Արարատի մարզի դատախազությունը հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ Արարատցեմենտի սպորտային դպրոցի ձեռքբերման գործընթացում և զեկույց է ներկայացրել Անկոռուպցիոն կոմիտեին:
«Հատկապես, Արարատի մարզի դատախազության կողմից իրականացված վերանայումից պարզվել է, որ նախկին Արարատի համայնքի ղեկավար Ա.Բ.-ն, օրենքի խախտմամբ և առանց հիմքերի, 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ընդունել է որոշում՝ «վերականգնելով» 473-քառակուսի մետր մակերեսով հողատարածքի հատկացման հիմքերը, որը զբաղեցված է սպորտային դպրոցով, սակայն նշված սեփականությունը երբեք չի գրանցվել Արարատցեմենտ CJSC-ի հաշվեկշռում և Արարատցեմենտ CJSC-ն չուներ այդ հողատարածքը օգտագործելու իրավունք:
Այնուհետև, Արարատցեմենտ CJSC-ի գլխավոր տնօրեն Լ.Հ.-ն ներկայացրել է կեղծ վկայական Վեդիի տարածքային բաժնին, պնդելով, որ նշված սպորտային դպրոցը պատկանում է Արարատցեմենտ CJSC-ին և գրանցված է ընկերության հաշվեկշռում:
Կեղծ վկայականի և համայնքի ղեկավարի 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի օրինազանց որոշման հիման վրա, Արարատցեմենտ CJSC-ի սեփականության իրավունքները 301.20-քառակուսի մետր սպորտային դպրոցի և 473-քառակուսի մետր հողատարածքի նկատմամբ գրանցվել են Կադաստրի կոմիտեում 2008 թվականի դեկտեմբերի 22-ին:
Պաշտոնյաները, պետական շահերը պաշտպանելու շրջանակներում, հայտնաբերել են հանցագործության նշաններ և 2026 թվականի օգոստոսի 6-ին զեկույց են ներկայացրել Անկոռուպցիոն կոմիտեին:
Արարատի մարզի դատախազությունը նաև հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ Արարատցեմենտի մասնավորեցման, ընկերությանը 74.1 հեկտար հողի փոխանցման և 457.79 հեկտար հողի վարձակալության, ինչպես նաև Արարատցեմենտի կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերության գործընթացներում:
Հայտնաբերված խախտումների հիման վրա դատախազությունը ներկայացրել է քրեական գործերի զեկույցներ Անկոռուպցիոն կոմիտեին և հայցեր համապատասխան դատարան:
Իրականացման գործընթացների շրջանակներում, Արարատցեմենտ CJSC-ն դրվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարման և պահպանման տակ, Անկոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ:

Нарушения при приобретении спортивной школы Араратцемента
Прокуратура Араратского региона выявила ряд нарушений при приобретении спортивной школы, принадлежащей Араратцементу, и направила отчет в Антикоррупционный комитет.
«В частности, проверка, проведенная прокуратурой Араратского региона в рамках защиты государственных и муниципальных интересов, установила, что бывший глава Араратской общины А.Б. в нарушение закона и без оснований 12 декабря 2008 года принял решение о «восстановлении» оснований для выделения 473-квадратного метра земельного участка, занимаемого спортивной школой по адресу: улица Колхозников, 32, в Аррате, хотя указанное имущество никогда не было учтено на балансе Араратцемент CJSC, и Араратцемент CJSC не имел права использовать этот земельный участок.
В дальнейшем генеральный директор Араратцемент CJSC Л.Х. представил ложный сертификат в территориальное подразделение Государственного комитета по кадастру недвижимости, утверждая, что вышеупомянутая спортивная школа в Аррате принадлежит Араратцементу и учтена на балансе компании.
На основании ложного сертификата и незаконного решения главы общины от 12 декабря 2008 года права собственности Араратцемент CJSC на 301.20-квадратную метра спортивную школу по адресу: улица Колхозников, 32, в Аррате и 473-квадратный метра земельный участок, который она занимала, были зарегистрированы в Кадастровом комитете 22 декабря 2008 года.
Обнаружив признаки очевидного преступления в рамках своих полномочий по защите государственных интересов, прокуратура 6 августа 2026 года направила сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
Прокуратура Араратского региона также выявила ряд нарушений в процессе приватизации Араратцемента, передачи 74.1 гектара земли компании и аренды 457.79 гектара земли, приобретения санатория Воске Банали, принадлежащего Араратцементу, а также в горных работах, проводимых компанией.
На основании выявленных нарушений прокуратура направила сообщения о преступлениях в Антикоррупционный комитет и иски в компетентный суд.