Baidu-ն Դուբայում գործարկել է ամբողջությամբ անօդաչու տաքսիներ
Չինական Baidu ընկերությունը Դուբայում գործարկել է Apollo Go ամբողջությամբ անօդաչու տաքսիները, որոնք հնարավոր է պատվիրել Uber հավելվածի միջոցով: Այս մասին հայտնել է Baidu-ն:
«Այսօրվանից՝ օգոստոսի 20-ից, Baidu ընկերության Apollo Go անօդաչու ավտոմեքենաները պաշտոնապես հասանելի են Դուբայում Uber հարթակի ուղևորների համար», – հայտարարել են ընկերությունում:
Սկզբնական փուլում ծառայությունը կընդգրկի Ում Սուքեյմ և Ջումեյրա հիմնական շրջանները, որից հետո սպասարկման գոտին աստիճանաբար կընդլայնվի: Անօդաչու ուղևորություն կարելի է պատվիրել UberX և Uber Comfort սակագները ընտրելու դեպքում կամ հավելվածում նախատեսված Autonomous հատուկ տարբերակի միջոցով: Գործընկերության շրջանակում նախատեսվում է աստիճանաբար Uber-ի համաշխարհային ցանցում ինտեգրել Baidu-ի հազարավոր ռոբոտաքսիներ:
2026 թվականի Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի շրջանակում Apollo Go-ի անօդաչու ավտոմեքենան դարձել է միջոցառման պաշտոնական տրանսպորտը, իսկ դրա առաջին բարձրաստիճան ուղևորը եղել է Դուբայի թագաժառանգ շեյխ Համդան բին Մուհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը:
Դուբայում իրականացվող նախագիծը, հունվարին Աբու Դաբիում գործարկված ծառայության հետ միասին, ձևավորում է ընկերության ներկայության կարևոր կենտրոնը Մերձավոր Արևելքում:
Զուգահեռաբար Apollo Go-ն զարգացնում է նաև եվրոպական ուղղությունը՝ Uber-ի և Lyft-ի հետ համատեղ փորձարկումներ անցկացնելով Մեծ Բրիտանիայում, ինչպես նաև PostBus-ի հետ համագործակցությամբ Շվեյցարիայում գործարկելով AmiGo ինքնավար մեքենավարման ծառայությունը:
Այսօրվա դրությամբ Apollo Go-ն գործում է աշխարհի 28 քաղաքներում, իսկ ընկերության ավտոպարկերը ինքնավար ռեժիմում ընդհանուր առմամբ անցել են ավելի քան 350 միլիոն կիլոմետր: Դրանցից ավելի քան 240 միլիոն կիլոմետրն անցել է ամբողջությամբ անօդաչու ինքնավար ռեժիմով՝ ըստ ընկերության հայտարարության:

Baidu запустила полностью беспилотные такси в Дубае
Китайская компания Baidu запустила в Дубае полностью беспилотные такси Apollo Go, которые можно заказывать через приложение Uber. Об этом сообщила сама компания Baidu.
«С сегодняшнего дня, 20 августа, беспилотные автомобили Apollo Go официально доступны для пассажиров на платформе Uber в Дубае», – заявили в компании.
На первом этапе сервис охватит основные районы Ум Сукейма и Джумейра, после чего зона обслуживания будет постепенно расширяться. Беспилотную поездку можно заказать, выбрав тарифы UberX и Uber Comfort или специальный вариант Autonomous в приложении. В рамках партнерства планируется постепенно интегрировать тысячи роботакси Baidu в глобальную сеть Uber.
В рамках Всемирного правительственного саммита 2026 года беспилотное такси Apollo Go стало официальным транспортом мероприятия, а его первым высокопоставленным пассажиром стал наследный принц Дубая шейх Хамдан бин Мохаммед бин Рашид Аль Мактум.
Проект в Дубае, вместе с запущенной в январе службой в Абу-Даби, формирует важный центр присутствия компании на Ближнем Востоке.
Параллельно Apollo Go также развивает европейское направление, проводя испытания в Великобритании совместно с Uber и Lyft, а также запустив службу автономного вождения AmiGo в Швейцарии в сотрудничестве с PostBus.
На сегодняшний день Apollo Go работает в 28 городах мира, а автопарки компании в автономном режиме в общей сложности проехали более 350 миллионов километров. Из них более 240 миллионов километров были пройдены в полностью беспилотном режиме, согласно заявлению компании.
Новости автоиндустрии публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, представляющей КАСКО страхование. КАСКО поможет сохранить стабильное финансовое состояние в неожиданных ситуациях.