Կառավարության նիստերի, լրագրողների հետ ճեպազրույցներում տնտեսական բլոկի պատասխանատուները՝ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, նրա տեղակալները պարբերաբար հայտնում են, որ Հայաստանից արտահանվում են հազարավոր տոննաներով պտուղ և բանջարեղեն, խոսում են նոր շուկաներ «գրավելու» մասին։ Այս թվերը, սակայն, ոչինչ չեն ասում, քանի դեռ չեն համեմատվել նախորդ տարվա արտահանումների հետ։
Թե առաջիկայում ինչ կհաջողվի անել կառավարությանն ու ռուսական սահմանափակումների հետևանքով փակուղում հայտնված արտահանողներին, դեռևս պարզ չէ։ Մինչ այդ արտահանումն ու գյուղատնտեսությունը անկում են ապրում։ Ընդ որում՝ գյուղատնտեսության անկումը միայն սահմանափակումների վրա «բարդելը» սխալ կլինի։
Օգոստոսի 27-ի կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է տնտեսական «լավ» ցուցանիշների, տարվա առաջին կիսամյակում գրանցված 6% տնտեսական աճի մասին։ «Լավ» թվերի կողքին, սակայն, նույնքան լավ չի քննարկվում գյուղատնտեսության երկնիշ անկումը երկրորդ եռամսյակում։
15.7% անկում՝ հուլիսին. արտահանման անկումը շարունակվում է
Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ այս տարվա առաջին յոթ ամիսներին (2026 թ. հունվար-հուլիս) Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 11.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար, որից 4 մլրդ դոլարը արտահանումն է, իսկ մնացած 7.5 մլրդ դոլարը՝ ներմուծումը։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ արտահանումը կրճատվել է 7.9%-ով, իսկ ներմուծումն աճել է 7.7%-ով։
Հայկական ծագման ապրանքների նկատմամբ ռուսական սահմանափակումները «լիարժեք փուլ» մտան մայիսից, բայց արտահանումը մինչ այդ էլ նվազում էր։
2025 թվականին Հայաստանից արտահանումը նվազել է 36.7%-ով՝ պայմանավորված հիմնականում ոսկու, ինչպես նաև այլ վերաարտահանվող ապրանքների հոսքերի խիստ կրճատմամբ կամ առհասարակ դադարեցմամբ։
- Ռուսաստանի կշիռը մեծանում է, ԵՄ-ինը՝ նվազում. Հայաստանի արտահանման շուկաները
- Միլիոնների «ա՞ճ», թե՞ վիճակագրական մանիպուլյացիա
- Սեյշելներ, Կիպրոս, Ռուսաստան. Հայաստանում «արտադրվող» և արտահանվող ոսկերչական իրերի ծագումը
Կրճատումը շարունակվել է նաև այս տարվա առաջին ամիսներին (բացառությամբ փետրվարի)։ Մայիսից արդեն այս գործոններին գումարվել են ռուսական սահմանափակումները։ Ըստ էության՝ այդ սահմանափակումներն ավելի մեծ ազդեցություն են ունեցել, քանի որ եթե դրանք չլինեին, ամենայն հավանականությամբ, նախորդ տարվա արդեն նվազած ցուցանիշների հետ համեմատ այս տարվա երկրորդ եռամսյակից անկումը ավելի փոքր լիներ։
Վերջին տվյալներով՝ այս տարվա հուլիսին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանից արտահանումը կրճատվել է 15.7%-ով։
Ապրիլի վերջին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում արգելվել է Հայաստանից ներմուծված «Ջերմուկ» հանքային ջրի խմբաքանակի վաճառքը։
Մայիսին հայկական ծաղիկները «վտանգավոր» դարձան Ռուսաստանում, հետո հերթը հասավ մրգին, բանջարեղենին, հաջորդեցին գինին ու կոնյակի որոշ տեսակներ, չրերը և այլն։ Ահագնացան գազի գնի մասին սպառնալիքները։
- Ինչու են հայկական ապրանքները Ռուսաստանում դառնում «վտանգավոր»
- Ռուսաստան մատակարարվող հայկական բանջարեղենի ու մրգի մասով ևս խնդիրներ են արձանագրվում
- «Վտանգավոր» գինին ու կոնյակը, գազի գնի մասին ակնարկները. նոր հայտարարություններ ՌԴ-ից
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների բազայում արդեն հասանելի են հունիս ամսվա արտահանման ցուցանիշներն՝ ըստ ապրանքատեսակների, որոնք կարող են որոշակի պատկերացում տալ իրավիճակի մասին։
Այս տարվա հունվար-հունիսին Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել 1.2 մլրդ դոլարի ապրանք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 4.2%-ով։
Առանձին ապրանքախմբերի գծով անկումը բազմապատիկ է։ Այդ շարքում են ձուկը, ծաղիկները, միրգը, բանջարեղենը, հանքային ջրերը և այլն։
Վիճկոմիտեն ամսական կտրվածքով չի առանձնացնում, թե նշված ապրանքները կոնկրետ որ երկրներ են արտահանվել, հետևաբար հիմք ենք ընդունել ընդհանուր արտահանման տվյալները։ Այնուամենայնիվ, նախորդ տարիների վիճակագրությունն ապացուցում է, որ սրանք այն ապրանքատեսակներն են, որոնց արտահանման հիմնական շուկան Ռուսաստանն է։
Այսպես, օրինակ՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 4.8 մլն դոլարի ծիրան, բալ, կեռաս, հոն, սալոր, որը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ կրճատվել է 5 անգամ։ Նշվածներն արտահանվում են նույն մեծ ապրանքախմբի ներքո։ Հիմնական մասն արտահանվում է հունիսին։
Փաստի առաջ են կանգնել նաև ձկնաբաույծները։ Առաջին հայացքից, եթե նայենք վիճակագրությանը, ապա այս տարվա առաջին կիսամյակում ավելի ավելի շատ թարմ կամ պաղեցրած ձուկ է արտահանվել, քան նախորդ տարվա նույն կիսամյակում։ Սակայն, դա հիմնականում տարվա առաջին երեք ամիսների հաշվին է եղել, ակնհայտ անկում է գրանցվել հունիսիսն։ Եթե նախորդ տարվա հունիսին արտահանվել է 3 մլն դոլարի թարմ կամ պաղեցրած ձուկ, ապա այս տարվա հունիսին՝ ընդամենը 2.5 հազ. դոլարի։
Նշված գրեթե բոլոր ապրանքների դեպքում նվազումը բացատրվում է հիմնականում հունիսի կտրուկ կրճատումներով։
Այն ապրանքների արտահանումը, որոնք սահմանափակումների հիմնական շրջանակում չեն և արտահանվում են Ռուսաստան, չի կրճատվել։ Խոսքն, առաջին հերթին, կոնյակի մասին է։
Օրեր առաջ Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնել են, որ սեպտեմբերից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Պարբերաբար հայտարարվում են նոր շուկաներ մուտք գործելու փորձերի, պետական աջակցությունների մասին։
Վիճակագարական կոմիտեի ամենթարմ տվյալներն, ըստ ապրանքախմբերի, ամփոփում են այս տարվա հունիսը։ Թե կառավարությանն ու տնտեսվարողներին ինչ է հաջողվել անել հուլիսին և օգոստոսին, կերևա առաջիկա տվյալներով։
Կենտրոնական բանկը ևս արձանագրում է արտահանման և գյուղատնտեսության ոլորտներում առկա իրավիճակն ու ռիսկերը։ Դրամավարկային քաղաքականության վերջին հաշվետվության մեջ ԿԲ վերլուծաբանները շեշտել են, որ Ռուսաստանի կողմից հայաստանյան արտահանողների համար ներմուծման ստանդարտների խստացումը կարող է հանգեցնել Հայաստանում եկամուտների և պահանջարկի թուլացմանը։ Այն կարող է ունենալ նաև ուղղակի գնանկումային ազդեցություն՝ առանձին շուկաներում (օրինակ՝ լոլիկի և թարմ ձկան) առաջացած ավելցուկի հետևանքով։
Գյուղատնտեսության ոլորտում երկրորդ եռամսյակում 15.3% անկում է գրանցվել
Ինչպես երևում է տվյալներից, արտահանվող ապրանքների մեծ մասը գյուղատնտեսական են։ Բնականաբար, երկրորդ եռամսյակի վրա հայկական գյուղամթերքի արտահանման ռուսական սահմանափակումները ունեցել են էական ազդեցություն։
Բայց փորձենք հասկանալ՝ արդյոք գյուղոլորտի անկումը միայն դրանով է բացատրվում։
Վիճակագարական կոմիտեի տվյալներով՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում գյուղատնտեսության ոլորտում 1.6% անկում է գրանցվել, երկրորդ եռամսյակում անկումն էապես արագացել է՝ 15.3%։
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը իր վերլուծության մեջ նկատում է, որ կիրառված սահմանափակումները փաստ են և ունեն շոշափելի բացասական ազդեցություն: Այդուհանդերձ, տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ անկումը չի կարող բացատրվել բացառապես վերոնշյալ արգելքով՝ հաշվի առնելով, որ այն սկսվել էր դեռ առաջին եռամսյակում։ Փաստացի, արգելքն ընդամենն արագացրել է արդեն իսկ սկսված անկման ընթացքը։
«Գյուղատնտեսության ոլորտի մրցունակությունը տարիներ շարունակ նվազում էր ավելի էժան ներմուծվող ապրանքների պատճառով։ Դրամի արժևորումը նույնպես իր ազդեցությունն ունեցավ՝ հանգեցնելով տեղական արտադրանքի թանկացմանը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին շուկաներում։ Բացի այդ, առկա է պարարտանյութերի մատակարարման լոգիստիկ կախվածություն (հիմնականում՝ ռուսական մեկ ճանապարհից)»,- նշում է տնտեսագետը։
Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի տնտեսական աճը (ՀՆԱ-ի աճը) կազմել է 6.7%: Գյուղատնտեսությունը միակ ոլորտն է, որտեղ անկում է գրանցվել (15.3%), ինչն էլ զսպել է ընդհանուր տնտեսական աճը։
Ամենամեծ աճն արձանագրվել է շինարարության ոլորտում՝ 20%: Հաջորդում են առևտուրն ու ծառայությունները՝ 7.7% աճով, արդյունաբերությունը՝ 6.4%-ով:
Թեև շինարարության աճի տեմպն ավելի բարձր է, տնտեսական աճին ամենաշատը նպաստում են առևտուրն ու ծառայությունները, քանի որ իրենց ծավալներով բազմապատիկ գերազանցում են շինարարությանը։

На заседаниях правительства и в интервью с журналистами ответственные за экономический блок, в частности министр экономики Георгий Папоян и его заместители, регулярно сообщают, что из Армении экспортируются тысячи тонн фруктов и овощей, обсуждают захват новых рынков. Однако эти цифры ничего не говорят, пока их не сравнят с экспортом предыдущего года.
Что именно удастся сделать правительству и экспортерам, оказавшимся в тупике из-за российских ограничений, пока неясно. Тем не менее экспорт и сельское хозяйство находятся в состоянии спада. При этом снижение сельского хозяйства нельзя объяснять только ограничениями.
На заседании правительства 27 августа премьер-министр Никол Пашинян говорил о «хороших» экономических показателях, о 6% экономическом росте за первое полугодие. Однако наряду с «хорошими» цифрами не так хорошо обсуждается двузначное снижение сельского хозяйства во втором квартале.
Снижение на 15.7% в июле. Экспорт продолжает падать
Согласно последним данным Статистического комитета, за первые семь месяцев этого года (январь-июль 2026 года) объем внешней торговли Армении составил 11.5 миллиарда долларов США, из которых 4 миллиарда долларов — экспорт, а оставшиеся 7.5 миллиарда долларов — импорт. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт сократился на 7.9%, а импорт увеличился на 7.7%.
Российские ограничения на товары армянского происхождения вступили в «полноценную фазу» с мая, но экспорт уже снижался до этого.
В 2025 году экспорт из Армении сократился на 36.7% в основном из-за резкого сокращения потоков золота и других реэкспортируемых товаров.
- Вес России растет, ЕС — уменьшается. Рынки экспорта Армении
- Миллионы «а?», или статистическая манипуляция
- Сейшелы, Кипр, Россия. Происхождение ювелирных изделий, производимых и экспортируемых в Армении
Снижение продолжалось и в первые месяцы этого года (за исключением февраля). С мая к этим факторам добавились российские ограничения. По сути, эти ограничения оказали большее влияние, поскольку если бы их не было, вероятно, снижение во втором квартале этого года было бы меньше по сравнению с уже сниженными показателями прошлого года.
Согласно последним данным, в июле этого года экспорт из Армении сократился на 15.7% по сравнению с тем же месяцем прошлого года.
В конце апреля стало известно, что в России запрещена продажа партии минеральной воды «Джермук», импортируемой из Армении.
В мае армянские цветы стали «опасными» в России, затем очередь дошла до фруктов, овощей, а затем последовали некоторые виды вина и коньяка, сухофрукты и т.д. Угрозы по поводу цен на газ также обострились.
- Почему армянские товары становятся «опасными» в России
- Проблемы с армянскими овощами и фруктами, поставляемыми в Россию
- «Опасные» вино и коньяк, намеки на цены на газ. Новые заявления из РФ
В базе данных Статистического комитета уже доступны данные по экспорту за июнь по товарным группам, которые могут дать некоторое представление о ситуации.
За январь-июнь этого года из Армении в Россию было экспортировано товаров на 1.2 миллиарда долларов, что на 4.2% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Снижение по отдельным товарным группам многократное. В их числе рыба, цветы, фрукты, овощи, минеральные воды и т.д.
Статкомитет не выделяет по месяцам, какие товары экспортировались в какие страны, поэтому мы принимаем общие данные по экспорту. Тем не менее, статистика предыдущих лет подтверждает, что это те товарные группы, для которых основным рынком сбыта является Россия.
Например, за первое полугодие этого года из Армении было экспортировано товаров на 4.8 миллиона долларов, таких как абрикосы, вишня, черешня, сливы, что на пять раз меньше по сравнению с первым полугодием прошлого года. Эти товары экспортируются в рамках одной большой товарной группы. Основная часть экспортируется в июне.
Также столкнулись с проблемами рыбоводы. На первый взгляд, если посмотреть на статистику, то в первом полугодии этого года было экспортировано больше свежей или замороженной рыбы, чем в аналогичном периоде прошлого года. Однако это в основном произошло за счет первых трех месяцев года, в июне наблюдается явное снижение. Если в июне прошлого года было экспортировано рыбы на 3 миллиона долларов, то в этом году — всего на 2.5 тысячи долларов.
Снижение почти всех этих товаров объясняется в основном резким сокращением в июне.
Экспорт товаров, которые не подпадают под основные ограничения и экспортируются в Россию, не сократился. Речь идет, прежде всего, о коньяке.
На днях министр экономики сообщил, что с сентября планируется экспортировать из Армении в ОАЭ до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю. Регулярно объявляются попытки выйти на новые рынки, о государственной поддержке.
Последние данные Статкомитета по товарным группам обобщают июнь этого года. Что удалось сделать правительству и экономическим операторам в июле и августе, станет ясно из предстоящих данных.
Центральный банк также фиксирует существующую ситуацию и риски в области экспорта и сельского хозяйства. В последнем отчете по денежно-кредитной политике аналитики ЦБ подчеркивают, что ужесточение стандартов импорта для армянских экспортеров со стороны России может привести к ослаблению доходов и спроса в Армении. Это также может оказать прямое влияние на снижение цен на отдельные рынки (например, из-за избытка на рынке помидоров и свежей рыбы).
Во втором квартале в сельском хозяйстве зафиксировано снижение на 15.3%
Как видно из данных, большая часть экспортируемых товаров является сельскохозяйственной продукцией. Естественно, российские ограничения на экспорт армянских сельхозтоваров оказали значительное влияние на вторичный квартал.
Но давайте попробуем понять, объясняется ли снижение в сельском хозяйстве только этим.
Согласно данным Статкомитета, в первом квартале этого года в сельском хозяйстве зафиксировано снижение на 1.6%, во втором квартале снижение значительно ускорилось — на 15.3%.
Экономист Агася Тавадян в своем анализе отмечает, что введенные ограничения являются фактом и имеют ощутимое негативное влияние. Тем не менее, анализ данных показывает, что снижение не может быть объяснено исключительно вышеупомянутыми ограничениями, учитывая, что оно началось еще в первом квартале. Фактически, ограничения лишь ускорили уже начавшийся процесс снижения.
«Конкуренция в сельском хозяйстве снижалась на протяжении многих лет из-за более дешевых импортируемых товаров. Укрепление драма также оказало влияние, приведя к удорожанию местной продукции как на внутреннем, так и на внешнем рынках. Кроме того, существует логистическая зависимость от поставок удобрений (в основном по одному российскому маршруту)», — отмечает экономист.
Во втором квартале этого года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, экономический рост Армении (рост ВВП) составил 6.7%. Сельское хозяйство — единственная сфера, где зафиксировано снижение (15.3%), что также сдерживало общий экономический рост.
Наибольший рост зафиксирован в строительстве — 20%. Далее идут торговля и услуги с ростом на 7.7%, промышленность — на 6.4%.
Хотя темпы роста в строительстве выше, наибольшее влияние на экономический рост оказывают торговля и услуги, поскольку их объемы многократно превышают объемы строительства.