Former Armenian State Revenue Committee Chairman Գագիկ Խաչատրյանը ձերբակալվել է, տեղեկացնում է Հետաքննությունների կոմիտեի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը:
Հետաքննիչ կոմիտեն հայտնել է, որ որոշում է կայացվել ձերբակալել Գագիկ Խաչատրյանին՝ նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Հետաքննական գործողություններ են իրականացվել Խաչատրյանի և նրա որդու բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց հետ կապված մոտ 21 ընկերությունների գրասենյակներում:
Խաչատրյանի և նրա հետ կապված անձանց նկատմամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացները սկսվել են 2021-2022 թվականներին: Ըստ Գլխավոր դատախազության հրապարակած տեղեկությունների, իշխանությունները Խաչատրյանից և նրա շուրջ 25 գործընկերներից պահանջել են բռնագանձել 210 անշարժ գույք, այդ թվում՝ 60-ը Երևանում, 14 ավտոմեքենա, 33 ընկերության բաժնեմասեր, ինչպես նաև ավելի քան 40 միլիարդ դրամ:
Բռնագանձման ենթակա ակտիվների ցանկում ընդգրկված է նաև Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող առանձնատունը Լոս Անջելեսի Հոլմբի Հիլս թաղամասում, ԱՄՆ: Այդ գույքի բռնագանձման վերաբերյալ առանձին դատարանական գործընթացներ են իրականացվել ԱՄՆ-ում:
2024 թվականին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ գույքի բռնագանձման վերաբերյալ համաձայնություն է ձեռք բերվել:
Օգոստոսի 27-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ինչու են բռնում մի աղքատ մարդու և ուղարկում 20 տարի բանտ, մինչդեռ Գագիկ Ծառուկյանը և Սերժ Սարգսյանը արդարացվում են Հայաստանի դատական համակարգի կողմից: Ինչպես? Ավելորդ է՞: Ինչպես է, որ Գագիկ Խաչատրյանը դատվում է, և դատավորը անպատասխանատու կերպով հետաձգում է դատավարությունը այնքան ժամանակ, մինչև թոշակի անցնի, որպեսզի ամբողջ իրավական գործընթացը վերականգնվի?»

Бывший председатель Государственной налоговой службы Армении Гагик Хачатрян арестован, сообщает пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян:
Ранее комитет сообщил, что было принято решение об аресте Гагика Хачатряна в рамках уголовного дела, возбужденного в отношении него. Следственные действия проводились в квартирах Хачатряна и его сына, а также в офисах и филиалах около 21 компании, связанных с ними:
Процессы по конфискации имущества, якобы имеющего незаконное происхождение, принадлежащего Гагику Хачатряну и связанным с ним лицам, начались в 2021-2022 годах. Согласно информации, опубликованной Генеральной прокуратурой, власти добивались конфискации у Хачатряна и около 25 связанных с ним лиц 210 объектов недвижимости, включая 60 в Ереване, 14 автомобилей, доли в 33 компаниях, а также более 40 миллиардов драмов:
Список активов, подлежащих конфискации, также включал особняк, принадлежащий семье Хачатряна в районе Хомби-Хиллс в Лос-Анджелесе, США. Отдельные судебные разбирательства по конфискации этого имущества проводились в США:
В 2024 году Министерство юстиции США сообщило, что было достигнуто соглашение о конфискации имущества:
27 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Почему ловят какого-то бедного человека и отправляют его в тюрьму на 20 лет, в то время как Гагик Царукян и Серж Саргсян оправдываются судебной системой Армении? Как? Бесплатно? Как так получается, что Гагик Хачатрян находится под судом, а судья нагло откладывает суд настолько, чтобы уйти на пенсию, чтобы весь юридический процесс был сброшен?»