Արևային էներգիան կարող է բավարարել պահանջարկը ամբողջ օրը
«Ճիշտ կառավարման դեպքում, կարելի է արևային էներգիայի շնորհիվ բավարարել ամբողջ պահանջարկն օրվա բոլոր ժամերին», - նշել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի համար միակ անսպառ էներգետիկ ռեսուրսը արևն է, և երկրում արևային օրերի ու ճառագայթների առատություն կա:
Առաքելյանը նշել է, որ վերջին տարիներին արևային էներգիայի մասնաբաժինը ավելացել է, սակայն անհրաժեշտ է զարգացնել էներգիայի կուտակիչների ներդրումը, որպեսզի գիշերային սպառման համար հնարավոր լինի օգտագործել արևային էներգիան:
«Եթե ճիշտ կառավարում լինի, մենք կարող ենք ոչ միայն բավարարել մեր պահանջները, այլև դառնալ էլեկտրաէներգիա արտահանող երկիր», - ընդգծել է նա:

Solar energy can meet demand throughout the day
"With proper management, solar energy can meet the entire demand throughout the day," said Mesrop Arakelyan, co-founder of the 'Living Country' party:
He emphasized that the only inexhaustible energy resource for Armenia is the sun, and the country has a good number of sunny days and solar radiation:
Arakelyan noted that in recent years, the share of solar energy has increased, but it is essential to develop the implementation of energy storage systems to utilize solar energy for nighttime consumption:
"If there is proper management, we can not only meet our needs but also become an electricity-exporting country," he emphasized: