ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Արդշինբանկի մոբիլային հավելվածում հասանելի է նոր ֆունկցիա՝ կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրության և փոխման համար, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։ Այժմ Արդշինբանկի հաճախորդները կարող են ընտրել կամ փոխել կենսաթոշակային հիմնադրամը անմիջապես մոբիլային հավելվածում, առանց բանկ այցելելու:
Կենսաթոշակային հիմնադրամը ընտրելու կամ փոխելու համար հաճախորդը պետք է մտնի «Իմ հաշիվ» բաժին, ընտրի «Կենսաթոշակային հաշիվ», ապա «Փոխել հիմնադրամ» և հաստատի ընտրությունը։ Հավելվածում նաև հասանելի է հաճախորդի կենսաթոշակային կուտակումների ընդհանուր գումարի մասին տեղեկություն:
Կենսաթոշակային հիմնադրամները տարբեր են իրենց ներդրումային ռազմավարություններով և ռիսկի մակարդակներով։ Այս պահին հասանելի են երեք տեսակի հիմնադրամներ՝ հավասարակշռված, կայուն եկամտի հիմնադրամ և պահպանողական հիմնադրամ։ Հիմնադրամ ընտրելիս կարևոր է հաշվի առնել մինչև կենսաթոշակային տարիքի հասնելը մնացած տարիների քանակը, ինչպես նաև հիմնադրամի ռիսկի մակարդակը:
Եթե հաճախորդը նախկինում չի ընտրել կենսաթոշակային հիմնադրամ, ապա համակարգը ավտոմատ կերպով կընտրի պահպանողական հիմնադրամ՝ միջին ռիսկի մակարդակով:
Արդշինբանկի «Ընտրեք ձեր կենսաթոշակային հիմնադրամ» տեղեկատվական էջում ներկայացված են կենսաթոշակային հիմնադրամների տեսակները, նրանց առանձնահատկությունները, ռիսկի մակարդակը, ընտրության չափանիշները և օրինակներ։ Հիմնադրամների եկամտաբերության, ռիսկի մակարդակի և համեմատական արդյունավետության մասին տեղեկություններ նույնպես կարելի է գտնել Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական դեպոզիտարի պաշտոնական կայքում:
Կենսաթոշակային հիմնադրամը փոխելու դեպքում, հաջորդ ամսից նոր կուտակումները կուղղվեն հաճախորդի ընտրած հիմնադրամ, իսկ նախկինում կուտակված միջոցները կմնան նախկին հիմնադրամում։ Նախկինում կուտակված միջոցները նոր հիմնադրամ տեղափոխելու համար կարելի է օգտվել Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական դեպոզիտարի «Իմ հաշիվ» հարթակից:
«Մենք մշտապես կատարելագործում ենք Արդշինբանկի մոբիլային հավելվածը, ձգտելով ֆինանսական ծառայությունները հնարավորինս պարզ և մատչելի դարձնել մեր հաճախորդների համար։ Այս ուղղությամբ քայլերից մեկը մոբիլային հավելվածում կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրության և փոփոխության նոր ֆունկցիան է։ Դա թույլ է տալիս հաճախորդներին ինքնուրույն որոշումներ ընդունել իրենց կենսաթոշակային կուտակումների վերաբերյալ, արագ և հարմար կերպով կատարելով անհրաժեշտ գործողությունները թվային միջավայրում», - նշեց Արդշինբանկի վարչության անդամ, թվայնացման և տաղանդների կառավարման տնօրեն Արտյոմ Իսպիրյանը:
Հիշեցնենք, որ հաճախորդի կենսաթոշակային հաշվի վրա վճարումները կատարվում են 10% չափով եկամուտից։ Կուտակված միջոցները հանդիսանում են նրա սեփականությունը և կարող են փոխանցվել ժառանգության:
Մասնավորապես, այս հաղորդագրությունը կրում է բացառապես տեղեկատվական բնույթ և չի հանդիսանում ներդրումային առաջարկ։ Արդշինբանկը չի խորհուրդ տալիս և չի առաջարկում որևէ կոնկրետ կենսաթոշակային հիմնադրամ կամ կառավարման ընկերություն։ Կենսաթոշակային հիմնադրամի ընտրությունը կատարվում է հաճախորդի կողմից ինքնուրույն, հիմնվելով սեփական գնահատականների, նպատակների և նախասիրությունների վրա:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկն է։ Բանկը առաջարկում է լայն տեսականի համընդհանուր բանկային ծառայություններ, առաջարկելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև մասնավոր բանկային սպասարկման և ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկի մոտ 912,000 հաճախորդ կա, որոնց սպասարկում են մոտ 2,400 աշխատակից։ Բանկը ունի հզոր բազմաալիքային ծառայությունների տրամադրման հարթակ, որը ներառում է համալիր մոբիլային և օնլայն բանկինգի համակարգեր, ինչպես նաև երկրի ամենատարածված մասնաճյուղերի ցանցը՝ 73 գրասենյակ և սեփական ներկայացուցչություն Փարիզում:
Արդշինբանկը միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որը ունի երեք առաջատար միջազգային վարկանիշային գործակալությունների՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody's (Ba3 (Positive)) և Fitch (BB- (Positive)) վարկանիշներ։ Բանկի վարկանիշը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին, ինչը լավագույն հնարավոր ցուցանիշն է մասնավոր կազմակերպության վարկանիշը գնահատելու համար:

News | 2026/08/20 20:40
YEREVAN, August 20. /ARKA/. A new feature for selecting and changing pension funds has become available in Ardshinbank's mobile application, the bank's press service reports. Now Ardshinbank clients can choose or change their pension fund directly in the mobile application without the need to visit the bank.
To select or change a pension fund in their mobile application, clients need to enter the 'My Account' section, select 'Pension Account', then 'Change Fund' and confirm their choice. The application also provides information about the total amount of the client's pension savings.
Pension funds vary in their investment strategies and risk levels. Currently, three types of funds are available: balanced, stable income fund, and conservative fund. When choosing a fund, it is important to consider the number of years remaining until retirement age and the risk level of the fund.
If a client has not previously selected a pension fund, the system will automatically choose a conservative fund with an average risk level from all available funds.
Detailed information about the types of pension funds, their characteristics, risk levels, selection criteria, and examples is presented on Ardshinbank's informational page 'Choose Your Pension Fund'. Information about the profitability, risk level, and comparative effectiveness of the funds can also be found on the official website of the Central Depository of the Republic of Armenia.
When changing a pension fund, starting from the next month, new contributions will be directed to the fund chosen by the client, while previously accumulated funds will remain in the old fund. To transfer previously accumulated funds to the new fund, clients can also use the 'My Account' platform of the Central Depository of the RA.
"We are constantly improving Ardshinbank's mobile application, striving to make financial services as simple and accessible as possible for our clients. One of the steps in this direction was the new feature for selecting and changing pension funds in the mobile application. It allows clients to make decisions about their pension savings independently, quickly and conveniently performing necessary actions in the digital environment," said Artyom Ispiryan, member of Ardshinbank's board and director of digitalization and talent management.
We remind you that contributions to the client's pension account are made at a rate of 10% of income. Accumulated funds are the client's property and can be inherited.
It is important to note that this message is for informational purposes only and does not constitute an investment recommendation. Ardshinbank does not recommend or offer any specific pension fund or management company. The choice of pension fund is made by the client independently, based on their own assessment, goals, and preferences.
Ardshinbank is one of the leading banks in Armenia. The bank offers a wide range of universal banking services, providing solutions in retail, corporate, investment, as well as private banking and asset management. Ardshinbank has over 912,000 clients served by about 2,400 employees. The bank has a powerful multi-channel service platform, including comprehensive mobile and online banking systems, as well as the widest branch network in the country - 73 offices - and its own representative office in Paris.
Ardshinbank is the only company in Armenia with ratings from three leading global rating agencies: Standard & Poor's (BB- (stable)), Moody's (Ba3 (positive)), and Fitch (BB- (positive)). The bank's rating corresponds to the rating level of the Republic of Armenia, which is the best possible indicator for assessing the rating of a private organization.