Ավտոտնակում հիմնադրված հայկական բիզնես. խաղեր՝ իրական շփման համար
Դավիթ Հովհաննիսյանի ստեղծած սեղանի խաղերի հաջողության պատմությունը սկսվել է տան հարեւանությամբ գտնվող փոքրիկ ավտոտնակից։ Դավիթն ու ընկերներն ուսուցողական խաղեր ստեղծում էին դեռ ուսանողական տարիներից. պատվերների ավելացմանը զուգահեռ որոշեցին ընդլայնել բիզնեսը։
Այժմ «Հոլ» ընկերությունը ստեղծում է ժամանցային եւ ինտելեկտուալ խաղեր՝ նախատեսված տարբեր տարիքային խմբերի համար: Հայկական արտադրության խաղերը զարգացնում են լեզվամտածողությունը, շփման ունակությունները, ուշադրությունը, կողմնորոշվելու հմտությունները, տրամաբանությունն ու աշխարհընկալումը:
«Հոլ» ընկերության զարգացման գործընկերը դարձավ Ակբա բանկը, որի աջակցությամբ էլ Դավիթը կարողացավ ընդլայնել, այնուհետեւ տեխնիկապես վերազինել իր բիզնեսը։ «Մեր առաքելությունն է ստեղծել օֆլայն խաղեր, որոնք իրական ժամանակահատվածում մարդկանց միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն են տալիս։ Մեր հաջորդ առաքելությունը խաղերի միջոցով ծնող-երեխա կապի ստեղծումն է։ Մի անգամ շատ մեծ պատվեր ունեինք, որի համար մեծ քանակի խաղեր պետք է արտադրեինք, բայց միջոցներ չկային։ Հենց այդ ժամանակահատվածում սկսվեց Ակբայի հետ մեր համագործակցությունը։ Բանկի հետ, բացի բուն համագործակցությունից, նաեւ այլ ուղղությամբ ենք աշխատում. մասնաճյուղերից մի քանիսում բանկը ցուցադրում է մեր արտադրանքը»,- նշել է «Հոլ» սեղանի խաղերի հիմնադիր Դավիթ Հովհաննիսյանը։
Ընկերության հաջորդ նպատակը խաղերի արտահանումն է։ Դավիթը եւ թիմակիցները համոզված են՝ զարգացման հաջորդ հնարավորությունը միջազգային շուկաներ մուտք գործելն է։ Այժմ «Հոլ» ընկերությունն արտադրում է հիսունից ավելի խաղ տարբեր տարիքային խմբերի համար։

Грузинский бизнес, основанный в гараже. Игры для реального общения
История успеха настольных игр, созданных Давидом Овнаняном, началась в маленьком гараже рядом с домом. Давид и его друзья создавали обучающие игры еще со студенческих лет, и с увеличением заказов решили расширить бизнес.
Теперь компания «Хол» создает развлекательные и интеллектуальные игры для разных возрастных групп. Игры армянского производства развивают языковое мышление, навыки общения, внимание, ориентирование, логику и восприятие мира.
Партнером по развитию компании «Хол» стал банк Акба, с помощью которого Давид смог расширить и затем технически модернизировать свой бизнес. «Наша миссия — создавать оффлайн-игры, которые дают людям возможность общаться друг с другом в реальном времени. Наша следующая задача — создать связь между родителями и детьми через игры. Однажды у нас был очень большой заказ, для которого нужно было произвести большое количество игр, но средств не хватало. Именно в этот период началось наше сотрудничество с Акба. С банком мы работаем не только в рамках основного сотрудничества, но и в других направлениях: в некоторых филиалах банк демонстрирует нашу продукцию», — отметил основатель настольных игр «Хол» Давид Овнанян.
Следующая цель компании — экспорт игр. Давид и его команда уверены, что следующим шагом к развитию станет выход на международные рынки. В настоящее время компания «Хол» производит более пятидесяти игр для разных возрастных групп.