«Այ Դատ» դատապարտել է Թրամփի վարչակազմի մտադրությունը շրջանցել պատժամիջոցները Բաքվի նկատմամբ
«Այ Դատ» կոմիտեն դատապարտել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի մտադրությունը շրջանցել Բաքվի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները, ինչը կբացի ճանապարհը ԱՄՆ-ի օգնության շարունակությանը Ադրբեջանին։ Այս մասին հաղորդել են ԱՌՖ «Դաշնակություն» (ԱՌՖԴ) մամուլի ծառայությունից։
«Այ Դատ» կոմիտեի գործադիր տնօրեն Արամ Ամբարյանը նշել է, որ Թրամփը շարունակում է անտեսել իր «Ամերիկան առաջինը» (America First) խոստումը, թույլ տալով Ադրբեջանին արտաքին օգնություն և ուղղելով ամերիկյան հարկատուների գումարները «գենոցիդային դիկտատուրայի» գրպանը։
«Այս ռեժիմը պահում է հայերին գերության մեջ, գրավում է հայկական տարածքներ, ոչնչացնում է քրիստոնեական եկեղեցիները և խոչընդոտում է բռնի տեղահանված արցախցիների վերադարձին»,- նշել է Ամբարյանը։
Բացի այդ, «Այ Դատ» կոմիտեն աջակցել է ARMENIA Security Partnership Act օրինագծին, որը ներկայացրել են կոնգրեսականներ Գաս Բիլիրէկիսը (հանրապետական, Ֆլորիդա) և Ֆրենկ Փալոնեն (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի)։ «Օրինագիծը արգելում է նախագահին շրջանցել նշված պատժամիջոցները, մինչև Ադրբեջանը դուրս բերի իր ուժերը հայկական տարածքներից, ազատի բոլոր հայ ռազմագերիներին, դադարեցնի թշնամական գործողությունները Հայաստանի նկատմամբ և ճանաչի արցախցիների վերադարձի իրավունքը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Ամերիկահայերը կարող են իրենց կոնգրեսականներին կոչ անել դառնալ օրինագծի համահեղինակներ՝ այցելելով այս կայքէջը.

«Ay Dat» condemned the Trump administration's intention to bypass sanctions against Baku
The "Ay Dat" committee condemned the signal from the Trump administration regarding its intention to bypass sanctions against Baku, which would pave the way for continued American assistance to Azerbaijan. This was reported by the press service of the ARF "Dashnaktsutyun" (ARFD).
As noted by the executive director of the American "Ay Dat" committee, Aram Ambarian, President Trump continues to ignore his promise of "America First," giving the green light for external aid to Azerbaijan and directing American taxpayers' money to a "genocidal dictatorship" rich in oil.
"This regime holds Armenians hostage, seizes Armenian territories, destroys Christian churches, and obstructs the return of forcibly displaced Artsakh residents," Ambarian stated.
In addition, according to the source, "Ay Dat" supported the ARMENIA Security Partnership Act, introduced by Congressmen Gus Bilirakis (Republican, Florida) and Frank Pallone (Democrat, New Jersey). "The bill prohibits the president from bypassing the specified sanctions until Azerbaijan withdraws its forces from Armenian territories, releases all Armenian prisoners of war, ceases hostile actions against Armenia, and recognizes the right of Armenians forcibly displaced from Artsakh to return," the statement said.
According to the source, American Armenians can urge their congressmen to become co-sponsors of the bill by visiting this website.