Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ ՀՀ առևտրային բանկերի վարկերի ծավալը 8,775,241 մլն դրամ (8․78 տրլն) է։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ վարկերի ծավալն աճել է 1,721,593 մլն դրամով կամ 24․4%-ով։
Մասնավորապես ոչ ռեզիդենտներին տրամադրվել է 427,732 մլն դրամի վարկ, իսկ ռեզիդենտներին՝ 8,347,508 մլն դրամ։
Ռեզիդենտներին տրամադրած վարկերի 67.4%-ը կամ 5,628,039 մլն դրամը բաժին է ընկնում ՀՀ դրամով վարկերին, որոնց ծավալը 2025թ. մայիսի վերջի համեմատ աճել է 21․8%-ով։
Տրամադրած վարկերի 32.6%-ը կամ 2,719,470 մլն դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով վարկերին, որոնց ծավալը 2025թ.-ի մայիսի վերջի համեմատ աճել է 24․2%-ով։

Commercial banks provided loans totaling 8.78 trillion by the end of June 2026
According to the data from the Statistical Committee of Armenia, by the end of June 2026, the volume of loans from Armenian commercial banks reached 8,775,241 million drams (8.78 trillion). Compared to the comparable figure from 2025, the volume of loans increased by 1,721,593 million drams or 24.4%.
Specifically, loans amounting to 427,732 million drams were granted to non-residents, while 8,347,508 million drams were provided to residents.
Of the loans provided to residents, 67.4% or 5,628,039 million drams were in Armenian drams, which increased by 21.8% compared to the end of May 2025.
32.6% of the loans provided, or 2,719,470 million drams, were in foreign currency, which increased by 24.2% compared to the end of May 2025.