Ազգային ժողովում այսօր քննարկվեց Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան»-ի առաջադրած թեկնածուի հարցը:
«Ուժեղ Հայաստան»-ը ֆինանսավարկային և բյուջետային հանձնաժողովի պաշտոնում առաջադրել է Հայկ Ֆարմանյանի թեկնածությունը:
Ֆարմանյանը մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, նախկինում աշխատել է Պետական եկամուտների կոմիտեում, այսօր հայտարարեց, որ իրեն աշխատանքից հեռացրել են 2019 թվականին՝ հեղափոխությունից հետո, հիմնավորելով, թե նա յուրային չէ և պետք է հեռանա։ Այս որոշումը Ֆարմանյանը անգամ դատական կարգով է բողոքարկել:
Հայկ Ֆարմանյանին հարցեր տալու համար հերթագրվեց մոտ 40 պատգամավոր։ Ընդդիմադիր ուժի թեկնածուին իշխանական պատգամավորները տարբեր հարցեր ուղղեցին, այդ թվում՝ նրա ՊԵԿ-ում աշխատելու տարիների հետ կապված:
Ֆարմանյանից անգամ գնահատականներ էին ակնկալում RT հեռուստաընկերության գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի և Կրեմլի ամենահայտնի քարոզիչներից մեկի՝ Վլադիմիր Սոլովյովի հայտարարությունների հետ կապված. «Արդյո՞ք համարում եք Հայաստանի դեմ ուղղված հայտարարություն էր, թե՞ ոչ»:
«Բոլոր այն խոսույթները, որոնք կվիրավորեն հայ ժողովրդին, որոնք չեն բխի Հայաստանի Հանրապետության շահերից, չեմ ողջունում, դատապարտում եմ հստակ», - պատասխանեց նա:
Կային նաև ապօրինի գույքի վերադարձի վերաբերյալ հարցեր, Հայկ Ֆարմանյանը նախ հայտարարեց, թե դա արվում է մարդկանց պատժելու համար և պետք է ամեն ինչ թողնել այնպես, ինչպես կա, շարունակել զրոյական կետից և չվերադառնալ այդ թեմաներին:
Հետո արդեն ի պատասխան իր գործընկերների հարցերին հայտարարեց՝ ընդհանուր թիմի դիրքորոշումը այն է, որ դատապարտելի է ցանկացած թալան:
Հայկ Ֆարմանյանի այս հայտարարությանը հետևեցին իշխանականների ծափահարությունները, անգամ հնչեց ռեպլիկ, թե նա կարող էր նստած լինել իշխանական ֆրակցիայի հատվածում:
Հարցուպատասխանի ընթացքում այնքան էլ ակտիվ չէր «Հայաստան» խմբակցությունը։ Խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը «Ազատությանը» տեղեկացրեց, որ իրենք որոշում ունեն կողմ քվեարկելու բոլոր ընդդիմադիր թեկնածուներին, իսկ բոլոր իշխանական թեկնածուների քվեարկություններին չեն մասնակցելու:
Իշխանական խմբակցության ղեկավար Արյուսյակ Մանավազյանը պնդեց, թե նրան ընտրել-չընտրելու հետ կապված դեռ որոշում չունեն:
Հանձնաժողովների նախագահների պաշտոններում թեկնածուներին քննարկելուց հետո արդեն խորհրդարանը կանցնի էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի ձևավորման աշխատանքների հարցի քննարկմանը:

АЖ обсуждает кандидатуру Гайка Фарманяна на пост председателя Комитета по финансовым и бюджетным вопросам
Новости | 2026/08/13 08:01
Гайк Фарманян - экономист, ранее работал в Государственном доходном комитете
Сегодня в Национальном собрании обсуждалась кандидатура, выдвинутая оппозиционной партией «Сильный Армения», на пост председателя Постоянного комитета по финансовым и бюджетным вопросам.
Оппозиционная партия «Сильный Армения» выдвинула кандидатуру Гайка Фарманяна на пост председателя комитета по финансовым и бюджетным вопросам.
Фарманян по профессии экономист, ранее работал в Государственном доходном комитете, сегодня заявил, что его уволили в 2019 году после революции, обосновав тем, что он не свой и должен уйти. Это решение Фарманян даже обжаловал в судебном порядке.
На вопросы Гайку Фарманяну записались около 40 депутатов. Депутаты от правящей партии задавали разные вопросы кандидату от оппозиции, в том числе касающиеся его работы в ГДК.
От него даже ожидали оценок по заявлениям главного редактора RT Маргариты Симоньян и одного из самых известных пропагандистов Кремля Владимира Соловьева: «Считаете ли вы это заявление направленным против Армении или нет?»
«Я не приветствую и осуждаю все высказывания, которые могут оскорбить армянский народ и не соответствуют интересам Республики Армения», - ответил он.
Также были вопросы о возвращении незаконного имущества, на что Гайк Фарманян сначала заявил, что это делается для наказания людей, и нужно оставить все как есть, продолжить с нуля и не возвращаться к этим темам.
Затем, отвечая на вопросы своих коллег, он заявил, что общая позиция команды заключается в том, что любое воровство осуждается.
На это заявление Гайка Фарманяна последовали аплодисменты от правящей партии, даже прозвучала реплика, что он мог бы сидеть в фракции правящей партии.
Во время вопросно-ответной сессии фракция «Армения» не была особенно активна. Лидер фракции Анна Григорян сообщила «Свободе», что они приняли решение голосовать за всех оппозиционных кандидатов, а за всех кандидатов от правящей партии голосовать не будут.
Лидер фракции правящей партии Арюсяк Манавазян настаивал, что по поводу его выбора или невыбора еще нет решения.
После обсуждения кандидатов на посты председателей комитетов парламент перейдет к обсуждению вопроса о формировании временного этического комитета.