Առողջապահության նախարարն աշխատատուների հետ քննարկել է 200 հազար դրամից ցածր եկամուտ ունեցող աշխատակիցների առողջության ապահովագրության համակարգում ընդգրկման կարգը
Լուրեր | 2026/08/22 04:02
Առողջապահության նախարարությունը ներկայացրել է առողջության ապահովագրության նոր համակարգի նախագիծը
Առողջապահության նախարար Անաիտ Ավանեսյանը օգոստոսի 21-ին հանդիպել է աշխատատուների հետ՝ քննարկելու 200 հազար դրամից ցածր եկամուտ ունեցող աշխատակիցների առողջության ապահովագրության համակարգում ընդգրկման կարգը: Նախարարն առաջարկել է նախնական նախագիծ, ըստ որի, 2027 թվականին աշխատակիցը, որի եկամուտը չի գերազանցում 200 հազար դրամը, պետք է ամսական վճարի 2000 դրամ առողջության ապահովագրության համար, իսկ մնացած 4400 դրամը կսուբսիդավորվի պետության կողմից, իսկ 4400 դրամը՝ աշխատատուի կողմից.
Այս ձևաչափի նպատակն է կանխել ֆինանսական ծանրաբեռնվածության կտրուկ աճը 200 հազար դրամից ցածր եկամուտ ունեցող քաղաքացիների վրա՝ նրանց ընդգրկելով առողջության ապահովագրության համակարգում:
Հանդիպման ընթացքում ներկա ընկերությունների ներկայացուցիչները նախարարին ուղղեցին բազմաթիվ հարցեր, արտահայտեցին իրենց նկատառումները և առաջարկությունները:
Անաիտ Ավանեսյանը, ընդգծելով մասնագետների կարծիքների կարևորությունը, նշեց, որ նման հանդիպումներ կազմակերպվում են հենց այդ նկատառումները հաշվի առնելու նպատակով:

Глава Минздрава обсудила с работодателями порядок включения работников с доходом менее 200 тысяч драмов в систему медстрахования
Новости | 2026/08/22 04:02
Министерство здравоохранения представило проект новой системы медицинского страхования
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян 21 августа провела встречу с работодателями. Она представила предварительный проект, согласно которому работник с доходом менее 200 тысяч драмов должен будет ежемесячно в 2027 году платить 2000 драмов в качестве страховых выплат, оставшиеся 4400 драмов будут субсидироваться государством, а 4400 драмов - работодателем. Цель такого формата - сдержать резкое увеличение финансовой нагрузки на граждан с доходом до 200 тысяч драмов путем их включения в систему всеобщего медицинского страхования.
Представители компаний, присутствовавшие на встрече, задали министру десятки вопросов, высказали свои замечания и предложения. Анаит Аванесян, подчеркивая важность замечаний экспертного сообщества, отметила, что именно для того, чтобы учесть все замечания и предложения, и инициируются подобного рода встречи на начальном, проектном этапе реформы.
Министерство отмечает, что такие встречи будут проводиться и в онлайн-формате до полного внедрения системы медицинского страхования на всех этапах ее применения. В Армении поэтапное внедрение системы всеобщего медицинского страхования стартовало в январе 2026 года.