Ավելորդ գազամատակարարում կարող է ստեղծվել TRIPP նախագծի շրջանակներում, ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը:
«TRIPP նախագիծը միայն երկաթուղու մասին չէ, այն նաև վերաբերում է գազամուղին: Այլ խոսքով, գազամուղը կանցնի հայկական տարածքով: Սա ևս մեկ հնարավորություն է որպես լրացուցիչ գազի աղբյուր», - ասել է Խանդանյանը:
Նա ավելացրել է, որ, թեև ամեն ինչ դեռ տեսական է, այն իրականացնելը պրակտիկայում դժվար չի լինի:
Խանդանյանը չի բացառել, որ այս համատեքստում հնարավոր կլինի նաև գազ մատակարարել անմիջապես Ադրբեջանից Հայաստան:
Ռուսական գազի վերաբերյալ նա նշել է, որ եթե գինը վերանայելու անհրաժեշտություն առաջանա, Հայաստանը կքննարկի հարցը ռուս գործընկերների հետ բարեկամական ձևաչափով:
Նա նաև նշել է, որ այս ոլորտում մատակարարումների աղբյուրների բազմազանությունը կարևոր է:
Խանդանյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի վերջերս կատարած այցը Իրան, որի ընթացքում քննարկվել է գազի մատակարարումների ծավալների ավելացման հնարավորությունը:
Ավելի վաղ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը ասել էր, որ Երևանը չի դիտարկում իրանական գազը որպես ռուսական գազի այլընտրանք:
Մայիսի 27-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանը Մոսկվայից ստացել է նամակ, որը վերաբերում է բնական գազի, նավթային ապրանքների և չամրացված ադամանդների մատակարարման համաձայնագրի միակողմանի դադարեցման հնարավորությանը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 11-ին ասել էր, որ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող է ռուսական կողմը միակողմանիորեն դադարեցնել Հայաստանի համար գազ վաճառելու համաձայնագիրը:

News | 2026/08/12 08:02
An additional source of gas supply for Armenia could be created within the TRIPP framework, said Civil Contract lawmaker Sargis Khandanyan.
“The TRIPP project is not only about the railway; it also concerns a gas pipeline. In other words, a gas pipeline will run through Armenian territory within its framework. And that is another opportunity as an additional source of gas,” Khandanyan said.
He added that although everything remains theoretical for now, implementing it in practice would not be difficult.
The Civil Contract party lawmaker did not rule out that, in this context, it could also become possible to supply gas directly from Azerbaijan to Armenia.
Addressing Russian gas, he said that if the need arises to revise the price, Armenia will discuss the matter with its Russian partners in a friendly format. At the same time, Khandanyan said diversification of supply sources is important in this sector.
The lawmaker also recalled the Armenian territorial administration and infrastructure minister’s recent visit to Iran, during which the possibility of increasing gas supply volumes was discussed.
Earlier, Armenian Territorial Administration and Infrastructure Minister Davit Khudatyan said Yerevan does not view Iranian gas as an alternative to Russian gas.
On May 27, it emerged that Yerevan had received a letter from Moscow concerning the possible unilateral termination of an agreement on supplies of natural gas, petroleum products and unprocessed diamonds.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on June 11 that he found it difficult to imagine how the Russian side could unilaterally terminate the agreement on selling gas to Armenia.