«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն Արամայիս Ավետիսյանին՝ 22 կողմ, 0 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայնով, ընտրել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն։ Հոգաբարձուների խորհրդի 29 անդամներից նիստին մասնակցել են 24-ը։ Արամայիս Ավետիսյանը գործադիր տնօրենի պարտականությունները ստանձնում է 2026 թվականի օգոստոսի 24-ից։
Խորհրդին ներկայացված իր տեսլականում Ավետիսյանն առանձնացրել է Հիմնադրամի զարգացման հիմնական ուղղությունները՝ կազմակերպական կարողությունների ամրապնդում եւ գործառնական արդյունավետության բարձրացում, վստահության, հաշվետվողականության եւ թափանցիկության նոր մշակույթի ձեւավորում, անցում արձագանքային գործունեությունից դեպի երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորում՝ պահպանելով Հայաստան–Սփյուռք կապի ամրապնդումը որպես Հիմնադրամի առանցքային առաքելություն։
Արամայիս Ավետիսյանը տնտեսագետ եւ կառավարման մասնագետ է՝ շուրջ 13 տարվա մասնագիտական փորձով պետական, մասնավոր եւ հասարակական ոլորտներում։ Նրա մասնագիտական փորձն ընդգրկում է կազմակերպությունների կառավարում եւ ինստիտուցիոնալ զարգացում, ռազմավարական պլանավորում, հանրային քաղաքականություն, շահառուների հետ աշխատանք, դրամահավաք եւ հաղորդակցություն։ 2022 թվականից նա զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի օգնականի պաշտոնը։
Ավետիսյանը բարձրագույն կրթությունը ստացել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում՝ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների մասնագիտությամբ։ Մասնավոր հատվածում աշխատել է «ՎԵՈՆ Հայաստան», «Տավուշ Տեքստիլ» եւ «Ականաթ» ընկերություններում։ 2018 թվականին համահիմնադրել է «Քաղաքական երկխոսություն» հասարակական կազմակերպությունը եւ մինչեւ 2022 թվականը զբաղեցրել է գործադիր տնօրենի պաշտոնը։ Ավետիսյանն ամուսնացած է։ Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում։
2025 թվականից Ավետիսյանը ներգրավված է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերում։ Նա համակարգել է 2025 թվականի «Հայրենիք եւ հավերժություն» համահայկական դրամահավաք-արշավը։ Արշավի արդյունքում հավաքագրվել է շուրջ 17 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը մոտ 30%-ով գերազանցել է վերջին տարիների միջին ցուցանիշը։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծվել է 1992 թվականին՝ Հայաստանի եւ Սփյուռքի ներուժը Հայաստանի զարգացման եւ ամրապնդման շուրջ համախմբելու նպատակով։ Ավելի քան երեք տասնամյակ Հիմնադրամն իրականացնում է ենթակառուցվածքային, կրթական, առողջապահական, սոցիալական եւ զարգացման այլ ծրագրեր՝ ծառայելով որպես Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության համահայկական հարթակ։ Հիմնադրամը նաեւ համախմբել է համահայկական ներուժը՝ հումանիտար ճգնաժամերին եւ այլ հրատապ մարտահրավերներին արձագանքելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Совет попечителей фонда «Армения» избрал Арамайиса Аветисяна на пост исполнительного директора фонда с результатом 22 голоса «за», 0 «против» и 2 «воздержавшихся». На заседании присутствовали 24 из 29 членов совета. Арамайис Аветисян начнет исполнять обязанности 24 августа 2026 года.
В своем представлении Арамайис выделил основные направления развития фонда: укрепление организационных возможностей и повышение операционной эффективности, формирование новой культуры доверия, подотчетности и прозрачности, переход от реактивной деятельности к долгосрочному стратегическому планированию, сохраняя укрепление связей между Арменией и Диаспорой как ключевую миссию фонда.
Арамайис Аветисян является экономистом и специалистом по управлению с более чем 13-летним опытом работы в государственных, частных и общественных секторах. Его опыт охватывает управление организациями и институциональное развитие, стратегическое планирование, общественную политику, работу с заинтересованными сторонами, сбор средств и коммуникацию. С 2022 года он занимает должность помощника президента Республики Армения.
Аветисян получил высшее образование в Армянском государственном экономическом университете по специальности международные экономические отношения. В частном секторе он работал в компаниях «VEON Армения», «Тавуш Текстиль» и «Аканат». В 2018 году он стал соучредителем общественной организации «Политический диалог» и до 2022 года занимал должность исполнительного директора. Аветисян женат. Он прошел обязательную военную службу в Вооруженных силах Республики Армения.
С 2025 года Аветисян участвует в программах фонда «Армения». Он координировал общенациональную кампанию по сбору средств «Родина и вечность» в 2025 году. В результате кампании было собрано около 17 миллионов долларов США, что на 30% превышает средние показатели последних лет.
Фонд «Армения» был создан в 1992 году с целью объединения потенциала Армении и Диаспоры для развития и укрепления Армении. Более трех десятилетий фонд реализует инфраструктурные, образовательные, медицинские, социальные и другие программы развития, служа общенациональной платформой для сотрудничества между Арменией и Диаспорой. Фонд также объединил общенациональный потенциал для реагирования на гуманитарные кризисы и другие неотложные вызовы», - говорится в сообщении.