Բացահայտվել է Ծառուկյանի և Առուստամյանի կողմից 2.5 մլն դոլար արժողության գույքի շորթման դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված համակողմանի և արդյունավետ նախաքննության արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Գ․Ծ․-ն 2008 թվականի ընթացքում ծանոթացել է լիբանանահայ գործարար Գ․Թ․-ի հետ և առաջարկել համատեղ իրականացնել ոսկյա զարդերի վաճառքի գործունեություն:
Նշված գործունեությունը ծավալելու նպատակով ընկերությունը 2009 թվականին պետական գրանցում է ստացել, որտեղ 50-ական տոկոս բաժնեմասերով բաժնետերեր են գրանցվել Գ․Ծ․-ն և Գ․Թ․-ն, իսկ ընկերության գլխավոր տնօրեն է ընտրվել Ս․Ա․-ն:
Դրան զուգահեռ, 2009 թվականի կեսերին Գ․Թ․-ն Գ․Ծ․-ին առաջարկել է Կոտայքի մարզի Ակունք գյուղում հիմնել խմելու ջրի գործարան՝ պայմանավորվելով հողը միասին գնել:
2010 թվականի օգոստոսի 17-ին, Ս․Ա․-ն ու Գ․Ծ․-ն խմբի կազմում, Գ․Թ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով պահանջել են ստորագրել փաստաթղթեր, ինչի ազդեցության ներքո Գ․Թ․-ն ստորագրել է պարտավորագիր:

Обнаружен случай вымогательства имущества стоимостью 2,5 миллиона долларов от Царукяна и Арутюна
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию преступлений против государства, конституционного порядка и общественной безопасности Следственного комитета РА, в результате всестороннего и эффективного предварительного расследования были получены фактические данные о том, что Г.Ц. в 2008 году познакомился с ливанским армянином Г.Т. и предложил совместно осуществить деятельность по продаже золотых украшений:
Для осуществления этой деятельности компания была зарегистрирована в 2009 году, где Г.Ц. и Г.Т. были зарегистрированы как акционеры с долей по 50%, а генеральным директором компании был избран С.А.
В то же время, в середине 2009 года Г.Т. предложил Г.Ц. создать завод по розливу питьевой воды в селе Акунк Котайкской области, договорившись о совместной покупке земли.
17 августа 2010 года Г.Ц. и С.А. в составе группы, угрожая применением насилия к Г.Т., потребовали подписать документы, под воздействием чего Г.Т. подписал обязательство.
Таким образом, Г.Ц. и С.А. вымогали имущество на сумму 2,5 миллиона долларов.
На основании собранных доказательств против Г.Ц. и С.А. было возбуждено общественное уголовное преследование.