Baidu-ն Դուբայում գործարկել է ամբողջությամբ անօդաչու տաքսիներ
Չինական Baidu ընկերությունը Դուբայում գործարկել է Apollo Go ամբողջությամբ անօդաչու տաքսիները, որոնք հնարավոր է պատվիրել Uber հավելվածի միջոցով: Այս մասին հայտնել է Baidu-ն:
«Այսօրվանից՝ օգոստոսի 20-ից, Baidu ընկերության Apollo Go անօդաչու ավտոմեքենաները պաշտոնապես հասանելի են Դուբայում Uber հարթակի ուղևորների համար», – հայտարարել են ընկերությունում:
Սկզբնական փուլում ծառայությունը կընդգրկի Ում Սուքեյմ և Ջումեյրա հիմնական շրջանները, որից հետո սպասարկման գոտին աստիճանաբար կընդլայնվի: Անօդաչու ուղևորություն կարելի է պատվիրել UberX և Uber Comfort սակագները ընտրելու դեպքում կամ հավելվածում նախատեսված Autonomous հատուկ տարբերակի միջոցով: Գործընկերության շրջանակում նախատեսվում է աստիճանաբար Uber-ի համաշխարհային ցանցում ինտեգրել Baidu-ի հազարավոր ռոբոտաքսիներ:
2026 թվականի Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի շրջանակում Apollo Go-ի անօդաչու ավտոմեքենան դարձել է միջոցառման պաշտոնական տրանսպորտը, իսկ դրա առաջին բարձրաստիճան ուղևորը եղել է Դուբայի թագաժառանգ շեյխ Համդան բին Մուհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը:
Դուբայում իրականացվող նախագիծը, հունվարին Աբու Դաբիում գործարկված ծառայության հետ միասին, ձևավորում է ընկերության ներկայության կարևոր կենտրոնը Մերձավոր Արևելքում:
Զուգահեռաբար Apollo Go-ն զարգացնում է նաև եվրոպական ուղղությունը՝ Uber-ի և Lyft-ի հետ համատեղ փորձարկումներ անցկացնելով Մեծ Բրիտանիայում, ինչպես նաև PostBus-ի հետ համագործակցությամբ Շվեյցարիայում գործարկելով AmiGo ինքնավար մեքենավարման ծառայությունը:
Այսօրվա դրությամբ Apollo Go-ն գործում է աշխարհի 28 քաղաքներում, իսկ ընկերության ավտոպարկերը ինքնավար ռեժիմում ընդհանուր առմամբ անցել են ավելի քան 350 միլիոն կիլոմետր: Դրանցից ավելի քան 240 միլիոն կիլոմետրն անցել է ամբողջությամբ անօդաչու ինքնավար ռեժիմով՝ ըստ ընկերության հայտարարության:

The Chinese company Baidu has launched its fully autonomous Apollo Go taxis in Dubai, which can be ordered through the Uber app. Baidu announced this.
“Starting today, August 20, Baidu's Apollo Go autonomous vehicles are officially available for passengers on the Uber platform in Dubai,” the company stated.
In the initial phase, the service will cover the main areas of Umm Suqeim and Jumeirah, after which the service area will gradually expand. Passengers can order autonomous rides by selecting UberX and Uber Comfort rates or through a special Autonomous option in the app. As part of the partnership, thousands of Baidu's robotaxis are expected to be gradually integrated into Uber's global network.
During the 2026 World Government Summit, Apollo Go's autonomous vehicle became the official transport of the event, with Dubai's Crown Prince Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum being its first high-profile passenger.
The project in Dubai, along with the service launched in Abu Dhabi in January, forms an important center for the company's presence in the Middle East.
At the same time, Apollo Go is also developing its European direction, conducting trials in the UK in partnership with Uber and Lyft, as well as launching the AmiGo autonomous driving service in Switzerland in collaboration with PostBus.
As of today, Apollo Go operates in 28 cities worldwide, and the company's fleets have collectively traveled over 350 million kilometers in autonomous mode. Of these, more than 240 million kilometers have been traveled in fully autonomous mode, according to the company's statement.
Auto industry news is published with the support of REGO INSURANCE, which offers CASCO insurance. CASCO will help maintain stable financial conditions in unexpected situations.