Ասիայի երբեմնի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Չինաստանի դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել անշարժ գույքի ոլորտում աշխարհի խոշորագույն փոխառուի՝ China Evergrande Group-ի հիմնադրին։ Սա տեղի է ունեցել ընկերության փլուզումից հինգ տարի անց, ինչը ցնցել էր երկրի տնտեսությունն ու ֆինանսական շուկաները։
Հուեյ Կա Յանը, որ մի ժամանակ Ասիայի ամենահարուստ մարդն էր, ապրիլին մեղավոր էր ճանաչվել ութ հոդվածներով, այդ թվում՝ միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման, ներդրումների ներգրավման ժամանակ խարդախության, պետական ավանդների ապօրինի յուրացման, ապօրինի վարկերի տրամադրման, արժեթղթերի խարդախ թողարկման և կաշառակերության մեջ։
Նշենք, որ 2020 թվականին նրա Evergrande ընկերության տարեկան վաճառքի ծավալը հասել էր 700 միլիարդ յուան (100 միլիարդ դոլար): 2017 թվականին Հուեյի կարողությունը գնահատվում էր 45,3 միլիարդ դոլար, ինչը, Forbes-ի տվյալներով, ամենաբարձր ցուցանիշն էր Ասիայում: 2023 թվականին այն նվազեց մինչև մոտ 3 միլիարդ դոլար։

Один из когда-то самых богатых людей Азии приговорен к пожизненному заключению
Китайский суд приговорил к пожизненному заключению основателя China Evergrande Group, одного из крупнейших заемщиков в сфере недвижимости. Это произошло спустя пять лет после краха компании, который потряс экономику и финансовые рынки страны.
Хуэй Кайянь, когда-то самый богатый человек Азии, в апреле был признан виновным по восьми статьям, включая нецелевое использование средств, мошенничество при привлечении инвестиций, незаконное присвоение государственных депозитов, незаконное предоставление кредитов, мошенническое размещение ценных бумаг и коррупцию.
Следует отметить, что в 2020 году объем годовых продаж его компании Evergrande составил 700 миллиардов юаней (100 миллиардов долларов). В 2017 году состояние Хуэя оценивалось в 45,3 миллиарда долларов, что, по данным Forbes, было самым высоким показателем в Азии. В 2023 году оно снизилось до около 3 миллиардов долларов.