների երեխաներին, որոնց թիվը հասնում է 1500-ի:
Այս տարի շուրջ 300 երեխա մասնակցեց ֆինանսական դասընթացներին, սովորելով, թե ինչպես են աշխատում բանկերը և ինչպես են իրականացվում առանց կանխիկ գործարքները: Աշխատանքային սեսիաները աչքի ընկան բարձր էներգիայով և անվերջ հարցերով՝ երեխաները ցանկանում էին իմանալ ամեն ինչ, սկսած քարտի կորուստից մինչև ինչ անել, եթե պատահաբար գտնում են ուրիշի վճարային քարտը: Սեսիայի ավարտին Իդրամն ու IDBank-ը զարմացրեցին բոլոր մասնակիցներին՝ պարգևելով ամենաակտիվներին բացառիկ նվերներ:
IDBank-ի ավագ մարզիչ Գևորգ Դարախչյանը նշեց, որ ճիշտ գումարային կառավարման հմտությունները կարևոր են վաղ տարիքից:
“Մեր համար կարևոր է նյութը փոխանցել իրական օրինակներով: Սա երեխաներին օգնում է ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես պլանավորել անձնական բյուջեն և արդյունավետ խնայել գումարը: Այս առումով Իդրամ Ջունիոր հավելվածը հիանալի գործիք է՝ թույլ տալով երեխաներին կատարել վճարումներ ծնողական վերահսկողության ներքո, մինչդեռ ձևավորելով առողջ խնայողության մշակույթ: Բացի այդ, հավելվածի մեջ գտնվող Ջունիուս ֆինանսական մրցույթը դարձնում է ուսումը ինտերակտիվ և հետաքրքիր, տալով երեխաներին արժեքավոր մրցանակներ ստանալու հնարավորություն,” նշեց Գևորգ Դարախչյանը:
''Հայրենի'' բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը բարձր գնահատեց Իդրամի և IDBank-ի համագործակցությունը:
“Տարիների ընթացքում մենք իրականացրել ենք բազմաթիվ համատեղ նախագծեր ընկերությունների հետ: Այս տարի ֆինանսական գիտելիքների դասընթացները անցկացվել են 3 փուլով ''Հայրենի'' ճամբարում, ներգրավելով շուրջ 300 երեխայի: Արդյունքում նրանք սովորեցին, թե ինչ է ֆինանսական գիտելիքը, ինչպես պաշտպանվել խաբեություններից և ինչպես կառավարել իրենց անձնական ֆինանսները,” ընդգծեց Վաչե Վարդանյանը:

Bank accounts, payment cards, deposits – to explain these and several other concepts and answer the kids’ most burning financial questions, Idram and IDBank this time visited ''Hayordi'' Camp.
Since 2021, ''Hayordi'' Camp has been welcoming children of fallen servicemen every year, with their number now reaching 1,500.
This year, around 300 children took part in the financial sessions, learning how banks operate and how cashless transactions work. The workshops stood out for their high energy and endless questions – the kids were eager to learn everything from what to do if a card is lost to the proper steps to take if they accidentally find someone else’s payment card. At the end of the session, Idram and IDBank surprised all the participants, rewarding the most active ones with exclusive gifts.
According to Gevorg Darakhchyan, Senior Trainer at IDBank, proper money management is an essential skill that should be cultivated from an early age.
“It is vital for us to deliver the material through real-life examples. This helps children better understand how to plan their personal budget and save money effectively. In this regard, the Idram Junior app is a great tool – it enables kids to make payments under parental supervision while building a healthy saving culture. Plus, the Junius financial tournament within the app makes learning interactive and fun, giving children the opportunity to receive valuable prizes,” noted Gevorg Darakhchyan.
Vache Vardanyan, founder of the “Hayordi” Charitable Foundation, highly praised the cooperation with Idram and IDBank.
“Over the years, we have implemented numerous joint projects with the companies. This year, financial literacy workshops were held in 3 phases at the Hayordi Camp, engaging around 300 children. As a result, they learned what financial literacy is, how to stay safe from fraud, and how to manage their personal finances,” emphasized Vache Vardanyan.