Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանին $150 մլն վարկ կհատկացնի բյուջետային աջակցություն համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի օրը հաստատել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հետ $150 մլն վարկային համաձայնագիր՝ «Հարկային-բյուջետային կայունություն և ֆինանսական շուկաների զարգացում» ծրագրի շրջանակներում:
Վարկի միջոցները կծառայեն 2026 թվականի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը:
Հայաստանի հանրապետության բյուջետային աջակցման համար միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ներգրավվելիք վարկային ռեսուրսների պահանջը այս տարի գնահատվում է մոտ $950 մլն:
Ծրագիրը նախատեսում է բարեփոխումներ երեք հիմնական ուղղություններով՝ բյուջետային-հարկային կառավարման և պետական պարտքի կառավարման համակարգի ամրապնդում, պետական արժեթղթերի և դրամական շուկայի զարգացման, ինչպես նաև ֆինանսական գործիքների և ներդրողների շրջանակի ընդլայնում, ընկերությունների թափանցիկության և կորպորատիվ կառավարման որակի բարձրացում:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի ժամկետով, այդ թվում՝ երեք տարվա արտոնյալ ժամանակահատվածով: Հիմնական գումարի վերադարձը կկատարվի 24 հավասար կիսամյա վճարներով՝ 2029 թվականի հուլիսի 15-ից մինչև 2041 թվականի հունվարի 15-ը:
Արժույթի տոկոսադրույքը փոփոխական է: Փաստաթղթում նշված է, որ 2026 թվականի հունիսի 3-ի SOFR տոկոսադրույքով 3.61% այն կազմում է 4.58% տարեկան:
Հաշվարկի բանաձևը ներառում է SOFR տոկոսադրույքը, ԱԶԲ-ի 0.5% մարգինալը և վերադարձի ժամկետային հավելավճարը 0.1%:
Բացի այդ, նախատեսված է պարտավորության համար 0.15% տարեկան վճար, որը հաշվարկվում է չօգտագործված վարկի գումարի վրա:

ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Правительство Армении на заседании в четверг одобрило кредитное соглашение с Азиатским банком развития (АБР) на $150 млн в рамках программы «Налогово-бюджетная устойчивость и развитие финансовых рынков — Подпрограмма 3».
Как отмечается в обосновании решения, средства кредита будут направлены на финансирование дефицита государственного бюджета Армении в 2026 году.
Потребность республики в кредитных ресурсах для бюджетной поддержки, которые планируется привлечь от международных финансовых организаций в текущем году, оценивается примерно в $950 млн.
Программа предусматривает реформы по трем основным направлениям: укрепление бюджетно-налогового управления и системы управления государственным долгом, развитие рынка государственных ценных бумаг и денежного рынка, а также расширение перечня финансовых инструментов и круга инвесторов, повышение прозрачности компаний и качества корпоративного управления.
Кредит предоставляется сроком на 15 лет, включая трехлетний льготный период. Погашение основной суммы будет осуществляться 24 равными полугодовыми платежами — с 15 июля 2029 года по 15 января 2041 года.
Процентная ставка является плавающей. Согласно документу, при ставке SOFR на уровне 3,61% по состоянию на 3 июня 2026 года она составляет 4,58% годовых.
Формула расчета включает ставку SOFR, маржу АБР в размере 0,5% и надбавку за срок погашения в размере 0,1%.
Кроме того, предусмотрена комиссия за обязательство в размере 0,15% годовых, начисляемая на невыбранную сумму кредита.