Ասիայի ջրածնային երազանքները. տարածաշրջանը ներդրումներ է կատարում նոր կանաչ տեխնոլոգիաների մեջ
Ասիական մի շարք կառավարություններ փորձում են առաջ անցնել ջրածնային տրանսպորտի ոլորտում: Չնայած տեխնոլոգիան դեռ տարիներ կամ նույնիսկ տասնամյակներ հեռավորության վրա է կոմերցիոն հաջողությունից, այն որպես կայուն էներգիայի աղբյուր ունի մեծ պոտենցիալ, որը ստիպում է երկրներին, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Ճապոնիան, Չինաստանը և Հարավային Կորեան, աշխատել ծրագրեր ստեղծելու ուղղությամբ:
Հնդկաստանը հուլիսին գործարկեց իր առաջին ջրածնային գնացքը, իսկ 2023 թվականին նախատեսում է 35 ջրածնային գնացք գործարկել իր "Հիդրոգենային ժառանգություն" նախաձեռնության շրջանակներում: Հնդկաստանի կառավարության նպատակն է ոչ միայն նվազեցնել fossile վառելիքի կախվածությունը, այլ նաև դառնալ ջրածնի արտադրության, օգտագործման և արտահանման գլոբալ կենտրոն:
Ճապոնիայի արևելյան երկաթուղին նախատեսում է 2027 թվականի վերջին գործարկել HYBARI ջրածնային-հիբրիդ գնացքը, իսկ Հարավային Կորեան ներդնում է 32.1 միլիարդ վոն ջրածնային գնացքների փորձնական նախագծի համար:
Չինաստանը նույնպես առաջընթաց է գրանցել ջրածնային երկաթուղու ոլորտում, և ջրածնային գնացքները պետք է դիտարկվեն որպես ավելի լայն ջրածնի շուկայի զարգացման ռազմավարության մաս:

Ряд азиатских правительств пытается опередить время в области водородного транспорта. Хотя технология еще на годы или даже десятилетия от коммерческого успеха, ее потенциал как устойчивого источника энергии заставляет такие страны, как Индия, Япония, Китай и Южная Корея, работать над созданием программ для ее испытания.
Индия запустила свой первый водородный поезд в июле, а в 2023 году планирует запустить 35 водородных поездов в рамках своей инициативы "Водородное наследие". Цель правительства Индии заключается не только в снижении зависимости от ископаемого топлива, но и в том, чтобы стать глобальным центром по производству, использованию и экспорту водорода.
Восточнояпонская железная дорога планирует запустить водородный гибридный поезд HYBARI к концу 2027 финансового года, в то время как Южная Корея инвестирует 32,1 миллиарда вон в демонстрационный проект водородного поезда.
Китай также добился успехов в области водородных железных дорог, и водородные поезда следует рассматривать как часть более широкой стратегии развития водородного рынка.