Արցախից տեղահանված ընտանիքներին տրամադրվող վարձակալության աջակցություն
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ որոշ խմբերի համար, որոնք տեղահանվել են Արցախից, տրամադրվելու է մասնակի վարձակալության փոխհատուցում:
Այս միջոցառման շրջանակներում, վարձակալության որոշ ծախսեր փոխհատուցվում են այն ընտանիքներին, որոնք հրաժարվել են պետական բնակարանային օգնության ծրագրից:
Ծրագրին մասնակցելու համար ընտանիքները պետք է բավարարեն հետևյալ պայմանները.
• ունենան 1-3 անդամ և բավարարեն ծրագրի պահանջները կամ չեղյալ հայտարարեն իրենց վկայականը,
• լինեն պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդի սպասարկման ցուցակում,
• ունենան ընտանիքի անդամ, ով ունի մշտական 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն, կամ 60 և ավելի տարեկան անդամ,
• երկու անդամ ունեցող ընտանիքի դեպքում, ընդհանուր տարիքը պետք է լինի առնվազն 115 տարի, կամ երեք անդամ ունեցող ընտանիքի դեպքում, առնվազն 175 տարի:
Դիմումները ընդունվում էին օնլայն: Դիմում ներկայացնելուց առաջ, դիմորդները պետք է այցելեին Միավորված սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն, որպեսզի տեղավորվեն սոցիալական բնակարանային ֆոնդի սպասարկման ցուցակում:

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян объявил о частичной компенсации аренды для определенных групп семей, перемещенных из Нагорного Карабаха.
В рамках этой меры часть арендных расходов возмещается семьям, отказавшимся от права на получение государственной жилищной помощи.
Семьи могут претендовать на программу, если они:
- имеют 1-3 члена и соответствуют условиям программы или отменили свой сертификат по программе жилищной помощи для семей, перемещенных из Карабаха,
- включены в список ожидания на получение жилья из государственного социального жилищного фонда,
- имеют члена семьи с постоянной инвалидностью группы 1 или группы 2, с постоянным глубоким или тяжелым ограничением функциональных возможностей, или члена старше 60 лет,
- в случае двухчленной семьи, их общий возраст должен составлять не менее 115 лет, или для трехчленной семьи - не менее 175 лет.
Заявки принимались онлайн. Перед подачей заявки, заявители должны были посетить территориальный центр Единой социальной службы, чтобы быть внесенными в список ожидания для социального жилищного фонда.