Ախուրյան համայնքում, մինչև տարեվերջ, կսկսի գործել մոդուլային սպանդանոցը
Շիրակի մարզում անասնագլխաքանակի անկման պատճառներից մեկը սպանդանոցների բացակայությունն է. պետությունը տուգանում է ոչ սպանդանոցային մորթի համար, սակայն սպանդանոցներ չի կառուցում: Ախուրյան համայնքը որոշել է հարցը լուծել սեփական ուժերով՝ ձեռք բերելով շարժական մոդուլային սպանդանոց, որը կգործարկվի մինչև տարեվերջ:
Այս տարվա փետրվարի 3-ին Շիրակի մարզի անասնապահներն ու մսավաճառները հավաքվել էին մարզպետարանում՝ բողոքելով սպանդանոցների բացակայությունից և ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի սահմանած տուգանքներից: Նրանք պահանջում էին, որ պետությունն օրենքներ գրելուն զուգահեռ կարողանա նաև դրանց կատարումն ապահովել, այսինքն՝ սպանդանոցներ կառուցի, բայց դրա փոխարեն միայն տուգանում է ոչ սպանդանոցային մորթի միս վաճառելու համար:
«Կառավարությունը պետական սպանդանոց չի կառուցում, կառավարությունը հնարավորություն է ստեղծում: Մենք համայնքապետերի հետ քննարկում ենք տարբեր սուբվենցիոն կամ այլ միջոցներով համայնքապատկան սպանդանոցներ կառուցելու տարբերակներ: Եթե վաճառած մսի պատճառով դժբախտ դեպք պատահի, պատասխանատվությունը կրելու է մսավաճառը. միսը պետք է ստուգված լինի և անվտանգ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը:
Ախուրյան խոշորացված համայնքում սպանդանոց ունենալու հետ կապված գործնական քայլեր արվել են դեռ 2025թ.-ի հոկտեմբերին: Համայնքը շարժական մոդուլային սպանդանոց ձեռք բերելու նպատակով երկու գնային հարցում էր կատարել՝ «Վետ Հոլդինգ» ԱՊԸ-ից և «Հարությունյան Կոնսալտինգ» ՍՊԸ-ից:
2025թ.-ի դեկտեմբերին Ախուրյանի համայնքապետարանի և «Վետ Հոլդինգ» ԱՊԸ-ի միջև կնքվել է գույքի գնման պայմանագիր՝ 49.400.000 դրամի սահմաններում, պայմանագրի երրորդ կողմ է հանդես եկել «Հայաստանի Զարգացման և Ներդրումների Կորպորացիա» ՈՒՎԿ փակ բաժնետիրական ընկերությունը:
ՀՀ Ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցության ծրագրի շրջանակում և Հայաստանի Զարգացման և ներդրումների Կորպորացիայի (DICA) կողմից Ախուրյան համայնքին լիզինգային եղանակով տրամադրվել է շարժական մոդուլային սպանդանոց: ՀՀ կառավարության սուբսիդավորման արդյունքում լիզինգը տրամադրվել է 2 % տարեկան տոկոսադրույքով:
Սպանդանոցի գործարկումը հնարավորություն կտա տարածաշրջանում գյուղատնտեսական կենդանիների սպանդն իրականացնել սննդամթերքի անվտանգության ապահովման արդիական ստանդարտներին համապատասխան՝ սպառողներին մատակարարելով որակյալ ու անվտանգ սնունդ:

В Ахуряне до конца года начнет работать модульный убойный пункт
Одной из причин снижения поголовья скота в Шираке является отсутствие убойных пунктов. Государство штрафует за продажу мяса, полученного вне убойных пунктов, но убойные пункты не строит. Сообщество Ахурян решило решить проблему своими силами, приобретя мобильный модульный убойный пункт, который начнет работать до конца года.
3 февраля этого года скотоводы и мясоторговцы Ширака собрались в областной администрации, протестуя против отсутствия убойных пунктов и штрафов, установленных инспекцией по безопасности пищевых продуктов РА. Они требовали, чтобы государство, наряду с написанием законов, также обеспечивало их выполнение, то есть строило убойные пункты, но вместо этого только штрафует за продажу мяса, полученного вне убойных пунктов.
«Правительство не строит государственные убойные пункты, правительство создает возможности. Мы обсуждаем с мэрами различные варианты строительства муниципальных убойных пунктов с помощью субвенций или других средств. Если из-за проданного мяса произойдет несчастный случай, ответственность понесет мясоторговец. Мясо должно быть проверено и безопасно», - сказал губернатор Ширака Давид Аршунян на встрече с журналистами.
Практические шаги по созданию убойного пункта в объединенном сообществе Ахурян были предприняты еще в октябре 2025 года. Сообщество провело два ценовых запроса для приобретения мобильного модульного убойного пункта у компаний «Вет Холдинг» и «Арутюнян Консалтинг».
В декабре 2025 года между администрацией Ахурян и компанией «Вет Холдинг» был подписан договор купли-продажи на сумму около 49.400.000 драмов, третьей стороной договора выступила закрытая акционерная компания «Корпорация развития и инвестиций Армении».
В рамках программы поддержки лизинга оборудования для агропромышленного сектора и Корпорации развития и инвестиций Армении (DICA) Ахуряну был предоставлен мобильный модульный убойный пункт в лизинг. Благодаря субсидированию со стороны правительства, лизинг предоставляется под 2% годовых.
Запуск убойного пункта позволит осуществлять убой сельскохозяйственных животных в соответствии с современными стандартами безопасности пищевых продуктов, предоставляя потребителям качественные и безопасные продукты питания.