Գյումրիում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար կազմի և արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների աշխատաժողովի մեկնարկին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ աշխատաժողովն այս տարի առանձնահատուկ է՝ պայմանավորված երկու հանգամանքով: Այն անցկացվում է ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններից հետո և նոր իրողությունների պայմաններում։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության շարունակականությունը Հայաստանի շուրջ խաղաղ և համագործակցային միջավայրի հետևողական ձևավորման, խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացման և գործընկերությունների զարգացման գործում։
Անդրադառնալով երկրորդ առանձնահատկությանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է գործընկերությունների օրակարգում միջազգային առևտրային կապերի խթանման կարևորությունը, որը համահունչ է նախարարության նոր գործառույթների հետ։
Հանդիպմանն ուղերձներով հանդես են եկել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և ՀՀ ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Աշխատաժողովի շրջանակում ելույթով հանդես է եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն անդրադարձ է կատարել ՀՀ կառավարության ծրագրում արտացոլված արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին և դրանց կյանքի կոչման հարցում ԱԳՆ և արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դերակատարությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ նախարարության անվան փոփոխության հիմքում ընկած է հստակ հայեցակարգ՝ միտված արտաքին քաղաքականության մեջ տնտեսական բաղադրիչի խթանման միջոցով կոնկրետ արդյունքների ապահովմանն ու բարեկեցության ավելացմանը։ Ելույթին հաջորդել է քննարկում․ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է դեսպաններին հետաքրքրող հարցերին։

Арарат Мирзоян подчеркнул важность содействия международным торговым связям
В Гюмри на открытии совещания руководства МИД Армении и глав дипломатических представительств Армении за границей выступил министр иностранных дел Армения Арарат Мирзоян.
Министр Мирзоян подчеркнул, что это совещание в этом году особенное, так как оно проходит после парламентских выборов в Армении и в условиях новых реалий. В этом контексте Арарат Мирзоян отметил непрерывность внешней политики Армении, последовательное формирование мирной и кооперативной среды вокруг Армении, институционализацию мира и развитие партнерств.
Обращаясь ко второму аспекту, министр иностранных дел подчеркнул важность содействия международным торговым связям в повестке партнерств, что соответствует новым функциям министерства.
На встрече с посланиями выступили президент Армении Ваграм Хачатурян и председатель Национального собрания Армении Ruben Rubinyan.
На совещании также выступил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер-министр обратил внимание на приоритеты внешней политики, отраженные в программе правительства Армении, и на роль МИД и дипломатических представительств Армении за границей в их реализации.
Премьер-министр Пашинян отметил, что изменение названия министерства основано на четкой концепции, направленной на обеспечение конкретных результатов и повышение благосостояния через содействие экономическому компоненту внешней политики. После выступления последовала дискуссия, в которой премьер-министр Пашинян ответил на вопросы, интересующие послов.