Ասիայի երբեմնի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Չինաստանի դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել անշարժ գույքի ոլորտում աշխարհի խոշորագույն փոխառուի՝ China Evergrande Group-ի հիմնադրին։ Սա տեղի է ունեցել ընկերության փլուզումից հինգ տարի անց, ինչը ցնցել էր երկրի տնտեսությունն ու ֆինանսական շուկաները։
Հուեյ Կա Յանը, որ մի ժամանակ Ասիայի ամենահարուստ մարդն էր, ապրիլին մեղավոր էր ճանաչվել ութ հոդվածներով, այդ թվում՝ միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման, ներդրումների ներգրավման ժամանակ խարդախության, պետական ավանդների ապօրինի յուրացման, ապօրինի վարկերի տրամադրման, արժեթղթերի խարդախ թողարկման և կաշառակերության մեջ։
Նշենք, որ 2020 թվականին նրա Evergrande ընկերության տարեկան վաճառքի ծավալը հասել էր 700 միլիարդ յուան (100 միլիարդ դոլար): 2017 թվականին Հուեյի կարողությունը գնահատվում էր 45,3 միլիարդ դոլար, ինչը, Forbes-ի տվյալներով, ամենաբարձր ցուցանիշն էր Ասիայում: 2023 թվականին այն նվազեց մինչև մոտ 3 միլիարդ դոլար։

One of Asia's former richest people sentenced to life imprisonment
A Chinese court has sentenced Hui Ka Yan, the founder of China Evergrande Group, one of the largest borrowers in the real estate sector, to life imprisonment. This comes five years after the company's collapse, which shook the country's economy and financial markets.
Hui Ka Yan, once the richest man in Asia, was found guilty in April on eight counts, including misappropriation of funds, fraud in investment solicitation, illegal appropriation of state deposits, illegal loan issuance, fraudulent issuance of securities, and corruption.
It is noteworthy that in 2020, Evergrande's annual sales volume reached 700 billion yuan (100 billion dollars). In 2017, Hui's wealth was estimated at 45.3 billion dollars, which was the highest figure in Asia according to Forbes. By 2023, it had decreased to about 3 billion dollars.