ԱՌՖԴ-ի ներկայացուցիչ Իշխան Սագաթելյանը հայտարարել է, որ TRIPP նախագիծը, որը նախատեսում է ճանապարհի կառուցում Սյունիքի տարածքում, վտանգում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Նա նշել է, որ այս ճանապարհը չի լինի սովորական ավտոճանապարհ, այլ կառավարվելու է հայ-ամերիկյան ընկերության կողմից, որի մեծ մասը բաժնետոմսերը պատկանում են ամերիկացիներին:
Սագաթելյանը հարցնում է, թե ինչ օգուտ կունենա Հայաստանը այս նախագծից, և ընդգծում է, որ հարցերի պատասխանները դեռևս բացակայում են:
Նա հավելել է, որ նախագիծը ներկայումս գտնվում է Սահմանադրական դատարանում, և միայն դրանից հետո այն կքննարկվի խորհրդարանում:

News | 2026/08/13 06:03
ARFD representative Ishkhan Saghatelyan stated that the TRIPP project, which involves the construction of a road through Syunik, threatens Armenia's sovereignty:
He noted that this road will not be an ordinary highway but will be managed by an Armenian-American company, the majority of whose shares are owned by Americans:
Saghatelyan questions what benefit Armenia will gain from this project and emphasizes that answers to these questions are still lacking:
He added that the project is currently in the Constitutional Court and will only be discussed in Parliament after that: