Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը Facebook-ի իր էջում տեղեկացրել է, որ Երևանի կոնյակի գործարանի "Արարատ" նոր տնօրեն է նշանակվել Գարիկ Բոշյանը: Նա հիշեցրել է, որ գլխավոր դատախազության պահանջով և հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ, ընկերության բաժնետոմսերը հանձնվել են Հայաստանի Հանրապետությանը՝ տնտեսության նախարարության կողմից:
2021 թվականին Գարիկ Բոշյանը նշանակվել էր ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հուլիսի 6-ին "Ծաղիկ Հայաստան" կուսակցության առաջնորդ և գործարար Գագիկ Ծառուկյանը ձերբակալվել էր և տեղափոխվել Հայաստանի քննչական կոմիտե: Նա մեղադրվում է խարդախության և մեծ չափերի գումարների լվացման կազմակերպման մեջ:

The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, announced on his Facebook page that Garik Boshyan has been appointed as the new manager of the Yerevan Brandy-Wine-Vodka Factory "Ararat". He reminded that at the request of the General Prosecutor's Office and by the decision of the Anti-Corruption Court, the company's shares were transferred to the management and custody of the Republic of Armenia through the Ministry of Economy.
It is worth noting that in 2021, Garik Boshyan was appointed as the head of the Prime Minister's Office.
Additionally, on July 6, 2023, the leader of the "Prosperous Armenia" party and businessman Gagik Tsarukyan was arrested and taken to the Investigative Committee of Armenia. He is accused of organizing fraud and laundering large sums of money.