Առողջապահական ապահովագրությունը կարող է ընդգրկել 200,000 դրամից ցածր աշխատավարձ ունեցող աշխատողներին
Լուրեր | 2026/08/13 09:01
Առողջապահական ապահովագրության համակարգը նախատեսվում է 2027 թվականից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2027 թվականի համար նախատեսված քայլերը Համընդհանուր Առողջապահական Ապահովագրության ներդրման ռազմավարության շրջանակներում:
Հատկապես, պաշտոնյաները ներկայացրել են 2027 թվականի ռազմավարության առանձնահատկությունները և 200,000 դրամ ամսական աշխատավարձ ստացող մարդկանց համակարգում ընդգրկելու տարբերակները:
Փաշինյանը բացատրել է, որ այս խմբի համար հատուկ մոտեցում է մշակվում՝ հաշվի առնելով ստվերային տնտեսության հետ կապված հնարավոր ռիսկերը:
Վարչապետը ներկայացրել է կառավարության ներկայիս մոտեցումը 200,000 դրամ ամսական աշխատավարձ ստացող քաղաքացիներին համակարգում ընդգրկելու վերաբերյալ՝ սկսած 2027 թվականի հունվարի 1-ից:
«2027 թվականին կառավարությունը կարող է սուբսիդավորել պահանջվող 10,800 դրամի 4,400 դրամը, աշխատակիցները կվճարեն 2,000 դրամ՝ նույն 2,000 դրամը, որը նրանք նախկինում վճարում էին Զինապահ հիմնադրամին մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը, իսկ գործատուները կվճարեն մնացած 4,400 դրամը: Իհարկե, սա պայմանավորված է նրանով, որ եթե աշխատավարձը փոխվի, ավելանա և գերազանցի 200,000 դրամի շեմը, այդ քաղաքացիները կներառվեն արդեն գործող համակարգում, որը նախատեսված է 200,000 դրամից բարձր աշխատավարձ ունեցող քաղաքացիների համար:
Այսպիսով, սա մեր ներկայիս մտածելակերպն է, սակայն կարևոր է նաև, թե ինչ է լինելու հաջորդը:
«Մենք envision-ում ենք հաջորդ փուլը, որ հնարավոր է 2028 թվականի հունվարի 1-ից կներդրվի սցենար, որի համաձայն աշխատողը կվճարի 6,000 դրամ 10,800 դրամի արժեքից, որը նա կստանա 2028 թվականին որպես սոցիալական վարկ, եթե ներկայացնի համընդհանուր եկամտի հայտարարություն: Այլ խոսքով, գործնականում քաղաքացու կյանքում շատ քիչ բան կփոխվի, մինչդեռ գործատուն կշարունակի վճարել մնացած 4,800 դրամը, կրկին պայմանով, որ աշխատավարձը մնա 200,000 դրամից ցածր:
Փաշինյանը նշել է, որ ցանկալի է, որ գործատուները օգտագործեն այս հնարավորությունը և վերանայեն իրենց որոշումները՝ վճարելով որքան հնարավոր է շատ աշխատակիցների 200,000 դրամից բարձր աշխատավարձ:
«Իհարկե, հանրային վարչարարության համակարգում նման խնդիր կա, և մենք նույնպես պետք է մտածենք, թե ինչպես լուծել այդ խնդիրը հանրային վարչարարության համակարգի շրջանակներում», - ասել է նա:
Վերջում, Փաշինյանը նշել է, որ նպատակն է, որպեսզի բոլոր բնակչության խմբերը ընդգրկվեն համակարգում մինչև 2029 թվականի հունվարի 1-ը: Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է մատուցվող ծառայությունների որակի ապահովման և համակարգի ֆինանսական առողջության պահպանման կարևորությունը:
Համընդհանուր առողջապահական ապահովագրության մասին օրենքը ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից: Այն ներդրվում է փուլային կերպով: Առաջին փուլը ընդգրկում է 200,000 դրամից բարձր աշխատավարձ ունեցող քաղաքացիներին, որոնք ապահովագրված են 129,600 դրամի ապահովագրական փաթեթով, որը ընդգրկում է կանխարգելիչ, վաղ հայտնաբերում և սքրինինգի ծառայություններ, ինչպես նաև հիվանդանոցային բուժում, դեղորայքի ծածկում և արտակարգ բժշկական ծառայություններ:

На встрече, проведенной премьер-министром Николом Пашиняном, обсуждались шаги, запланированные на 2027 год в рамках стратегии внедрения Универсальной медицинской страховки:
В частности, чиновники представили особенности стратегии на 2027 год и варианты включения людей с месячными зарплатами до 200,000 драм в систему:
Пашинян объяснил, что разрабатывается специальный подход для этой группы, учитывающий потенциальные риски, связанные с теневой экономикой:
Премьер-министр изложил текущее видение правительства по включению граждан, зарабатывающих до 200,000 драм в месяц, в систему с 1 января 2027 года:
«В течение 2027 года правительство может субсидировать 4,400 драм из требуемых 10,800 драм, работники будут платить 2,000 драм — те же 2,000 драм, которые они ранее платили Фонду Зинапах до 1 января 2026 года, а работодатели будут платить оставшиеся 4,400 драм. Естественно, это будет при условии, что если зарплата изменится, увеличится и превысит порог в 200,000 драм, граждане с такой зарплатой будут включены в систему, уже действующую для граждан с зарплатами 200,000 драм и выше. Это наше текущее видение, но важно также, что будет дальше:
«Мы предполагаем, что на следующем этапе, возможно, с 1 января 2028 года, мы введем сценарий, согласно которому работник будет платить 6,000 драм из 10,800 драм, которые он затем получит обратно в 2028 году в качестве социального кредита, если подаст декларацию о универсальном доходе. Другими словами, в практическом плане в жизни гражданина очень мало что изменится, в то время как работодатель продолжит платить оставшиеся 4,800 драм, снова при условии, что зарплата остается ниже 200,000 драм. Как только она превысит порог в 200,000 драм, система начнет действовать на общих условиях, которые будут определены в то время», — сказал он.
По словам премьер-министра, было бы желательно, чтобы работодатели воспользовались этой возможностью и пересмотрели свои решения, выплачивая как можно большему числу работников зарплаты 200,000 драм и более:
«Конечно, в системе государственного управления также есть аналогичная проблема, и нам также придется подумать о том, как решить эту проблему в рамках системы государственного управления», — добавил он.
Подводя итог, Пашинян заявил, что цель состоит в том, чтобы все сегменты населения были включены в систему до 1 января 2029 года. В то же время он подчеркнул важность обеспечения качества предоставляемых услуг и поддержания финансового здоровья системы:
Закон о Универсальной медицинской страховке вступил в силу 1 января 2026 года. Он вводится поэтапно. Первый этап охватывает граждан, чьи месячные зарплаты превышают 200,000 драм. Им предоставляется страховой пакет стоимостью 129,600 драм, который покрывает профилактические, ранние диагностические и скрининговые услуги, а также стационарное лечение, покрытие медикаментов и экстренные медицинские услуги: