Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի առաջատար ընկերություններից մեկը՝ «Սոլիս» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, 2026 թվականի օգոստոսի 18-ին մտել է կապիտալի շուկա՝ թողարկելով 2 միլիոն դոլարի պարտատոմսեր:
Այս պարտատոմսերը ներառվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հիմնական ցուցակում՝ Abond, և կազմված են 20,000 պարտատոմսերից, որոնց յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 100 դոլար է: Քուպոնային եկամուտը սահմանվել է 8%:
«Սոլիս» ընկերությունը նախատեսում է, որ պարտատոմսերի թողարկումից ստացված միջոցների 75%-ը կուղղվի գործող վարկերի վերաֆինանսավորմանը, իսկ 25%-ը՝ կապիտալ ծախսերի և գործունեության ընդլայնման համար:
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշել է, որ «Սոլիս»-ի շուկա մտնելը կարևոր քայլ է ոչ միայն ընկերության, այլև կապիտալի շուկայի ոլորտային բազմազանության համար:
«Սոլիս» ընկերությունը, որը պատկանում է Amber Capital ընկերությանը, զբաղվում է արևային էներգիայի արտադրությամբ և վաճառքով:

На рынок капитала вошла ведущая армянская компания в сфере возобновляемой энергетики - ЗАО
Ведущая армянская компания в сфере возобновляемой энергетики - ЗАО «Солис» 18 августа 2026 года вышла на рынок капитала, выпустив облигации на сумму 2 миллиона долларов.
Эти облигации включены в основной список Abond Армянской фондовой биржи и состоят из 20,000 облигаций, каждая с номинальной стоимостью 100 долларов. Купонная доходность установлена на уровне 8%.
Компания «Солис» планирует направить 75% средств, привлеченных от размещения облигаций, на рефинансирование действующих кредитов, а 25% - на капитальные затраты и расширение деятельности.
Генеральный директор Армянской фондовой биржи Айк Еганян отметил, что выход компании «Солис» на рынок капитала - это значимый шаг как для самой компании, так и для отраслевой диверсификации рынка капитала.
Компания «Солис», принадлежащая Amber Capital, занимается производством и продажей электроэнергии, полученной от солнечных электростанций.