«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն Արամայիս Ավետիսյանին՝ 22 կողմ, 0 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայնով, ընտրել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն։ Հոգաբարձուների խորհրդի 29 անդամներից նիստին մասնակցել են 24-ը։ Արամայիս Ավետիսյանը գործադիր տնօրենի պարտականությունները ստանձնում է 2026 թվականի օգոստոսի 24-ից։
Խորհրդին ներկայացված իր տեսլականում Ավետիսյանն առանձնացրել է Հիմնադրամի զարգացման հիմնական ուղղությունները՝ կազմակերպական կարողությունների ամրապնդում եւ գործառնական արդյունավետության բարձրացում, վստահության, հաշվետվողականության եւ թափանցիկության նոր մշակույթի ձեւավորում, անցում արձագանքային գործունեությունից դեպի երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորում՝ պահպանելով Հայաստան–Սփյուռք կապի ամրապնդումը որպես Հիմնադրամի առանցքային առաքելություն։
Արամայիս Ավետիսյանը տնտեսագետ եւ կառավարման մասնագետ է՝ շուրջ 13 տարվա մասնագիտական փորձով պետական, մասնավոր եւ հասարակական ոլորտներում։ Նրա մասնագիտական փորձն ընդգրկում է կազմակերպությունների կառավարում եւ ինստիտուցիոնալ զարգացում, ռազմավարական պլանավորում, հանրային քաղաքականություն, շահառուների հետ աշխատանք, դրամահավաք եւ հաղորդակցություն։ 2022 թվականից նա զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի օգնականի պաշտոնը։
Ավետիսյանը բարձրագույն կրթությունը ստացել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում՝ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների մասնագիտությամբ։ Մասնավոր հատվածում աշխատել է «ՎԵՈՆ Հայաստան», «Տավուշ Տեքստիլ» եւ «Ականաթ» ընկերություններում։ 2018 թվականին համահիմնադրել է «Քաղաքական երկխոսություն» հասարակական կազմակերպությունը եւ մինչեւ 2022 թվականը զբաղեցրել է գործադիր տնօրենի պաշտոնը։ Ավետիսյանն ամուսնացած է։ Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում։
2025 թվականից Ավետիսյանը ներգրավված է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերում։ Նա համակարգել է 2025 թվականի «Հայրենիք եւ հավերժություն» համահայկական դրամահավաք-արշավը։ Արշավի արդյունքում հավաքագրվել է շուրջ 17 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը մոտ 30%-ով գերազանցել է վերջին տարիների միջին ցուցանիշը։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծվել է 1992 թվականին՝ Հայաստանի եւ Սփյուռքի ներուժը Հայաստանի զարգացման եւ ամրապնդման շուրջ համախմբելու նպատակով։ Ավելի քան երեք տասնամյակ Հիմնադրամն իրականացնում է ենթակառուցվածքային, կրթական, առողջապահական, սոցիալական եւ զարգացման այլ ծրագրեր՝ ծառայելով որպես Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության համահայկական հարթակ։ Հիմնադրամը նաեւ համախմբել է համահայկական ներուժը՝ հումանիտար ճգնաժամերին եւ այլ հրատապ մարտահրավերներին արձագանքելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Aramayis Avetisyan Elected Executive Director of the 'Armenia' All-Armenian Foundation
The Board of Trustees of the 'Armenia' All-Armenian Foundation has elected Aramayis Avetisyan as the Executive Director of the Foundation with a vote of 22 in favor, 0 against, and 2 abstentions. Out of 29 board members, 24 participated in the meeting. Avetisyan will assume his duties on August 24, 2026.
In his vision presented to the board, Avetisyan highlighted the main directions for the Foundation's development: strengthening organizational capacities and increasing operational efficiency, creating a new culture of trust, accountability, and transparency, transitioning from reactive activities to long-term strategic planning while maintaining the strengthening of Armenia-Diaspora ties as the Foundation's core mission.
Aramayis Avetisyan is an economist and management specialist with around 13 years of professional experience in the public, private, and non-profit sectors. His professional experience includes organizational management and institutional development, strategic planning, public policy, stakeholder engagement, fundraising, and communication. Since 2022, he has served as an assistant to the President of the Republic of Armenia.
Avetisyan received his higher education from the Armenian State University of Economics, specializing in international economic relations. In the private sector, he has worked at companies such as VEON Armenia, Tavush Textile, and Akanat. In 2018, he co-founded the public organization 'Political Dialogue' and served as its executive director until 2022. Avetisyan is married and completed his mandatory military service in the Armed Forces of the Republic of Armenia.
Since 2025, Avetisyan has been involved in the programs of the 'Armenia' All-Armenian Foundation. He coordinated the 2025 nationwide fundraising campaign 'Homeland and Eternity', which raised approximately $17 million, exceeding the average figures of recent years by about 30%.
The 'Armenia' All-Armenian Foundation was established in 1992 to unite the potential of Armenia and the Diaspora for the development and strengthening of Armenia. For more than three decades, the Foundation has implemented infrastructure, educational, healthcare, social, and other development programs, serving as a pan-Armenian platform for cooperation between Armenia and the Diaspora. The Foundation has also mobilized pan-Armenian resources to respond to humanitarian crises and other urgent challenges,” the statement said.