Առողջապահության նախարարն առաջարկել է ներառել 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձով աշխատողներին բժշկական ապահովագրության համակարգում
Լուրեր | 2026/08/21 15:51
Նախարար Աանաիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է բժշկական ապահովագրության նոր նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առողջապահության նախարար Աանաիտ Ավանեսյանը հանդիպել է գործատուների հետ և քննարկել 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձով աշխատողների բժշկական ապահովագրության համակարգում ներառման կարգը:
Նախարարն առաջարկել է, որ 2027 թվականին աշխատողը, ով ստանում է 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ, ամսական 2000 դրամ վճարի ապահովագրական վճար, իսկ պետությունը 4400 դրամ, գործատուն ևս 4400 դրամ:
«Այս ձևաչափի նպատակը՝ թույլ չտալ քաղաքացիների ֆինանսական ծանրաբեռնվածության կտրուկ աճ, ովքեր ստանում են 200 հազար դրամից ցածր, ապահովագրության համակարգում ներառվելու ժամանակ», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Հանդիպման ընթացքում бухгалтерները և ֆինանսական մասնագետները բազմաթիվ հարցեր, նկատողություններ և առաջարկություններ ներկայացրեցին:
Առողջապահության նախարարությունում նշել են, որ նման հանդիպումներ շարունակական կլինեն, այդ թվում՝ օնլայն ձևաչափով, մինչև ապահովագրության համակարգի բոլոր փուլերի լիարժեք ներդրումը:
Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի մասին
Պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգը Հայաստանում ներդրվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից, երեք տարվա ընթացքում՝ 2026-2028 թվականներին:
2026 թվականից համակարգում ընդգրկվել են երկու խմբեր: Առաջին խմբում ընդգրկվել են 200 հազար դրամից 500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները, երկրորդում՝ 18 տարեկան չլինող անձինք, 18-65 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող անձինք, 65 տարեկան և ավելի քաղաքացիները, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքները:
Երկրորդ փուլում, 2027 թվականից, համակարգում կմտնեն 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ ունեցող անձինք, իսկ 2028 թվականին՝ մյուս խմբերը:
Բժշկական ապահովագրության փաթեթի հաշվարկված արժեքը կազմում է 129,6 հազար դրամ տարեկան, հնարավոր է ամսական վճարում:
Ապահովագրական փաթեթում ներառված են առավել պահանջված բժշկական ծառայությունները, այդ թվում՝ ամբուլատոր սպասարկում, ընտանեկան բժշկի այցելություններ, մասնագետների խորհրդատվություններ, ինչպես նաև լաբորատոր հետազոտություններ:
2026 թվականի պետական բյուջեում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրման համար նախատեսված է 127 միլիարդ դրամ:

News | 2026/08/21 15:51
YEREVAN, August 21. /ARKA/. Armenia's Minister of Health Anait Avanesyan met with employers to discuss the inclusion of workers earning less than 200,000 drams in the health insurance system:
The minister presented a project outlining the procedure for forming the insurance contribution. According to the project, starting in 2027, a worker earning less than 200,000 drams will be required to pay a monthly insurance contribution of 2,000 drams, with the state subsidizing 4,400 drams and the employer also contributing 4,400 drams:
“The aim of this format is to prevent a sharp increase in the financial burden on citizens earning up to 200,000 drams when they are included in the insurance system,” the statement said:
Accountants and financial specialists present at the meeting raised numerous questions, comments, and suggestions:
The Ministry of Health reported that such meetings will be held on a regular basis, including online, until the full implementation of all stages of the insurance system:
About the Mandatory Health Insurance System in Armenia
The mandatory health insurance system is being implemented in Armenia starting January 1, 2026, over a three-year period from 2026 to 2028:
From 2026, two groups have been included in the system. The first group consists of citizens with salaries from 200,000 to 500,000 drams, while the second includes minors under 18, individuals aged 18-65 with disabilities (groups I, II, and III), citizens aged 65 and older, and socially vulnerable families:
In the second phase, starting in 2027, individuals earning less than 200,000 drams will be included, and by 2028, all remaining groups will follow:
The estimated cost of the health insurance package is 129,600 drams per year, with the option for monthly payments. The insurance package includes the most sought-after medical services, including outpatient care, visits to family doctors, consultations with specialists, and laboratory tests:
In the 2026 state budget, 127 billion drams have been allocated for the implementation of the mandatory health insurance system: