ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Արդշինբանկի մոբիլային հավելվածում հասանելի է նոր ֆունկցիա՝ կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրության և փոխման համար, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։ Այժմ Արդշինբանկի հաճախորդները կարող են ընտրել կամ փոխել կենսաթոշակային հիմնադրամը անմիջապես մոբիլային հավելվածում, առանց բանկ այցելելու:
Կենսաթոշակային հիմնադրամը ընտրելու կամ փոխելու համար հաճախորդը պետք է մտնի «Իմ հաշիվ» բաժին, ընտրի «Կենսաթոշակային հաշիվ», ապա «Փոխել հիմնադրամ» և հաստատի ընտրությունը։ Հավելվածում նաև հասանելի է հաճախորդի կենսաթոշակային կուտակումների ընդհանուր գումարի մասին տեղեկություն:
Կենսաթոշակային հիմնադրամները տարբեր են իրենց ներդրումային ռազմավարություններով և ռիսկի մակարդակներով։ Այս պահին հասանելի են երեք տեսակի հիմնադրամներ՝ հավասարակշռված, կայուն եկամտի հիմնադրամ և պահպանողական հիմնադրամ։ Հիմնադրամ ընտրելիս կարևոր է հաշվի առնել մինչև կենսաթոշակային տարիքի հասնելը մնացած տարիների քանակը, ինչպես նաև հիմնադրամի ռիսկի մակարդակը:
Եթե հաճախորդը նախկինում չի ընտրել կենսաթոշակային հիմնադրամ, ապա համակարգը ավտոմատ կերպով կընտրի պահպանողական հիմնադրամ՝ միջին ռիսկի մակարդակով:
Արդշինբանկի «Ընտրեք ձեր կենսաթոշակային հիմնադրամ» տեղեկատվական էջում ներկայացված են կենսաթոշակային հիմնադրամների տեսակները, նրանց առանձնահատկությունները, ռիսկի մակարդակը, ընտրության չափանիշները և օրինակներ։ Հիմնադրամների եկամտաբերության, ռիսկի մակարդակի և համեմատական արդյունավետության մասին տեղեկություններ նույնպես կարելի է գտնել Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական դեպոզիտարի պաշտոնական կայքում:
Կենսաթոշակային հիմնադրամը փոխելու դեպքում, հաջորդ ամսից նոր կուտակումները կուղղվեն հաճախորդի ընտրած հիմնադրամ, իսկ նախկինում կուտակված միջոցները կմնան նախկին հիմնադրամում։ Նախկինում կուտակված միջոցները նոր հիմնադրամ տեղափոխելու համար կարելի է օգտվել Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական դեպոզիտարի «Իմ հաշիվ» հարթակից:
«Մենք մշտապես կատարելագործում ենք Արդշինբանկի մոբիլային հավելվածը, ձգտելով ֆինանսական ծառայությունները հնարավորինս պարզ և մատչելի դարձնել մեր հաճախորդների համար։ Այս ուղղությամբ քայլերից մեկը մոբիլային հավելվածում կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրության և փոփոխության նոր ֆունկցիան է։ Դա թույլ է տալիս հաճախորդներին ինքնուրույն որոշումներ ընդունել իրենց կենսաթոշակային կուտակումների վերաբերյալ, արագ և հարմար կերպով կատարելով անհրաժեշտ գործողությունները թվային միջավայրում», - նշեց Արդշինբանկի վարչության անդամ, թվայնացման և տաղանդների կառավարման տնօրեն Արտյոմ Իսպիրյանը:
Հիշեցնենք, որ հաճախորդի կենսաթոշակային հաշվի վրա վճարումները կատարվում են 10% չափով եկամուտից։ Կուտակված միջոցները հանդիսանում են նրա սեփականությունը և կարող են փոխանցվել ժառանգության:
Մասնավորապես, այս հաղորդագրությունը կրում է բացառապես տեղեկատվական բնույթ և չի հանդիսանում ներդրումային առաջարկ։ Արդշինբանկը չի խորհուրդ տալիս և չի առաջարկում որևէ կոնկրետ կենսաթոշակային հիմնադրամ կամ կառավարման ընկերություն։ Կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրությունը կատարվում է հաճախորդի կողմից ինքնուրույն, հիմնվելով սեփական գնահատականների, նպատակների և նախասիրությունների վրա:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկն է։ Բանկը առաջարկում է լայն տեսականի համընդհանուր բանկային ծառայություններ, առաջարկելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև մասնավոր բանկային սպասարկման և ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկի մոտ 912,000 հաճախորդ կա, որոնց սպասարկում են մոտ 2,400 աշխատակից։ Բանկը ունի հզոր բազմաալիքային ծառայությունների տրամադրման հարթակ, որը ներառում է համալիր մոբիլային և օնլայն բանկինգի համակարգեր, ինչպես նաև երկրի ամենատարածված մասնաճյուղերի ցանցը՝ 73 գրասենյակ և սեփական ներկայացուցչություն Փարիզում:
Արդշինբանկը միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որը ունի երեք առաջատար միջազգային վարկանիշային գործակալությունների՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody's (Ba3 (Positive)) և Fitch (BB- (Positive)) վարկանիշներ։ Բանկի վարկանիշը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին, ինչը լավագույն հնարավոր ցուցանիշն է մասնավոր կազմակերպության վարկանիշը գնահատելու համար:

ЕРЕВАН, 20 августа. /АРКА/. В мобильном приложении Ардшинбанка стала доступна новая функция выбора и смены пенсионного фонда, сообщает пресс-служба банка. Теперь клиенты Ардшинбанка могут выбрать или сменить пенсионный фонд непосредственно в мобильном приложении, без необходимости посещать банк.
Чтобы выбрать или изменить пенсионный фонд в своем мобильном приложении, клиенту необходимо войти в раздел «Мой счёт», выбрать «Пенсионный счёт», затем «Изменить фонд» и подтвердить выбор. В приложении также доступна информация об общей сумме пенсионных накоплений клиента.
Пенсионные фонды различаются по своим инвестиционным стратегиям и уровням риска. В настоящее время доступны три вида фондов: сбалансированный, фонд стабильного дохода и консервативный фонд. При выборе фонда важно учитывать количество лет, оставшихся до достижения пенсионного возраста, а также уровень риска фонда.
Если ранее клиент не выбрал для себя пенсионный фонд, то из всех фондов система автоматически выберет консервативный фонд со средним уровнем риска.
Подробная информация о видах пенсионных фондов, их особенностях, уровне риска, критериях отбора и примерах представлена на информационной странице Ардшинбанка «Выберите свой пенсионный фонд». Информацию о доходности, уровне риска и сравнительной эффективности фондов также можно найти на официальном сайте Центрального депозитария Республики Армения.
При смене пенсионного фонда, начиная со следующего месяца, новые накопления будут направляться в выбранный клиентом фонд, а ранее накопленные средства остаются в прежнем фонде. Для перевода ранее накопленных средств в новый фонд также можно воспользоваться платформой «Мой счёт» Центрального депозитария РА.
«Мы постоянно совершенствуем мобильное приложение Ардшинбанка, стремясь сделать финансовые услуги максимально простыми и доступными для наших клиентов. Одним из шагов в этом направлении стала новая функция выбора и изменения пенсионного фонда в мобильном приложении. Она позволяет клиентам самостоятельно принимать решения относительно своих пенсионных накоплений, быстро и удобно выполняя в цифровой среде необходимые действия», — отметил член правления Ардшинбанка, директор по цифровизации и управлению талантами Арутюн Испирян.
Напоминаем: Отчисления на пенсионный счёт клиента осуществляются в размере 10% от дохода. Накопленные средства являются его собственностью и могут передаваться по наследству.
Важно: Настоящее сообщение носит исключительно информационный характер и не является инвестиционной рекомендацией. Ардшинбанк не рекомендует и не предлагает какой-либо конкретный пенсионный фонд или управляющую компанию. Выбор пенсионного фонда осуществляется клиентом самостоятельно, исходя из собственной оценки, целей и предпочтений.
Ардшинбанк является одним из ведущих банков Армении. Банк предоставляет широкий спектр универсальных банковских услуг, предлагая решения в области розничного, корпоративного, инвестиционного, а также частного банковского обслуживания и управления активами. У Ардшинбанка более 912,000 клиентов, которых обслуживают порядка 2,400 сотрудников. Банк располагает мощной многоканальной платформой предоставления услуг, включающей комплексные системы мобильного и онлайн-банкинга, а также самую широкую в стране сеть филиалов — 73 офиса — и собственное представительство в Париже.
Ардшинбанк — единственная компания в Армении, имеющая рейтинги трех ведущих мировых рейтинговых агентств: Standard & Poor's (BB- (стабильный)), Moody's (Ba3 (позитивный)) и Fitch (BB- (позитивный)). Рейтинг банка соответствует рейтинговому уровню Республики Армения, что является наилучшим возможным показателем для оценки рейтинга частной организации.