Հայաստանի միջուկային էլեկտրակայանի առավելագույն շահագործման ժամկետը 2036 թվականն է, և այն չի սահմանվում Հայաստանի, Ադրբեջանի կամ այլ երկրների կողմից, քանի որ դա վերաբերում է այս օբյեկտի առավելագույն ֆիզիկապես թույլատրելի շահագործման ժամկետին, ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը:
Նա այս մեկնաբանությունը արեց ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների, ըստ որոնց, անհրաժեշտ է փակել Հայաստանի միջուկային էլեկտրակայանը:
Ալիևը նաև ասաց, որ Հայաստանը կարող է էներգետիկ ճգնաժամի առաջ կանգնել, երբ միջուկային էլեկտրակայանը փակվի, և Ադրբեջանը կարող է օգնել այդ դեպքում:
«2036 թվականը մեր միջուկային էլեկտրակայանի առավելագույն շահագործման ժամկետն է, և մենք արդեն հայտարարել ենք, որ մտածում ենք նոր միջուկային էլեկտրակայան կառուցելու մասին և բանակցություններ ենք վարում մի քանի միջազգային գործընկերների հետ», - ասաց Եղոյանը՝ հիշեցնելով, որ միջուկային էլեկտրակայանի մասին provision-ը ներառված է 2017 թվականին ստորագրված Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրում:
Հիշեցնելով Ալիևի հայտարարությունները, որ ադրբեջանական մասնագետները այցելել են Հայաստան, ուսումնասիրել են տարածքը և որոշել են էներգիա մատակարարելու համար հարմար վայրեր, լրագրողը հարցրեց, թե արդյոք կա ներքին համաձայնություն, ըստ որի, Հայաստանը կստանա էլեկտրաէներգիա կամ գազ Ադրբեջանից:
Եղոյանը պատասխանեց. «Ինչ վերաբերում է էներգետիկ ռեսուրսների ներմուծմանը, ընդհանուր առմամբ, որքան ավելի բաց ճանապարհներ կան և որքան հնարավորություններ կան էներգիա և էներգետիկ ռեսուրսներ ներմուծելու և արտահանելու, այնքան ավելի օգտակար է Հայաստանի համար: Բայց սա որևէ կապ չունի միջուկային էլեկտրակայանի հարցի հետ»:
Հարցին, թե արդյոք քննարկումներ են եղել Ադրբեջանի կողմից գազ կամ էլեկտրաէներգիայի գնման մասին, Եղոյանը նախ խնդրեց, որ թեման որևէ կերպ չկապվի միջուկային էլեկտրակայանի հարցի հետ: Նա նաև ավելացրեց, որ գազի և նավթի ներմուծումները, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտահանումները չեն կարող բացառվել:
«Այս էներգետիկ փոխանակումը՝ նկատի ունենալով առևտուրը, վաճառքները և գնումները, ինչպես բոլոր մյուս ապրանքներն ու ծառայությունները, իհարկե, չի կարող բացառվել երկկողմ առևտրից», - ասաց նա:
Ալիևը ասաց, որ Ադրբեջանը ավարտել է Ադրբեջանից Նախիջևան դեպի հայկական տարածք էլեկտրաէներգիայի փոխանցման գծերի կառուցման նախագիծը: «Մեր մասնագետները կատարել են վերլուծություն հայկական տարածքում, և նույնիսկ որոշվել են այն վայրերը, որտեղ պետք է տեղադրվեն էլեկտրաէներգիայի պողպատե սյուները: Ես հույս ունեմ, որ հայկական կողմը չի ուշացնի այս հարցը», - ասաց նա:
«Նրանք կարող են դա առաջին հերթին անհրաժեշտություն ունենալ, քանի որ նրանց հիմնական էներգիայի աղբյուրը միջուկային էլեկտրակայանն է, որի կառավարումը նրանց ձեռքում չէ: Բացի այդ, այդ միջուկային էլեկտրակայանը հնացած է և սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար: Ադրբեջանը և Թուրքիան բազմիցս արտահայտել են մտահոգություն այս հարցի շուրջ տարբեր միջազգային հարթակներում», - ասաց Ալիևը:

News | 2026/08/12 16:04
The maximum operating period of the Armenian Nuclear Power Plant is until 2036 and is not determined by the government of Armenia, Azerbaijan, or any other country because it concerns the maximum physically permissible operating period of the facility, Civil Contract faction MP Arman Yeghoyan said.
He made the remarks in response to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s comments about the need to shut down the Armenian Nuclear Power Plant.
Aliyev also said Armenia could face an energy crisis after the nuclear power plant closes and that Azerbaijan could provide assistance in that event.
“2036 is the maximum operating period of our nuclear power plant, and we have already announced that we are considering building a new nuclear power plant and are holding negotiations with several international partners,” Yeghoyan said, recalling that a provision concerning the nuclear power plant is also included in the Armenia-European Union agreement signed in 2017.
Citing Aliyev’s statements that Azerbaijani experts had visited Armenia, examined the area and identified suitable locations for supplying energy from Azerbaijan and installing electricity pylons, a journalist asked whether there was an internal agreement under which Armenia would receive electricity or gas from Azerbaijan.
Yeghoyan replied: “As for importing energy resources in general or importing and exporting energy, the more open routes there are and the more opportunities there are to import and export energy and energy resources from different sources, the more beneficial it is for Armenia. But this has absolutely nothing to do with the nuclear power plant issue.”
Asked about discussions concerning the purchase of gas or electricity from Azerbaijan, Yeghoyan first asked that the subject not be linked in any way to the nuclear power plant issue. He then added that imports of gas and oil, as well as electricity exports, should not be ruled out.
“That energy exchange — I mean trade, sales and purchases — like all other goods and services, of course, should not be excluded from bilateral trade,” he said.
Aliyev said Azerbaijan has a completed project for constructing power transmission lines from Azerbaijan to Nakhichevan through Armenian territory. “Our specialists have conducted an analysis on Armenian territory, and even the locations where electricity pylons should be installed have been determined. I hope the Armenian side will not delay this issue,” he said.
“They may need this first and foremost because their main source of energy is the nuclear power plant, whose management is not in their hands. Moreover, that nuclear power plant is outdated and poses a threat to the entire region. Azerbaijan and Turkey have repeatedly expressed concern over this issue on various international platforms,” Aliyev said.