Ավստրալիայի վերահսկիչ մարմինը դադարեցրել է Cryptolink-ի գործունեությունը, 96 ԱՏՄ-ներ դուրս են եկել շահագործումից
Լուրեր | 2026/08/12 12:02
Ռեգուլյատորը նշում է գործարքների հաշվետվությունների բացակայությունը և տեղեկատվական հարցման անպատասխան մնալը
Ավստրալիայի ֆինանսական հանցագործությունների վերահսկիչ մարմինը (AUSTRAC) երեք ամսով դադարեցրել է Cryptolink ընկերության գրանցումը, ինչի արդյունքում 96 կրիպտո ԱՏՄ-ներ դուրս են եկել շահագործումից:
Ռեգուլյատորը նշել է, որ Cryptolink-ը չի ներկայացրել պահանջվող գործարքների հաշվետվությունները և չի պատասխանել AUSTRAC-ի տեղեկատվական հարցմանը:
Այս քայլը ցույց է տալիս, որ AUSTRAC-ը խստացնում է կրիպտո ԱՏՄ-ների վերահսկողությունը, քանի որ կանխիկ-կրիպտո ծառայությունները կարող են կապված լինել փողերի լվացման ռիսկերի հետ:
AUSTRAC-ը նշել է, որ Cryptolink-ը սկզբում բավարարել է հոկտեմբերի 2025-ին imposed enforceable undertaking-ի պայմանները, սակայն հետագայում չի ներկայացրել պահանջվող գործարքների հաշվետվությունները:
AUSTRAC-ի տնօրեն Բրենդան Թոմասը նշել է, որ այդ բացթողումները դարձրել են ընկերությունը «միայն չափազանց բարձր ռիսկ»՝ ներկայումս գործունեություն ծավալելու համար:
Ռեգուլյատորը նաև Cryptolink-ին նշանակել է 56,340 ավստրալական դոլար (36,600 ԱՄՆ դոլար) տուգանք, որը ընկերությունը վճարել է:
AUSTRAC-ը նախազգուշացրել է կրիպտո ԱՏՄ-ների օպերատորներին 2025 թվականի մարտին, երբ պարզվել է, որ որոշ մատակարարներ կարող են չունենալ անհրաժեշտ փողերի լվացման դեմ պայքարի վերահսկողություն:

Австралийский регулятор приостановил деятельность Cryptolink, вывел 96 банкоматов из эксплуатации
Австралийский регулятор по борьбе с финансовыми преступлениями (AUSTRAC) приостановил регистрацию оператора крипто-банкоматов Cryptolink на три месяца, что привело к отключению 96 машин по всей стране.
Регулятор указал на отсутствие отчетов о транзакциях и игнорирование запроса на информацию со стороны компании.
Этот шаг демонстрирует, что AUSTRAC усиливает контроль за крипто-банкоматами, поскольку услуги по обмену наличных на криптовалюту могут нести риски отмывания денег.
AUSTRAC отметил, что Cryptolink изначально соответствовал условиям обязательства, введенного в октябре 2025 года, однако позже не представил требуемые отчеты о транзакциях и не ответил на запрос AUSTRAC.
Генеральный директор AUSTRAC Брендан Томас заявил, что эти недостатки сделали бизнес «слишком рискованным для продолжения работы в настоящее время».
Регулятор также наложил на Cryptolink штраф в размере 56,340 австралийских долларов (36,600 долларов США), который компания выплатила.
AUSTRAC предупредил операторов крипто-банкоматов в марте 2025 года после того, как выяснилось, что некоторые поставщики могут не иметь необходимых мер по борьбе с отмыванием денег.