Արցախից տեղահանված ընտանիքներին տրամադրվող վարձակալության աջակցություն
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ որոշ խմբերի համար, որոնք տեղահանվել են Արցախից, տրամադրվելու է մասնակի վարձակալության փոխհատուցում:
Այս միջոցառման շրջանակներում, վարձակալության որոշ ծախսեր փոխհատուցվում են այն ընտանիքներին, որոնք հրաժարվել են պետական բնակարանային օգնության ծրագրից:
Ծրագրին մասնակցելու համար ընտանիքները պետք է բավարարեն հետևյալ պայմանները.
• ունենան 1-3 անդամ և բավարարեն ծրագրի պահանջները կամ չեղյալ հայտարարեն իրենց վկայականը,
• լինեն պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդի սպասարկման ցուցակում,
• ունենան ընտանիքի անդամ, ով ունի մշտական 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն, կամ 60 և ավելի տարեկան անդամ,
• երկու անդամ ունեցող ընտանիքի դեպքում, ընդհանուր տարիքը պետք է լինի առնվազն 115 տարի, կամ երեք անդամ ունեցող ընտանիքի դեպքում, առնվազն 175 տարի:
Դիմումները ընդունվում էին օնլայն: Դիմում ներկայացնելուց առաջ, դիմորդները պետք է այցելեին Միավորված սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն, որպեսզի տեղավորվեն սոցիալական բնակարանային ֆոնդի սպասարկման ցուցակում:

News | 2026/08/18 21:01
Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan announced partial rent compensation for certain groups of families displaced from Nagorno-Karabakh.
Under the measure, part of the rental costs has been reimbursed to families that waived their right to benefit from the state housing assistance program.
Families may qualify for the program if they:
• have 1-3 members and met the conditions established under the program or canceled their certificate under the housing assistance program for families displaced from Karabakh,
• are included on the waiting list to receive accommodation from the state social housing fund,
• have a family member with a permanent Group 1 or Group 2 disability, a permanent profound or severe degree of functional limitation, or a member aged 60 or older,
• in the case of a two-member family, have a combined age of at least 115 years, or, for a three-member family, at least 175 years.
Applications were accepted online. Before submitting an application, applicants were required to visit a territorial center of the Unified Social Service to be placed on the waiting list for the social housing fund.