Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ ՀՀ առևտրային բանկերի վարկերի ծավալը 8,775,241 մլն դրամ (8․78 տրլն) է։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ վարկերի ծավալն աճել է 1,721,593 մլն դրամով կամ 24․4%-ով։
Մասնավորապես ոչ ռեզիդենտներին տրամադրվել է 427,732 մլն դրամի վարկ, իսկ ռեզիդենտներին՝ 8,347,508 մլն դրամ։
Ռեզիդենտներին տրամադրած վարկերի 67.4%-ը կամ 5,628,039 մլն դրամը բաժին է ընկնում ՀՀ դրամով վարկերին, որոնց ծավալը 2025թ. մայիսի վերջի համեմատ աճել է 21․8%-ով։
Տրամադրած վարկերի 32.6%-ը կամ 2,719,470 մլն դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով վարկերին, որոնց ծավալը 2025թ.-ի մայիսի վերջի համեմատ աճել է 24․2%-ով։

Коммерческие банки предоставили кредиты на сумму 8,78 триллиона до конца июня 2026 года
Согласно данным Статистического комитета РА, на конец июня 2026 года объем кредитов коммерческих банков Армении составил 8,775,241 млн драм (8,78 трлн). По сравнению с аналогичным показателем 2025 года объем кредитов увеличился на 1,721,593 млн драм или на 24,4%.
В частности, нерезидентам было выдано кредитов на сумму 427,732 млн драм, а резидентам — 8,347,508 млн драм.
67,4% кредитов, выданных резидентам, или 5,628,039 млн драм, составляют кредиты в драмах РА, объем которых по сравнению с концом мая 2025 года увеличился на 21,8%.
32,6% выданных кредитов или 2,719,470 млн драм составляют кредиты в иностранной валюте, объем которых по сравнению с концом мая 2025 года увеличился на 24,2%.