Ասիայի ջրածնային երազանքները. տարածաշրջանը ներդրումներ է կատարում նոր կանաչ տեխնոլոգիաների մեջ
Ասիական մի շարք կառավարություններ փորձում են առաջ անցնել ջրածնային տրանսպորտի ոլորտում: Չնայած տեխնոլոգիան դեռ տարիներ կամ նույնիսկ տասնամյակներ հեռավորության վրա է կոմերցիոն հաջողությունից, այն որպես կայուն էներգիայի աղբյուր ունի մեծ պոտենցիալ, որը ստիպում է երկրներին, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Ճապոնիան, Չինաստանը և Հարավային Կորեան, աշխատել ծրագրեր ստեղծելու ուղղությամբ:
Հնդկաստանը հուլիսին գործարկեց իր առաջին ջրածնային գնացքը, իսկ 2023 թվականին նախատեսում է 35 ջրածնային գնացք գործարկել իր "Հիդրոգենային ժառանգություն" նախաձեռնության շրջանակներում: Հնդկաստանի կառավարության նպատակն է ոչ միայն նվազեցնել fossile վառելիքի կախվածությունը, այլ նաև դառնալ ջրածնի արտադրության, օգտագործման և արտահանման գլոբալ կենտրոն:
Ճապոնիայի արևելյան երկաթուղին նախատեսում է 2027 թվականի վերջին գործարկել HYBARI ջրածնային-հիբրիդ գնացքը, իսկ Հարավային Կորեան ներդնում է 32.1 միլիարդ վոն ջրածնային գնացքների փորձնական նախագծի համար:
Չինաստանը նույնպես առաջընթաց է գրանցել ջրածնային երկաթուղու ոլորտում, և ջրածնային գնացքները պետք է դիտարկվեն որպես ավելի լայն ջրածնի շուկայի զարգացման ռազմավարության մաս:

Asia's hydrogen dreams: Region bets on emerging green technology to improve transportation
A swath of Asian governments is trying to get ahead of the curve on hydrogen-powered transport. While the technology is years or even decades away from commercial success, its potential as a sustainable energy source has countries like India, Japan, China, and South Korea working to establish programs to try it out.
India launched its first hydrogen-powered train in July and envisions running 35 hydrogen trains under its "Hydrogen for Heritage" initiative by 2023. The Indian government's goal is not only to reduce reliance on fossil fuels but also to become a global hub for the production, usage, and export of hydrogen.
East Japan Railway plans to put its hydrogen-hybrid train, HYBARI, into service by the end of fiscal 2027, while South Korea is investing 32.1 billion won in a hydrogen train demonstration project.
China has also made advances in hydrogen rail, and hydrogen-powered trains should be viewed as part of a broader hydrogen market development strategy.