Armbanks Weekly Digest: ֆինանսական շուկայի հիմնական իրադարձությունները (3–9 օգոստոս)
ԵՐԵՎԱՆ, 10 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Ֆինանսական օրակարգը Հայաստանի վրա անցած շաբաթ որոշվել է կենտրոնական բանկի գործող դրամավարկային պայմանների պահպանմամբ, բանկային և ոչ բանկային վարկային ոլորտների ցուցանիշներով, ինչպես նաև կապիտալի շուկայի ակտիվությամբ, պետական պարտքի վիճակով և միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ֆինանսավորում ներգրավելու որոշումներով:
1. Դրամավարկային քաղաքականություն: ԿԲ-ն պահպանել է 6.5% տոկոսադրույքը
Կենտրոնական բանկի խորհուրդը օգոստոսի 4-ին վեցերորդ անգամ շարունակեց պահպանել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 6.5% մակարդակում: Կարգավորողի փոխնախագահ Օվաննես Խաչատրյանը նշեց, որ կա ինչպես տոկոսադրույքը բարձրացնելու, այնպես էլ պահպանելու համար գործոններ: Որոշումը ընդունվել է 12-ամսյա ինֆլյացիայի 4.5% մակարդակով, ԿԲ-ի նպատակային ցուցանիշի 3% ±1 տոկոսային կետերի միջակայքում:
2. Բանկային ոլորտ: ակտիվները և վարկավորումը շարունակել են աճել
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը ներկայացրել է բանկերի հիմնական ցուցանիշները: Այսպես, Հայաստանի բանկերի ընդհանուր ակտիվները հասել են 13.8 տրիլիոն դրամի, աճելով 8.1%: Վարկային պորտֆելը աճել է 11.5% և կազմել 8.8 տրիլիոն դրամ, իսկ ավանդների ծավալը՝ 8.2%՝ 8.1 տրիլիոն դրամ: Բանկային համակարգի շահույթը հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է 214 միլիարդ դրամ, ինչը 6.8% ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
3. Բանկերի վարկանիշներ: Moody’s-ը բարելավել է «Ակբա բանկի» և «IDBank»-ի կանխատեսումները
Moody’s Ratings-ը շաբաթվա ընթացքում փոփոխել է «Ակբա բանկի» և «IDBank»-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշների կանխատեսումը «կայուն»ից «դրական»։ Երկու դեպքում էլ երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները հաստատվել են Ba3 մակարդակում:
4. Բանկային կոմպլայենս: MONEYVAL-ի առաջարկությունների իրականացման պլան է պատրաստվում
Հայաստանի միջգերատեսչական հանձնաժողովը պատրաստում է MONEYVAL-ի առաջարկությունների իրականացման գործողությունների պլան:
5. Վալյուտային շուկա: դրամը պահպանել է դիրքերը դոլարի նկատմամբ
Հայաստանի վալյուտային շուկայում շաբաթվա ընթացքում դոլարի, եվրոյի և ռուսական ռուբլու փոխարժեքները փոխվել են տարբեր ուղղություններով:
6. Կապիտալի շուկա: կապիտալիզացիան գերազանցել է 426 միլիարդ դրամ
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերի կապիտալիզացիան հուլիսի վերջի դրությամբ գերազանցել է 426 միլիարդ դրամ:
7. Պետական պարտք: ծավալը կազմել է $13.9 միլիարդ, ԿԲ-ն չի տեսնում անհանգստանալու պատճառներ
Հայաստանի պետական պարտքը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13.901 միլիարդ:
8. Միջազգային ֆինանսավորում: Հայաստան կհրավիրվեն ԱԲՌ և ՄԲՌ միջոցներ
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից երկու խոշոր վարկերի ներգրավումը:
9. Վարկային կազմակերպություններ: ակտիվները աճել են, շահույթը նվազել է
Վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները հունիսի վերջի դրությամբ կազմել են 905.17 միլիարդ դրամ:

ЕРЕВАН, 10 августа. /АРКА/. Финансовую повестку Армении на минувшей неделе определяли сохранение Центробанком действующих денежно-кредитных условий, показатели банковского и небанковского кредитного секторов, а также активность рынка капитала, состояние госдолга и решения о привлечении финансирования от международных финансов организаций.
1. Денежно-кредитная политика: ЦБ сохранил ставку на уровне 6,5%
Совет Центрального банка Армении 4 августа в шестой раз подряд сохранил ставку рефинансирования на уровне 6,5%. Замглавы регулятора Ованнес Хачатрян указал на наличие факторов как в пользу повышения ставки, так и в пользу ее сохранения на текущем уровне.
2. Банковский сектор: активы и кредитование продолжили расти
Глава Союза банков Армении Даниел Азатян представил основные показатели банков за полугодие. Так, совокупные активы банков РА достигли 13,8 трлн драмов при росте с начала года на 8,1%, кредитный портфель вырос на 11,5%, до 8,8 трлн драмов.
3. Рейтинги банков: Moody’s улучшило прогнозы по Акба банку и IDBank
Moody’s Ratings на неделе изменило со «стабильного» на «позитивный» прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам Акба банка и IDBank.
4. Банковский комплаенс: готовится план по рекомендациям MONEYVAL
Межведомственная комиссия Армении готовит план действий по выполнению рекомендаций MONEYVAL.
5. Валютный рынок: драм сохранял позиции к доллару
На валютном рынке Армении в течение недели курсы доллара, евро и российского рубля к драму менялись разнонаправленно.
6. Рынок капитала: капитализация превысила 426 млрд драмов
Капитализация рынка акций Фондовой биржи Армении по итогам июля превысила 426 млрд драмов.
7. Госдолг: объем составил $13,9 млрд, ЦБ не видит поводов для обеспокоенности
Совокупный госдолг Армении на 30 июня 2026 года составил $13,901 млрд.
8. Международное финансирование: Армения привлечет средства АБР и МБРР
Правительство Армении одобрило привлечение двух крупных кредитов от международных финансов организаций.
9. Кредитные организации: активы выросли, прибыль сократилась
Совокупные активы кредитных организаций Армении, согласно бюллетеню агентства «АРКА», на конец июня составили 905,17 млрд драмов.