Ավտոտնակում հիմնադրված հայկական բիզնես. խաղեր՝ իրական շփման համար
Դավիթ Հովհաննիսյանի ստեղծած սեղանի խաղերի հաջողության պատմությունը սկսվել է տան հարեւանությամբ գտնվող փոքրիկ ավտոտնակից։ Դավիթն ու ընկերներն ուսուցողական խաղեր ստեղծում էին դեռ ուսանողական տարիներից. պատվերների ավելացմանը զուգահեռ որոշեցին ընդլայնել բիզնեսը։
Այժմ «Հոլ» ընկերությունը ստեղծում է ժամանցային եւ ինտելեկտուալ խաղեր՝ նախատեսված տարբեր տարիքային խմբերի համար: Հայկական արտադրության խաղերը զարգացնում են լեզվամտածողությունը, շփման ունակությունները, ուշադրությունը, կողմնորոշվելու հմտությունները, տրամաբանությունն ու աշխարհընկալումը:
«Հոլ» ընկերության զարգացման գործընկերը դարձավ Ակբա բանկը, որի աջակցությամբ էլ Դավիթը կարողացավ ընդլայնել, այնուհետեւ տեխնիկապես վերազինել իր բիզնեսը։ «Մեր առաքելությունն է ստեղծել օֆլայն խաղեր, որոնք իրական ժամանակահատվածում մարդկանց միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն են տալիս։ Մեր հաջորդ առաքելությունը խաղերի միջոցով ծնող-երեխա կապի ստեղծումն է։ Մի անգամ շատ մեծ պատվեր ունեինք, որի համար մեծ քանակի խաղեր պետք է արտադրեինք, բայց միջոցներ չկային։ Հենց այդ ժամանակահատվածում սկսվեց Ակբայի հետ մեր համագործակցությունը։ Բանկի հետ, բացի բուն համագործակցությունից, նաեւ այլ ուղղությամբ ենք աշխատում. մասնաճյուղերից մի քանիսում բանկը ցուցադրում է մեր արտադրանքը»,- նշել է «Հոլ» սեղանի խաղերի հիմնադիր Դավիթ Հովհաննիսյանը։
Ընկերության հաջորդ նպատակը խաղերի արտահանումն է։ Դավիթը եւ թիմակիցները համոզված են՝ զարգացման հաջորդ հնարավորությունը միջազգային շուկաներ մուտք գործելն է։ Այժմ «Հոլ» ընկերությունն արտադրում է հիսունից ավելի խաղ տարբեր տարիքային խմբերի համար։

Armenian Business Founded in a Garage: Games for Real Interaction
David Hovhannisyan's success story in board games began in a small garage next to his home. David and his friends created educational games since their student years, and as orders increased, they decided to expand the business.
Now, the 'Hol' company creates recreational and intellectual games designed for various age groups. Armenian-made games develop language thinking, communication skills, attention, orientation skills, logic, and perception of the world.
The development partner of the 'Hol' company became Akba Bank, which supported David in expanding and technically upgrading his business. 'Our mission is to create offline games that allow people to communicate with each other in real time. Our next mission is to create a connection between parents and children through games. Once we had a very large order for which we needed to produce a large number of games, but we lacked funds. It was during this time that our cooperation with Akba began. In addition to the main collaboration with the bank, we are also working in other directions; in some branches, the bank showcases our products,' said David Hovhannisyan, founder of 'Hol' board games.
The company's next goal is to export games. David and his team are convinced that the next opportunity for growth is to enter international markets. Currently, 'Hol' produces over fifty games for various age groups.