Ավելորդ գազամատակարարում կարող է ստեղծվել TRIPP նախագծի շրջանակներում, ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը:
«TRIPP նախագիծը միայն երկաթուղու մասին չէ, այն նաև վերաբերում է գազամուղին: Այլ խոսքով, գազամուղը կանցնի հայկական տարածքով: Սա ևս մեկ հնարավորություն է որպես լրացուցիչ գազի աղբյուր», - ասել է Խանդանյանը:
Նա ավելացրել է, որ, թեև ամեն ինչ դեռ տեսական է, այն իրականացնելը պրակտիկայում դժվար չի լինի:
Խանդանյանը չի բացառել, որ այս համատեքստում հնարավոր կլինի նաև գազ մատակարարել անմիջապես Ադրբեջանից Հայաստան:
Ռուսական գազի վերաբերյալ նա նշել է, որ եթե գինը վերանայելու անհրաժեշտություն առաջանա, Հայաստանը կքննարկի հարցը ռուս գործընկերների հետ բարեկամական ձևաչափով:
Նա նաև նշել է, որ այս ոլորտում մատակարարումների աղբյուրների բազմազանությունը կարևոր է:
Խանդանյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի վերջերս կատարած այցը Իրան, որի ընթացքում քննարկվել է գազի մատակարարումների ծավալների ավելացման հնարավորությունը:
Ավելի վաղ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը ասել էր, որ Երևանը չի դիտարկում իրանական գազը որպես ռուսական գազի այլընտրանք:
Մայիսի 27-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանը Մոսկվայից ստացել է նամակ, որը վերաբերում է բնական գազի, նավթային ապրանքների և չամրացված ադամանդների մատակարարման համաձայնագրի միակողմանի դադարեցման հնարավորությանը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 11-ին ասել էր, որ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող է ռուսական կողմը միակողմանիորեն դադարեցնել Հայաստանի համար գազ վաճառելու համաձայնագիրը:

Депутат видит потенциал для новых поставок газа через TRIPP
Дополнительный источник газоснабжения для Армении может быть создан в рамках проекта TRIPP, заявил депутат от партии «Гражданский договор» Саргис Ханданян.
«Проект TRIPP касается не только железной дороги; он также касается газопровода. Другими словами, газопровод пройдет по территории Армении. И это еще одна возможность как дополнительный источник газа», - сказал Ханданян.
Он добавил, что, хотя все пока остается теоретическим, реализовать это на практике не будет сложно.
Депутат не исключил, что в этом контексте также может стать возможным поставка газа непосредственно из Азербайджана в Армению.
Что касается российского газа, он сказал, что если возникнет необходимость пересмотреть цену, Армения обсудит этот вопрос с российскими партнерами в дружеском формате.
В то же время Ханданян отметил, что диверсификация источников поставок важна в этом секторе.
Он также напомнил о недавнем визите министра территориального управления и инфраструктуры Армении в Иран, в ходе которого обсуждалась возможность увеличения объемов поставок газа.
Ранее министр территориального управления и инфраструктуры Армении Давид Худатян заявил, что Ереван не рассматривает иранский газ как альтернативу российскому газу.
27 мая стало известно, что Ереван получил письмо из Москвы о возможном одностороннем прекращении соглашения о поставках природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 11 июня сказал, что ему трудно представить, как российская сторона могла бы односторонне прекратить соглашение о продаже газа Армении.