Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանին $150 մլն վարկ կհատկացնի բյուջետային աջակցություն համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի օրը հաստատել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հետ $150 մլն վարկային համաձայնագիր՝ «Հարկային-բյուջետային կայունություն և ֆինանսական շուկաների զարգացում» ծրագրի շրջանակներում:
Վարկի միջոցները կծառայեն 2026 թվականի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը:
Հայաստանի հանրապետության բյուջետային աջակցման համար միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ներգրավվելիք վարկային ռեսուրսների պահանջը այս տարի գնահատվում է մոտ $950 մլն:
Ծրագիրը նախատեսում է բարեփոխումներ երեք հիմնական ուղղություններով՝ բյուջետային-հարկային կառավարման և պետական պարտքի կառավարման համակարգի ամրապնդում, պետական արժեթղթերի և դրամական շուկայի զարգացման, ինչպես նաև ֆինանսական գործիքների և ներդրողների շրջանակի ընդլայնում, ընկերությունների թափանցիկության և կորպորատիվ կառավարման որակի բարձրացում:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի ժամկետով, այդ թվում՝ երեք տարվա արտոնյալ ժամանակահատվածով: Հիմնական գումարի վերադարձը կկատարվի 24 հավասար կիսամյա վճարներով՝ 2029 թվականի հուլիսի 15-ից մինչև 2041 թվականի հունվարի 15-ը:
Արժույթի տոկոսադրույքը փոփոխական է: Փաստաթղթում նշված է, որ 2026 թվականի հունիսի 3-ի SOFR տոկոսադրույքով 3.61% այն կազմում է 4.58% տարեկան:
Հաշվարկի բանաձևը ներառում է SOFR տոկոսադրույքը, ԱԶԲ-ի 0.5% մարգինալը և վերադարձի ժամկետային հավելավճարը 0.1%:
Բացի այդ, նախատեսված է պարտավորության համար 0.15% տարեկան վճար, որը հաշվարկվում է չօգտագործված վարկի գումարի վրա:

YEREVAN, August 6. /ARKA/. The Armenian government approved a loan agreement with the Asian Development Bank (ADB) for $150 million at a meeting on Thursday under the program "Tax-Budget Sustainability and Development of Financial Markets - Subprogram 3".
The loan funds will be used to finance the state budget deficit of Armenia in 2026.
The need for credit resources for budget support, which is planned to be attracted from international financial organizations this year, is estimated at about $950 million.
The program includes reforms in three main areas: strengthening budget-tax management and public debt management systems, developing the government securities market and money market, as well as expanding the range of financial instruments and investors, increasing the transparency of companies and the quality of corporate governance.
The loan is provided for a period of 15 years, including a three-year grace period. The principal repayment will be made in 24 equal semi-annual payments from July 15, 2029, to January 15, 2041.
The interest rate is floating. According to the document, with the SOFR rate at 3.61% as of June 3, 2026, it amounts to 4.58% per annum.
The calculation formula includes the SOFR rate, ADB's margin of 0.5%, and a maturity premium of 0.1%.
In addition, there is a commitment fee of 0.15% per annum charged on the undrawn amount of the loan.