«Առաջիկայում մենք կենտրոնանալու ենք միայն հսկայածավալ ծրագրի վրա, խոսքը TRIPP նախագծի մասին է»,- Հրազդանում «Firebird AI»-ի և համաշխարհային տեխնոլոգիական ընկերություն NVIDIA-ի համագործակցությամբ ստեղծված ԱԲ գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս գործարանը նախատեսված է ԱԲ մոդելների ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև մեծածավալ և բարդ հաշվարկային խնդիրների իրականացման համար։
«Հայաստանը կարեկցանքի կարիք չունի, ես սա ասում եմ պաշտոնապես, Հայաստանն ունի գործընկերության և գործակցության կարիք, և Հայաստանը վստահելի գործընկեր է: Եվ ես ուզում եմ ձեզ, սիրելի հայրենակիցներ, շնորհակալություն հայտնել Կառավարության այս ուղերձին արձագանքելու համար։ Եվ սա իսկապես շատ բարձր եմ գնահատում և մեծ պատիվ է ինձ համար, որ մենք այսօր խոսում ենք բոլորովին ուրիշ օրակարգերի մասին, որը պետության օրակարգ է»,- իր խոսքում նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև անդրադարձել է այսօր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցին. «Ես ուզում եմ կրկին ընդգծել 2025-ի օգոստոսի 8-ը՝ որպես շրջադարձային իրադարձություն Հայաստանի, Ադրբեջանի համար: Ես այսօր, ի դեպ, զանգահարել եմ Ադրբեջանի նախագահին, և մենք խոսել ենք այսօրվա իրադարձության կարևորության մասին, և սա իսկապես շրջադարձային նշանակություն ունեցող իրադարձություն է: Ես ուզում եմ, որ մենք ծափահարենք նախագահ Թրամփին այս օրն իրականություն դարձնելու համար»,- ասել է Փաշինյանը:

В ближайшее время мы сосредоточимся на масштабном проекте, речь идет о проекте TRIPP. Пашинян
«В ближайшее время мы сосредоточимся на масштабном проекте, речь идет о проекте TRIPP», - заявил премьер-министр Никол Пашинян на официальной церемонии открытия завода ИИ, созданного в сотрудничестве с «Firebird AI» и мировой технологической компанией NVIDIA в Храздане.
Этот завод предназначен для обучения и развертывания моделей ИИ, а также для решения крупных и сложных вычислительных задач.
«Армения не нуждается в сочувствии, я говорю это официально, Армения нуждается в партнерстве и сотрудничестве, и Армения - надежный партнер. И я хочу поблагодарить вас, дорогие соотечественники, за то, что вы откликнулись на это послание правительства. Я действительно очень высоко это ценю и для меня большая честь, что сегодня мы говорим о совершенно других повестках, которые являются повесткой государства», - отметил премьер.
Никол Пашинян также прокомментировал состоявшийся сегодня телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым: «Я хочу еще раз подчеркнуть 8 августа 2025 года как поворотный момент для Армении и Азербайджана. Я сегодня, кстати, позвонил президенту Азербайджана, и мы поговорили о важности сегодняшнего события, и это действительно событие с поворотным значением. Я хочу, чтобы мы поаплодировали президенту Трампу за то, что этот день стал реальностью», - сказал Пашинян.