Բացահայտվել է Ծառուկյանի և Առուստամյանի կողմից 2.5 մլն դոլար արժողության գույքի շորթման դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված համակողմանի և արդյունավետ նախաքննության արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Գ․Ծ․-ն 2008 թվականի ընթացքում ծանոթացել է լիբանանահայ գործարար Գ․Թ․-ի հետ և առաջարկել համատեղ իրականացնել ոսկյա զարդերի վաճառքի գործունեություն:
Նշված գործունեությունը ծավալելու նպատակով ընկերությունը 2009 թվականին պետական գրանցում է ստացել, որտեղ 50-ական տոկոս բաժնեմասերով բաժնետերեր են գրանցվել Գ․Ծ․-ն և Գ․Թ․-ն, իսկ ընկերության գլխավոր տնօրեն է ընտրվել Ս․Ա․-ն:
Դրան զուգահեռ, 2009 թվականի կեսերին Գ․Թ․-ն Գ․Ծ․-ին առաջարկել է Կոտայքի մարզի Ակունք գյուղում հիմնել խմելու ջրի գործարան՝ պայմանավորվելով հողը միասին գնել:
2010 թվականի օգոստոսի 17-ին, Ս․Ա․-ն ու Գ․Ծ․-ն խմբի կազմում, Գ․Թ․-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով պահանջել են ստորագրել փաստաթղթեր, ինչի ազդեցության ներքո Գ․Թ․-ն ստորագրել է պարտավորագիր:

Case of Extortion of Property Worth $2.5 Million by Tsarukyan and Arustamyan Revealed
The Investigative Committee of Armenia has revealed that during the investigation of a criminal case concerning crimes against the state, constitutional order, and public safety, substantial evidence has been obtained indicating that G.T. met with Lebanese-Armenian businessman G.T. in 2008 and proposed to jointly engage in the sale of gold jewelry:
To carry out this activity, the company was registered in 2009, with G.T. and G.T. as shareholders holding 50% each, and S.A. appointed as the general director.
In mid-2009, G.T. proposed to G.T. to establish a drinking water factory in the village of Akunk in the Kotayk region, agreeing to jointly purchase the land.
On August 17, 2010, G.T. and S.A., as part of a group, threatened G.T. with violence, demanding that he sign documents, under the influence of which G.T. signed an obligation.
Thus, G.T. and S.A. extorted property worth $2.5 million.
Based on the collected evidence, public criminal prosecution has been initiated against G.T. and S.A.