«Այ Դատ» դատապարտել է Թրամփի վարչակազմի մտադրությունը շրջանցել պատժամիջոցները Բաքվի նկատմամբ
«Այ Դատ» կոմիտեն դատապարտել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի մտադրությունը շրջանցել Բաքվի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները, ինչը կբացի ճանապարհը ԱՄՆ-ի օգնության շարունակությանը Ադրբեջանին։ Այս մասին հաղորդել են ԱՌՖ «Դաշնակություն» (ԱՌՖԴ) մամուլի ծառայությունից։
«Այ Դատ» կոմիտեի գործադիր տնօրեն Արամ Ամբարյանը նշել է, որ Թրամփը շարունակում է անտեսել իր «Ամերիկան առաջինը» (America First) խոստումը, թույլ տալով Ադրբեջանին արտաքին օգնություն և ուղղելով ամերիկյան հարկատուների գումարները «գենոցիդային դիկտատուրայի» գրպանը։
«Այս ռեժիմը պահում է հայերին գերության մեջ, գրավում է հայկական տարածքներ, ոչնչացնում է քրիստոնեական եկեղեցիները և խոչընդոտում է բռնի տեղահանված արցախցիների վերադարձին»,- նշել է Ամբարյանը։
Բացի այդ, «Այ Դատ» կոմիտեն աջակցել է ARMENIA Security Partnership Act օրինագծին, որը ներկայացրել են կոնգրեսականներ Գաս Բիլիրէկիսը (հանրապետական, Ֆլորիդա) և Ֆրենկ Փալոնեն (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի)։ «Օրինագիծը արգելում է նախագահին շրջանցել նշված պատժամիջոցները, մինչև Ադրբեջանը դուրս բերի իր ուժերը հայկական տարածքներից, ազատի բոլոր հայ ռազմագերիներին, դադարեցնի թշնամական գործողությունները Հայաստանի նկատմամբ և ճանաչի արցախցիների վերադարձի իրավունքը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Ամերիկահայերը կարող են իրենց կոնգրեսականներին կոչ անել դառնալ օրինագծի համահեղինակներ՝ այցելելով այս կայքէջը.

«Ай Дат» осудил намерение администрации Трампа обойти санкции против Баку
Комитет «Ай Дат» осудил сигнал администрации президента США Дональда Трампа о намерении обойти решение о введении санкций против Баку, которое откроет путь к продолжению американской помощи Азербайджану. Об этом сообщили в пресс-службе АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД).
Как отметил исполнительный директор Американского комитета «Ай Дат» Арам Амбарян, таким образом президент Трамп продолжает игнорировать свое обещание «Америка прежде всего» (America First), давая зеленый свет предоставлению внешней помощи Азербайджану и направляя деньги американских налогоплательщиков богатой нефтью «геноцидальной диктатуре».
«Это режим, который удерживает армян в заложниках, захватывает армянские территории, разрушает христианские церкви и препятствует возвращению насильственно перемещенных арцахцев», - отметил Амбарян.
Помимо этого, согласно источнику, «Ай Дат» поддержал законопроект ARMENIA Security Partnership Act, представленный конгрессменами Гасом Билиракисом (республиканец, Флорида) и Фрэнком Паллоне (демократ, Нью-Джерси). «Законопроект запрещает президенту обходить указанные санкции до тех пор, пока Азербайджан не выведет свои силы с армянских территорий, не освободит всех армянских военнопленных, не прекратит враждебные действия в отношении Армении и не признает право армян, насильственно перемещенных из Арцаха, на возвращение», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, американские армяне могут призвать своих конгрессменов стать его соавторами, посетив этот сайт.