«Արարատցեմենտ»-ին պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում խախտումներ են հայտնաբերվել
Արարատի մարզի դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Մասնավորապես Արարատի մարզի դատախազությունում պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա. Բ.-ն, խախտելով օրենսդրությունը առանց որևէ հիմքի, 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ, «վերականգնել» է Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող մարզադպրոցի զբաղեցրած 473 քմ մակերեսով հողամասի հողահատկացման հիմքերն այն դեպքում, երբ վերոնշյալ գույքը երբևէ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության հաշվեկշռում հաշվառված չի եղել և հողամասի նկատմամբ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունն օգտագործման իրավունք չի ունեցել:
Այնուհետև «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Լ. Հ.-ն Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Վեդու տարածքային ստորաբաժանում է ներկայացրել կեղծ տեղեկանք այն մասին, թե Արարատ քաղաքի վերոնշյալ մարզադպրոցը «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականությունն է և հաշվառված է ընկերության հաշվեկշռում:
Նշված կեղծ տեղեկանքի և համայնքի ղեկավարի՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ապօրինի որոշման հիման վրա 2008 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Կադաստրի կոմիտեում «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող 301,20 քմ մակերեսով մարզադպրոցի և դրանով զբաղեցված 473 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի օգոստոսի 6-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման, «Արարատցեմենտ» ընկերությանն օտարված 74,1 հա մակերեսով հողամասերի և վարձակալության տրված 457,79 հա մակերեսով հողամասերի, «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման, ինչպես նաև «Արարատցեմենտ» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերության գործընթացներում ևս հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ:
Հայտնաբերված խախտումների հիմքով դատախազությունը հանցանքի մասին հաղորդումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և հայցադիմումներ՝ իրավասու դատարան:
Բացի այդ՝ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:

Прокуратура Армавирской области выявила ряд нарушений в процессе приобретения спортивной школы, принадлежащей компании «Араратцемент».
В частности, в ходе проверки, проведенной прокуратурой Армавирской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, было установлено, что бывший глава Армавирской общины А. Б., нарушив законодательство, без каких-либо оснований, решением от 12 декабря 2008 года «восстановил» основания для использования земельного участка площадью 473 кв. м, занимаемого спортивной школой по адресу: ул. Колхозников, 32, г. Армавир, в то время как указанное имущество никогда не было учтено на балансе компании «Араратцемент» и компания не имела права на его использование.
Затем генеральный директор компании «Араратцемент» Л. Х. представил в территориальное подразделение Государственного комитета по кадастру недвижимости при правительстве поддельное свидетельство о том, что вышеупомянутая спортивная школа в Армавире является собственностью компании «Араратцемент» и учтена на ее балансе.
На основании указанного поддельного свидетельства и незаконного решения главы общины от 12 декабря 2008 года право собственности компании «Араратцемент» на спортивную школу площадью 301,20 кв. м и занимаемый ею земельный участок площадью 473 кв. м было зарегистрировано в Кадастровом комитете 22 декабря 2008 года.
Прокурор, выявив признаки уголовного преступления в рамках полномочий по защите государственных интересов, 6 августа 2026 года направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
Напоминаем, что прокуратура Армавирской области также выявила ряд нарушений в процессе приватизации компании «Араратцемент», а также в процессе передачи 74,1 га земельных участков и аренды 457,79 га, приобретения санатория «Золотой ключ» и в процессе горнодобывающей деятельности компании «Араратцемент».
На основании выявленных нарушений прокуратура направила сообщения о преступления в Антикоррупционный комитет и исковые заявления в компетентный суд.
Кроме того, в рамках процедуры конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, по ходатайству Генеральной прокуратуры компания «Араратцемент» была передана под управление и охрану Республики Армения по решению Антикоррупционного суда.