Չինաստանի Սիչուան ավազանը և Ֆիլիպինները դարձել են աշխարհում կոմերցիոն հիդրոգենի որոնման կարևոր թիրախներ: Մոդելավորումը ցույց է տալիս, որ Երկիրը կարող է ունենալ հսկայական քանակությամբ երկրաբանական հիդրոգեն, սակայն միայն փոքր և դեռևս անհայտ մասն է տեխնիկապես և տնտեսականորեն վերականգնելի:
Եթե կոմերցիոն արդյունահանումը մոտենա $1 մեկ կիլոգրամ արժեքին, բնական հիդրոգենը կարող է ուժեղ մրցակցություն ստեղծել ավանդական և էլեկտրոլիտիկ հիդրոգենի արտադրության համար:
Աշխարհի երկրները մրցում են դառնալու աշխարհում առաջին երկրաբանական հիդրոգենի կենտրոնը: Մի քանի տարի առաջ ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը հրապարակեց զեկույց, որտեղ գնահատվում էր, որ աշխարհում կան տրիլիոնավոր մետրիկ տոննա բնական հիդրոգենի պաշարներ:
Վերջերս Չինաստանից ստացված նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ գիտնականները գրանցել են ռեկորդային մակարդակի հիդրոգենի արտահոսք Սիչուան ավազանում:

Гонка за раскрытием скрытых запасов водорода в мире
Сычуаньский бассейн в Китае и Филиппины стали важными целями в глобальном поиске коммерчески жизнеспособного природного водорода. Моделирование показывает, что Земля может содержать огромные запасы геологического водорода, хотя только небольшая и все еще неизвестная доля может быть технически и экономически извлекаемой.
Если коммерческое извлечение приблизится к стоимости около $1 за килограмм, природный водород может стать сильным конкурентом традиционному и электролитическому водороду.
Страны мира соревнуются за то, чтобы стать первым геологическим центром водорода. Несколько лет назад Министерство энергетики США выпустило отчет, в котором оценивалось, что в мире есть триллионы метрических тонн природных запасов водорода.
На этой неделе новое исследование из Китая сообщило, что ученые зафиксировали рекордные уровни утечки водорода в Сычуаньском бассейне.