Առողջապահության նախարարն առաջարկել է ներառել 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձով աշխատողներին բժշկական ապահովագրության համակարգում
Լուրեր | 2026/08/21 15:51
Նախարար Աանաիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է բժշկական ապահովագրության նոր նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առողջապահության նախարար Աանաիտ Ավանեսյանը հանդիպել է գործատուների հետ և քննարկել 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձով աշխատողների բժշկական ապահովագրության համակարգում ներառման կարգը:
Նախարարն առաջարկել է, որ 2027 թվականին աշխատողը, ով ստանում է 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ, ամսական 2000 դրամ վճարի ապահովագրական վճար, իսկ պետությունը 4400 դրամ, գործատուն ևս 4400 դրամ:
«Այս ձևաչափի նպատակը՝ թույլ չտալ քաղաքացիների ֆինանսական ծանրաբեռնվածության կտրուկ աճ, ովքեր ստանում են 200 հազար դրամից ցածր, ապահովագրության համակարգում ներառվելու ժամանակ», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Հանդիպման ընթացքում бухгалтерները և ֆինանսական մասնագետները բազմաթիվ հարցեր, նկատողություններ և առաջարկություններ ներկայացրեցին:
Առողջապահության նախարարությունում նշել են, որ նման հանդիպումներ շարունակական կլինեն, այդ թվում՝ օնլայն ձևաչափով, մինչև ապահովագրության համակարգի բոլոր փուլերի լիարժեք ներդրումը:
Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի մասին
Պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգը Հայաստանում ներդրվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից, երեք տարվա ընթացքում՝ 2026-2028 թվականներին:
2026 թվականից համակարգում ընդգրկվել են երկու խմբեր: Առաջին խմբում ընդգրկվել են 200 հազար դրամից 500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները, երկրորդում՝ 18 տարեկան չլինող անձինք, 18-65 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող անձինք, 65 տարեկան և ավելի քաղաքացիները, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքները:
Երկրորդ փուլում, 2027 թվականից, համակարգում կմտնեն 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ ունեցող անձինք, իսկ 2028 թվականին՝ մյուս խմբերը:
Բժշկական ապահովագրության փաթեթի հաշվարկված արժեքը կազմում է 129,6 հազար դրամ տարեկան, հնարավոր է ամսական վճարում:
Ապահովագրական փաթեթում ներառված են առավել պահանջված բժշկական ծառայությունները, այդ թվում՝ ամբուլատոր սպասարկում, ընտանեկան բժշկի այցելություններ, մասնագետների խորհրդատվություններ, ինչպես նաև լաբորատոր հետազոտություններ:
2026 թվականի պետական բյուջեում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրման համար նախատեսված է 127 միլիարդ դրամ:

Глава Минздрава представила проект включения в систему медицинского страхования работников с зарплатой менее 200 тыс. драмов
Новости | 2026/08/21 15:51
Министр Анаит Аванесян представила новый проект медицинского страхования
ЕРЕВАН, 21 августа. /АРКА/. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян на встрече с работодателями обсудила порядок включения в систему медицинского страхования работников, получающих зарплату менее 200 тыс. драмов:
Министр представила проект, предусматривающий порядок формирования страхового взноса. Согласно проекту, в 2027 году работник с зарплатой менее 200 тыс. драмов должен будет ежемесячно платить в качестве страхового взноса 2 тыс. драмов, еще 4,4 тыс. драмов будет субсидировать государство, а 4,4 тыс. драмов должен будет выплачивать работодатель:
«Цель такого формата — не допустить резкого увеличения финансовой нагрузки на граждан, получающих до 200 тыс. драмов, при их включении в систему страхования», — говорится в сообщении:
Присутствовавшие на встрече бухгалтеры и финансовые специалисты компаний выступили с десятками вопросов, замечаний и предложений:
В Минздраве сообщили, что подобные встречи будут проводиться на постоянной основе, в том числе в онлайн-формате, вплоть до полного внедрения всех этапов системы страхования:
О системе обязательного медстрахования в Армении
Система обязательного медицинского страхования внедряется в Армении с 1 января 2026 года в трехлетнем разрезе 2026–2028 гг:
С 2026 года в систему включены две группы. В первую вошли граждане с заработной платой от 200 тыс. драмов до 500 тыс. драмов, во вторую — несовершеннолетние до 18 лет, лица 18–65 лет с инвалидностью (I, II и III групп), граждане в возрасте 65 лет и старше, а также социально необеспеченные семьи:
На втором этапе, начиная с 2027 года, в систему войдут лица с заработной платой до 200 тыс. драмов, а с 2028 года — остальные группы:
Расчётная стоимость пакета медицинского страхования составляет 129,6 тыс. драмов в год с возможностью помесячной выплаты. В страховой пакет входят наиболее востребованные медицинские услуги, в том числе амбулаторное обслуживание, визиты к семейному врачу, консультации узких специалистов, а также лабораторные исследования:
На внедрение системы обязательного медицинского страхования в госбюджете Армении на 2026 год предусмотрено 127 млрд драмов: