Team Telecom Armenia-ի տնօրենների խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել Արամ Բարսեղյանին նշանակել ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում: Որոշումն ուժի մեջ է մտնում այսօր՝ օգոստոսի 24-ից:
Պայմանավորված Team ընկերությունների խմբի ընդլայնմամբ, բիզնես ուղղությունների դիվերսիֆիկացմամբ, միջազգային ներկայության աճով և նոր ռազմավարական նախագծերի իրականացմամբ՝ խումբն անցնում է զարգացման հաջորդ փուլին։ Այս համատեքստում Հայկ Եսայանն իր գործունեությունը կշարունակի որպես Team Group-ի ղեկավար՝ կենտրոնանալով խմբի ռազմավարական զարգացման, ընդլայնման և երկարաժամկետ աճի առաջնահերթությունների վրա։
Team ընկերությունների խումբը միավորում է Team Telecom Armenia, Team Pay, Team Systems, Team Solutions, Buy.am, Grand Hotel Yerevan, TMW, Northern Terroir, Team Construct, Team Energy, Team Logistics, ServiceHUB, SkyTel, Imagine Broadband և այլ ընկերություններ՝ գործունեություն ծավալելով հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, էլեկտրամոբիլների լիցքավորման, շինարարության, տեխնոլոգիաների, ֆինանսական ծառայությունների, էլեկտրոնային առևտրի, լոգիստիկայի, հյուրընկալության և այլ ոլորտներում։
«Team-ը վաղուց միայն հեռահաղորդակցական ընկերություն չէ։ Մեր՝ ավելի քան 15 ընկերություններից բաղկացած խումբը և 2800-հոգանոց թիմը գործունեություն է ծավալում 4 երկրում: Խումբը շարունակում է արագ զարգանալ, և եկել է ժամանակը, որ Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրենի պատասխանատվությունը փոխանցեմ Արամ Բարսեղյանին, իսկ ինքս կենտրոնանամ Team ընկերությունների խմբի ռազմավարական զարգացման և ընդլայնման վրա: Արամ Բարսեղյանը Team-ի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից եղել է ընկերության ղեկավար կազմի առանցքային անդամներից։ Նրա մասնակցությունը մեր ընկերության, թիմի, արժեքների կայացման ու, առհասարակ, Հայաստանում տելեկոմ ոլորտի զարգացման գործում անգնահատելի է։ Վստահ եմ, որ նրա ղեկավարությամբ ընկերությունն էլ ավելի արագ տեմպերով կշարունակի զարգանալ, ներդնել համարձակ նորարարություններ և իրականացնել նոր հավակնոտ ծրագրեր»,- ասում է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և ղեկավար Հայկ Եսայանը:
Արամ Բարսեղյանը Team Telecom Armenia-ի հիմնադրումից ի վեր զբաղեցրել է ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը, տնօրենների խորհրդի անդամ է: Տելեկոմ ոլորտում ունի ավելի քան 20 տարվա աշխատանքային փորձ:
«Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ստանձնում եմ մեծ պատասխանատվության զգացումով։ Ընկերության հետ իմ անցած ճանապարհը սկսվել է հիմնադրման օրվանից, և այս տարիների ընթացքում միասին իրականացրել ենք բազմաթիվ կարևոր նախագծեր՝ զարգացնելով ընկերությունն ու մեր ծառայությունները։ Շնորհակալ եմ վստահության համար. համոզված եմ, որ մեր ուժեղ և փորձառու թիմի հետ կշարունակենք զարգացնել Team Telecom Armenia-ն, ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ և ստեղծել ավելի մեծ արժեք մեր բաժանորդների, գործընկերների և Հայաստանի թվային զարգացման համար»,- ասում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Բարսեղյանը:
Մասնագիտական կենսագրություն
Արամ Բարսեղյանը հայաստանյան հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բիզնեսի կառավարման ոլորտների փորձառու ղեկավար է՝ ավելի քան 20 տարվա մասնագիտական գործունեությամբ։ Տարբեր տարիներին նա ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերություններում՝ մասնակցելով դրանց զարգացմանը, առևտրային ռազմավարության ձևավորմանը և նոր բիզնես ուղղությունների ներդրմանը։
«Տելեկոմ Հայաստան» ԲԲԸ-ում (Team Telecom Armenia) աշխատում է հիմնադրումից՝ 2020 թվականից ի վեր, զբաղեցրել է գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը, ներգրավված է եղել ռազմավարական զարգացման, կառավարման և բիզնեսի տարբեր ուղղություններում։ Ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ է:
Մինչ Team Telecom Armenia-ին միանալը Բարսեղյանը շուրջ տասը տարի աշխատել է Ucom ընկերությունում։ 2010-2011 թվականներին Բարսեղյանը ղեկավարել է կորպորատիվ վաճառքի բաժինը, իսկ 2011-2020 թվականներին զբաղեցրել է կոմերցիոն տնօրենի պաշտոնը՝ պատասխանատու լինելով վաճառքի, մարքեթինգի և ինտերկոնեկտի ուղղությունների համար։ Տարբեր ժամանակահատվածներում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել նաև Icon Communications, Orange, UITExpo և այլ կազմակերպություններում։ Հանդիսանում է 2005թ. կայացած առաջին «Դիջիթեք Էքսպո»-ի կազմակերպիչներից մեկը:
Հեռահաղորդակցության ոլորտից բացի՝ Արամ Բարսեղյանը ակտիվ գործունեություն է ծավալում նաև ձեռնարկատիրության և ներդրումների ոլորտներում։ Նա AV Farming-ի և The Food-ի համահիմնադիրն է, Հայաստանում The Coffee միջազգային սուրճի ապրանքանիշի ֆրանչայզի սեփականատերը, ինչպես նաև մի շարք ընկերությունների տնօրենների խորհուրդների անդամ։ Նրա բիզնես գործունեությունն ընդգրկում է գյուղատնտեսության, հանրային սննդի և այլ ոլորտներ։
Բարսեղյանը կրթություն է ստացել Երևանի պետական համալսարանում՝ Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ուղղությամբ։ 2005 թվականին սովորել է Կահիրեի համալսարանում՝ արաբերեն լեզվի ծրագրով։ Հետագայում ստացել է գիտական աստիճան Հայկական սփյուռքի պատմության ոլորտում։ 2016-2018 թվականներին սովորել է Շեֆիլդի համալսարանում՝ ստանալով Բիզնեսի կառավարման մագիստրոսի (MBA) աստիճան։ Մասնագիտական կրթություն է ստացել նաև WIFI Austria-ում՝ մարքեթինգի կառավարման ուղղությամբ։
Արամ Բարսեղյանը տիրապետում է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և արաբերեն լեզուներին։
Տելեկոմ Հայաստան ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) հայկական ընկերություն է, որը առաջատար դիրք է զբաղեցնում երկրի հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Հանդիսանալով Հայաստանում առաջին տելեկոմ ցանցի ժառանգորդը՝ ընկերությունը ունի ոլորտում ծառայությունների մատուցման ավելի քան 100 տարվա պատմություն։ Team-ը տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ թե՛ անհատ, թե՛ կորպորատիվ բաժանորդներին։

На заседании совета директоров Team Telecom Armenia было принято решение назначить Арама Барсегяна на должность генерального директора компании. Решение вступает в силу с сегодняшнего дня, 24 августа.
В связи с расширением группы компаний Team, диверсификацией бизнес-направлений, ростом международного присутствия и реализацией новых стратегических проектов группа переходит на следующий этап развития. В этом контексте Хайк Есаян продолжит свою деятельность в качестве руководителя группы Team, сосредоточившись на стратегическом развитии, расширении и приоритетах долгосрочного роста группы.
Группа компаний Team объединяет Team Telecom Armenia, Team Pay, Team Systems, Team Solutions, Buy.am, Grand Hotel Yerevan, TMW, Northern Terroir, Team Construct, Team Energy, Team Logistics, ServiceHUB, SkyTel, Imagine Broadband и другие компании, работающие в области телекоммуникаций, энергетики, зарядки электромобилей, строительства, технологий, финансовых услуг, электронной торговли, логистики, гостиничного бизнеса и других областях.
«Team давно уже не только телекоммуникационная компания. Наша группа из более чем 15 компаний и команды из 2800 человек работает в 4 странах. Группа продолжает быстро развиваться, и пришло время передать ответственность генерального директора Team Telecom Armenia Араму Барсегяну, а мне сосредоточиться на стратегическом развитии и расширении группы компаний Team. Арам Барсегян с самого начала создания Team был ключевым членом руководства компании. Его участие в становлении нашей компании, команды, ценностей и, в целом, в развитии телекоммуникационного сектора в Армении неоценимо. Я уверен, что под его руководством компания будет продолжать развиваться с еще большей скоростью, внедрять смелые инновации и реализовывать новые амбициозные проекты», - говорит соучредитель и руководитель группы компаний Team Хайк Есаян.
Арам Барсегян с момента основания Team Telecom Armenia занимал должность заместителя генерального директора компании и является членом совета директоров. У него более 20 лет опыта работы в телекоммуникационной отрасли.
«Я принимаю на себя должность генерального директора Team Telecom Armenia с чувством большой ответственности. Мой путь с компанией начался с дня ее основания, и за эти годы мы вместе реализовали множество важных проектов, развивая компанию и наши услуги. Благодарю за доверие; уверен, что с нашей сильной и опытной командой мы продолжим развивать Team Telecom Armenia, внедрять новые технологии и создавать большую ценность для наших абонентов, партнеров и цифрового развития Армении», - говорит генеральный директор Team Telecom Armenia Арам Барсегян.
Профессиональная биография
Арам Барсегян - опытный руководитель в области телекоммуникаций, информационных технологий и управления бизнесом в Армении с более чем 20-летним опытом работы. В разные годы он занимал руководящие должности в ведущих телекоммуникационных компаниях Армении, участвуя в их развитии, формировании коммерческой стратегии и внедрении новых бизнес-направлений.
В компании «Телеком Армения» (Team Telecom Armenia) работает с момента основания, с 2020 года, занимал должность заместителя генерального директора, был вовлечен в стратегическое развитие, управление и различные направления бизнеса. Является членом совета директоров компании.
Перед тем, как присоединиться к Team Telecom Armenia, Барсегян около десяти лет работал в компании Ucom. В 2010-2011 годах он возглавлял отдел корпоративных продаж, а с 2011 по 2020 год занимал должность коммерческого директора, отвечая за продажи, маркетинг и интерконнект. В разное время занимал руководящие должности также в Icon Communications, Orange, UITExpo и других организациях. Он является одним из организаторов первой «Диджитек Экспо», состоявшейся в 2005 году.
Кроме телекоммуникационной сферы, Арам Барсегян также активно занимается предпринимательством и инвестициями. Он является соучредителем AV Farming и The Food, владельцем франшизы международного кофейного бренда The Coffee в Армении, а также членом советов директоров ряда компаний. Его бизнес-деятельность охватывает сельское хозяйство, общественное питание и другие области.
Барсегян получил образование в Ереванском государственном университете по специальности «Изучение Ближнего Востока». В 2005 году учился в Каирском университете по программе арабского языка. Позже получил ученую степень в области истории армянской диаспоры. В 2016-2018 годах учился в Шеффилдском университете, получив степень магистра управления бизнесом (MBA). Также получил профессиональное образование в WIFI Austria по специальности управление маркетингом.
Арам Барсегян владеет армянским, русским, английским и арабским языками.
Телеком Армения ЗАО (бренд: Team Telecom Armenia) - армянская компания, занимающая ведущие позиции в области телекоммуникаций и информационных технологий в стране. Будучи наследником первой телекоммуникационной сети в Армении, компания имеет более чем 100-летнюю историю предоставления услуг в данной области. Team предоставляет услуги мобильного и фиксированного интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи как для частных, так и для корпоративных клиентов.