Ազգային ժողովում այսօր քննարկվեց Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան»-ի առաջադրած թեկնածուի հարցը:
«Ուժեղ Հայաստան»-ը ֆինանսավարկային և բյուջետային հանձնաժողովի պաշտոնում առաջադրել է Հայկ Ֆարմանյանի թեկնածությունը:
Ֆարմանյանը մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, նախկինում աշխատել է Պետական եկամուտների կոմիտեում, այսօր հայտարարեց, որ իրեն աշխատանքից հեռացրել են 2019 թվականին՝ հեղափոխությունից հետո, հիմնավորելով, թե նա յուրային չէ և պետք է հեռանա։ Այս որոշումը Ֆարմանյանը անգամ դատական կարգով է բողոքարկել:
Հայկ Ֆարմանյանին հարցեր տալու համար հերթագրվեց մոտ 40 պատգամավոր։ Ընդդիմադիր ուժի թեկնածուին իշխանական պատգամավորները տարբեր հարցեր ուղղեցին, այդ թվում՝ նրա ՊԵԿ-ում աշխատելու տարիների հետ կապված:
Ֆարմանյանից անգամ գնահատականներ էին ակնկալում RT հեռուստաընկերության գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի և Կրեմլի ամենահայտնի քարոզիչներից մեկի՝ Վլադիմիր Սոլովյովի հայտարարությունների հետ կապված. «Արդյո՞ք համարում եք Հայաստանի դեմ ուղղված հայտարարություն էր, թե՞ ոչ»:
«Բոլոր այն խոսույթները, որոնք կվիրավորեն հայ ժողովրդին, որոնք չեն բխի Հայաստանի Հանրապետության շահերից, չեմ ողջունում, դատապարտում եմ հստակ», - պատասխանեց նա:
Կային նաև ապօրինի գույքի վերադարձի վերաբերյալ հարցեր, Հայկ Ֆարմանյանը նախ հայտարարեց, թե դա արվում է մարդկանց պատժելու համար և պետք է ամեն ինչ թողնել այնպես, ինչպես կա, շարունակել զրոյական կետից և չվերադառնալ այդ թեմաներին:
Հետո արդեն ի պատասխան իր գործընկերների հարցերին հայտարարեց՝ ընդհանուր թիմի դիրքորոշումը այն է, որ դատապարտելի է ցանկացած թալան:
Հայկ Ֆարմանյանի այս հայտարարությանը հետևեցին իշխանականների ծափահարությունները, անգամ հնչեց ռեպլիկ, թե նա կարող էր նստած լինել իշխանական ֆրակցիայի հատվածում:
Հարցուպատասխանի ընթացքում այնքան էլ ակտիվ չէր «Հայաստան» խմբակցությունը։ Խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը «Ազատությանը» տեղեկացրեց, որ իրենք որոշում ունեն կողմ քվեարկելու բոլոր ընդդիմադիր թեկնածուներին, իսկ բոլոր իշխանական թեկնածուների քվեարկություններին չեն մասնակցելու:
Իշխանական խմբակցության ղեկավար Արյուսյակ Մանավազյանը պնդեց, թե նրան ընտրել-չընտրելու հետ կապված դեռ որոշում չունեն:
Հանձնաժողովների նախագահների պաշտոններում թեկնածուներին քննարկելուց հետո արդեն խորհրդարանը կանցնի էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի ձևավորման աշխատանքների հարցի քննարկմանը:

Parliament Discusses Hayk Farmanyan's Candidacy for the Chairman of the Financial and Budgetary Committee
News | 2026/08/13 08:01
Hayk Farmanyan is an economist who previously worked at the State Revenue Committee
Today, the National Assembly discussed the candidacy proposed by the opposition party 'Strong Armenia' for the position of Chairman of the Permanent Committee on Financial and Budgetary Affairs.
'Strong Armenia' has nominated Hayk Farmanyan for the position of Chairman of the Financial and Budgetary Committee.
Farmanyan is an economist by profession and previously worked at the State Revenue Committee. He stated today that he was dismissed in 2019 after the revolution, justifying that he was not one of their own and needed to leave. Farmanyan even challenged this decision in court.
About 40 deputies queued to ask questions to Hayk Farmanyan. Deputies from the ruling party directed various questions at the opposition candidate, including those related to his years of service at the State Revenue Committee.
They even expected evaluations from him regarding statements made by RT's chief editor Margarita Simonyan and one of the Kremlin's most famous propagandists, Vladimir Solovyov: 'Do you consider this statement directed against Armenia or not?'
'I do not welcome and clearly condemn all statements that may offend the Armenian people and do not align with the interests of the Republic of Armenia,' he responded.
There were also questions regarding the return of illegally acquired property. Hayk Farmanyan initially stated that this is done to punish people and that everything should be left as it is, continuing from a zero point and not returning to those topics.
Later, in response to questions from his colleagues, he stated that the general position of the team is that any theft is condemnable.
Farmanyan's statement was followed by applause from the ruling party, and there was even a remark that he could have been sitting in the ruling faction.
During the Q&A session, the 'Armenia' faction was not particularly active. The leader of the faction, Anna Grigoryan, informed 'Azatutyun' that they have a decision to vote in favor of all opposition candidates, while they will not participate in the voting for any candidates from the ruling party.
The leader of the ruling faction, Aryusyak Manavazyan, insisted that there is still no decision regarding whether to elect him or not.
After discussing candidates for the positions of committee chairs, the parliament will move on to the issue of forming a temporary ethics committee.