Հայաստանի միջուկային էլեկտրակայանի առավելագույն շահագործման ժամկետը 2036 թվականն է, և այն չի սահմանվում Հայաստանի, Ադրբեջանի կամ այլ երկրների կողմից, քանի որ դա վերաբերում է այս օբյեկտի առավելագույն ֆիզիկապես թույլատրելի շահագործման ժամկետին, ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը:
Նա այս մեկնաբանությունը արեց ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների, ըստ որոնց, անհրաժեշտ է փակել Հայաստանի միջուկային էլեկտրակայանը:
Ալիևը նաև ասաց, որ Հայաստանը կարող է էներգետիկ ճգնաժամի առաջ կանգնել, երբ միջուկային էլեկտրակայանը փակվի, և Ադրբեջանը կարող է օգնել այդ դեպքում:
«2036 թվականը մեր միջուկային էլեկտրակայանի առավելագույն շահագործման ժամկետն է, և մենք արդեն հայտարարել ենք, որ մտածում ենք նոր միջուկային էլեկտրակայան կառուցելու մասին և բանակցություններ ենք վարում մի քանի միջազգային գործընկերների հետ», - ասաց Եղոյանը՝ հիշեցնելով, որ միջուկային էլեկտրակայանի մասին provision-ը ներառված է 2017 թվականին ստորագրված Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրում:
Հիշեցնելով Ալիևի հայտարարությունները, որ ադրբեջանական մասնագետները այցելել են Հայաստան, ուսումնասիրել են տարածքը և որոշել են էներգիա մատակարարելու համար հարմար վայրեր, լրագրողը հարցրեց, թե արդյոք կա ներքին համաձայնություն, ըստ որի, Հայաստանը կստանա էլեկտրաէներգիա կամ գազ Ադրբեջանից:
Եղոյանը պատասխանեց. «Ինչ վերաբերում է էներգետիկ ռեսուրսների ներմուծմանը, ընդհանուր առմամբ, որքան ավելի բաց ճանապարհներ կան և որքան հնարավորություններ կան էներգիա և էներգետիկ ռեսուրսներ ներմուծելու և արտահանելու, այնքան ավելի օգտակար է Հայաստանի համար: Բայց սա որևէ կապ չունի միջուկային էլեկտրակայանի հարցի հետ»:
Հարցին, թե արդյոք քննարկումներ են եղել Ադրբեջանի կողմից գազ կամ էլեկտրաէներգիայի գնման մասին, Եղոյանը նախ խնդրեց, որ թեման որևէ կերպ չկապվի միջուկային էլեկտրակայանի հարցի հետ: Նա նաև ավելացրեց, որ գազի և նավթի ներմուծումները, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտահանումները չեն կարող բացառվել:
«Այս էներգետիկ փոխանակումը՝ նկատի ունենալով առևտուրը, վաճառքները և գնումները, ինչպես բոլոր մյուս ապրանքներն ու ծառայությունները, իհարկե, չի կարող բացառվել երկկողմ առևտրից», - ասաց նա:
Ալիևը ասաց, որ Ադրբեջանը ավարտել է Ադրբեջանից Նախիջևան դեպի հայկական տարածք էլեկտրաէներգիայի փոխանցման գծերի կառուցման նախագիծը: «Մեր մասնագետները կատարել են վերլուծություն հայկական տարածքում, և նույնիսկ որոշվել են այն վայրերը, որտեղ պետք է տեղադրվեն էլեկտրաէներգիայի պողպատե սյուները: Ես հույս ունեմ, որ հայկական կողմը չի ուշացնի այս հարցը», - ասաց նա:
«Նրանք կարող են դա առաջին հերթին անհրաժեշտություն ունենալ, քանի որ նրանց հիմնական էներգիայի աղբյուրը միջուկային էլեկտրակայանն է, որի կառավարումը նրանց ձեռքում չէ: Բացի այդ, այդ միջուկային էլեկտրակայանը հնացած է և սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար: Ադրբեջանը և Թուրքիան բազմիցս արտահայտել են մտահոգություն այս հարցի շուրջ տարբեր միջազգային հարթակներում», - ասաց Ալիևը:

Депутат правящей партии говорит, что срок эксплуатации атомной электростанции истекает в 2036 году
Максимальный срок эксплуатации армянской атомной электростанции составляет до 2036 года и не определяется правительством Армении, Азербайджана или любой другой страны, поскольку это касается максимально допустимого физически срока эксплуатации объекта, сказал депутат фракции «Гражданский договор» Арман Егорян.
Он сделал это заявление в ответ на комментарии президента Азербайджана Ильхама Алиева о необходимости закрытия армянской атомной электростанции.
Алиев также сказал, что Армения может столкнуться с энергетическим кризисом после закрытия атомной электростанции, и Азербайджан может оказать помощь в этом случае.
«2036 год — это максимальный срок эксплуатации нашей атомной электростанции, и мы уже объявили, что рассматриваем возможность строительства новой атомной электростанции и ведем переговоры с несколькими международными партнерами», — сказал Егорян, напомнив, что положение, касающееся атомной электростанции, также включено в соглашение Армения-Европейский Союз, подписанное в 2017 году.
Цитируя заявления Алиева о том, что азербайджанские эксперты посетили Армению, изучили территорию и определили подходящие места для поставки энергии из Азербайджана и установки электрических опор, журналист задал вопрос, есть ли внутреннее соглашение, согласно которому Армения будет получать электричество или газ из Азербайджана.
Егорян ответил: «Что касается импорта энергетических ресурсов в целом или импорта и экспорта энергии, то чем больше открытых маршрутов и возможностей для импорта и экспорта энергии и энергетических ресурсов из разных источников, тем выгоднее это для Армении. Но это абсолютно не связано с вопросом атомной электростанции».
На вопрос о обсуждениях по поводу покупки газа или электричества из Азербайджана Егорян сначала попросил не связывать эту тему с вопросом атомной электростанции. Затем он добавил, что импорт газа и нефти, а также экспорт электричества не следует исключать.
«Этот энергетический обмен — я имею в виду торговлю, продажи и покупки — как и все другие товары и услуги, конечно, не должен исключаться из двусторонней торговли», — сказал он.
Алиев сказал, что Азербайджан завершил проект по строительству линий передачи электроэнергии из Азербайджана в Нахичевань через армянскую территорию. «Наши специалисты провели анализ на армянской территории, и даже определены места, где должны быть установлены электрические опоры. Я надеюсь, что армянская сторона не задержит этот вопрос», — сказал он.
«Им это может понадобиться в первую очередь, потому что их основным источником энергии является атомная электростанция, управление которой не находится в их руках. Более того, эта атомная электростанция устарела и представляет угрозу для всего региона. Азербайджан и Турция неоднократно выражали беспокойство по этому вопросу на различных международных платформах», — сказал Алиев.