Այսօր Շինարարի օրն է։ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը շնորհավորել է Շինարարների օրվա կապակցությամբ։
«Սիրելի՛ շինարարներ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս կրկնակի տոնի՝ Շինարարի օրվա և Հայաստանի շինարարների միության 30-ամյակի առթիվ։
Նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության համար բարդ ժամանակշրջանում հիմնադրված Շինարարների միությունն այսօր ոլորտի խնդիրների բարձրաձայնման, մասնագիտական քննարկումների և համատեղ գործելու հարթակ է: Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ միության բոլոր անդամներին, ղեկավար կազմին և հիմնադրման ակունքներում կանգնած բոլոր նվիրյալներին:
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշում շինարարությունը շարունակում է լինել առաջատարը։ 2026թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով 2025թ. նույն ամիսների համեմատ այն աճել է 24.5%-ով և կազմել 282.2 մլրդ դրամ։ Ավելացել են նաև շինարարության ոլորտից պետբյուջե վճարված հարկային եկամուտները. 2026թ. 1-ին կիսամյակում կազմել են 126.4 մլրդ դրամ` 2025թ.-ի նույն ամիսների համեմատ աճելով 22%-ով։ Շնորհակալություն պարտաճանաչ և գիտակցված մոտեցման համար։ Յուրաքանչյուր շինարարի հաջողությունը մեր ոլորտային հաջողությունն է:
Որոշ վատատեսական կանխատեսումները, թե կառուցապատման ոլորտն անկում է ապրելու, վաճառքները պակասելու են, կամ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» Կառավարության խոշորածավալ այս և այլ ծրագրերը ձախողվելու են, ոչ միայն չարդարացան, այլև փաստացի արդյունքները գերազանցեցին սպասումները։ Ծրագրերը ոչ միայն ամբողջությամբ իրագործվելու են, այլև արդեն իսկ մեկնարկել է դպրոցների կառուցման նոր շրջափուլը։ Պետություն-շինարար համատեղ ջանքերով կյանքի են կոչվել ու շարունակվելու են մարզական և առողջապահական կառույցների, ճանապարհների, թունելների, կամուրջների և մեր բնակչության կյանքի որակը բարելավող կարևոր այլ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագրերը:
Շինարարությունն իրականացնել որակով և սահմանված ժամկետում․ սա է շարունակում լինել գլխավոր պահանջը շինարարներից։ Մյուս ակնկալիքը կարողությունների շարունակական կատարելագործումն է։ Փոխադարձաբար Կառավարությունը հանձնառու է մշակել գործունեության դաշտը բարելավող մեխանիզմներ։
Քաղաքաշինության կոմիտեն էականորեն արագացրել և դյուրացրել է նախագծումից մինչև ավարտական փուլ թույլատվական փաստաթղթերի ստացման գործընթացները։ Բազմամասնաշենք համալիրների դեպքում ստեղծվել է ավարտական փաստաթղթերի փուլային ստացման հնարավորություն։ Առաջիկայում հասնելու ենք ավարտական ակտի ինքնաշխատ ստացման։
Մեկնարկել է ոլորտի դերակատարների վարկանիշավորումը, հաստատվել է շինարարության գնագոյացման նոր քաղաքականությունը։
Կարևորելով կայուն և կանաչ շինարարության իրականացումը՝ Քաղաքաշինության կոմիտեն հաստատել է միջազգային հավաստագրման այն համակարգերի ցանկը, որոնց կամավոր կիրառումն առաջիկայում խրախուսվելու է հստակ մեխանիզմներով։ Գալիք առաջնահերթություններից է լինելու տեխնիկական հսկողության նշաձողի բարձրացումը` թվային համակարգերի կիրառմամբ:
Առաջնահերթ ուղղություններից են լինելու նաև բնակֆոնդի ռենովացիան, ինչպես նաև կառուցապատման գործունեությունը կարգավորող օրենքի ընդունումը, որը մշակվել է պետական մի քանի կառույցների և Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի հետ համատեղ։
Քաղաքաշինության կոմիտեն որդեգրել է ոլորտի բարեփոխման հստակ ուղի, որը, հուսով եմ, կանցնենք ձեզ հետ միասին:

Сегодня День строителя
Сегодня День строителя. Президент Комитета по градостроительству Егиазар Вартанян поздравил с Днем строителя.
«Дорогие строители, уважаемые коллеги,
Сердечно поздравляю всех нас с двойным праздником — Днем строителя и 30-летием Союза строителей Армении.
Созданный в сложный период для Новой независимой Республики Армения, Союз строителей сегодня является платформой для обсуждения проблем отрасли, профессиональных дискуссий и совместной работы. Особые поздравления всем членам Союза, руководству и всем преданным людям, стоящим у истоков его создания.
Строительство продолжает оставаться лидером в показателях экономической активности Армении. По данным за первое полугодие 2026 года, оно выросло на 24,5% по сравнению с теми же месяцами 2025 года и составило 282,2 миллиарда драмов. Также увеличились налоговые поступления в государственный бюджет от строительного сектора: в первом полугодии 2026 года они составили 126,4 миллиарда драмов, что на 22% больше по сравнению с теми же месяцами 2025 года. Спасибо за добросовестный и осознанный подход. Успех каждого строителя — это наш общий успех в отрасли.
Некоторые пессимистические прогнозы о том, что строительный сектор будет в упадке, продажи сократятся, или крупные проекты правительства, такие как «300 школ, 500 детских садов», провалятся, не оправдались, и фактические результаты превзошли ожидания. Проекты будут полностью реализованы, и уже начался новый этап строительства школ. Совместными усилиями государства и строителей реализуются и будут продолжаться программы по строительству спортивных и медицинских учреждений, дорог, туннелей, мостов и других важных инфраструктур, улучшающих качество жизни нашего населения.
Строительство должно осуществляться качественно и в установленные сроки — это остается главным требованием к строителям. Другим ожиданием является постоянное совершенствование возможностей. В свою очередь, правительство обязуется разработать механизмы, улучшающие сферу деятельности.
Комитет по градостроительству значительно ускорил и упростил процесс получения разрешительных документов от проектирования до завершения. Для многоквартирных комплексов создана возможность поэтапного получения разрешительных документов. В ближайшее время мы достигнем автоматического получения окончательного акта.
Начата рейтингование участников отрасли, утверждена новая политика ценообразования в строительстве.
Поддерживая устойчивое и зеленое строительство, Комитет по градостроительству утвердил перечень международных систем сертификации, применение которых будет поощряться четкими механизмами. В числе предстоящих приоритетов будет повышение уровня технического контроля с использованием цифровых систем.
Также приоритетными направлениями будут реновация жилого фонда, а также принятие закона, регулирующего строительную деятельность, который был разработан совместно с несколькими государственными учреждениями и Ассоциацией застройщиков Армении.
Комитет по градостроительству выбрал четкий путь реформирования отрасли, который, надеюсь, мы пройдем вместе с вами: