«Առաջիկայում մենք կենտրոնանալու ենք միայն հսկայածավալ ծրագրի վրա, խոսքը TRIPP նախագծի մասին է»,- Հրազդանում «Firebird AI»-ի և համաշխարհային տեխնոլոգիական ընկերություն NVIDIA-ի համագործակցությամբ ստեղծված ԱԲ գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս գործարանը նախատեսված է ԱԲ մոդելների ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև մեծածավալ և բարդ հաշվարկային խնդիրների իրականացման համար։
«Հայաստանը կարեկցանքի կարիք չունի, ես սա ասում եմ պաշտոնապես, Հայաստանն ունի գործընկերության և գործակցության կարիք, և Հայաստանը վստահելի գործընկեր է: Եվ ես ուզում եմ ձեզ, սիրելի հայրենակիցներ, շնորհակալություն հայտնել Կառավարության այս ուղերձին արձագանքելու համար։ Եվ սա իսկապես շատ բարձր եմ գնահատում և մեծ պատիվ է ինձ համար, որ մենք այսօր խոսում ենք բոլորովին ուրիշ օրակարգերի մասին, որը պետության օրակարգ է»,- իր խոսքում նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև անդրադարձել է այսօր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցին. «Ես ուզում եմ կրկին ընդգծել 2025-ի օգոստոսի 8-ը՝ որպես շրջադարձային իրադարձություն Հայաստանի, Ադրբեջանի համար: Ես այսօր, ի դեպ, զանգահարել եմ Ադրբեջանի նախագահին, և մենք խոսել ենք այսօրվա իրադարձության կարևորության մասին, և սա իսկապես շրջադարձային նշանակություն ունեցող իրադարձություն է: Ես ուզում եմ, որ մենք ծափահարենք նախագահ Թրամփին այս օրն իրականություն դարձնելու համար»,- ասել է Փաշինյանը:

"We will focus on a large-scale project soon, referring to the TRIPP project," Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the official opening ceremony of the AI factory created in collaboration with Firebird AI and the global technology company NVIDIA in Hrazdan.
This factory is intended for training and deploying AI models, as well as solving large-scale and complex computational problems.
"Armenia does not need sympathy, I say this officially, Armenia needs partnership and cooperation, and Armenia is a reliable partner. And I want to thank you, dear compatriots, for responding to this government message. I truly appreciate this and it is a great honor for me that today we are talking about completely different agendas, which are the state's agenda," Pashinyan noted in his speech.
Nikol Pashinyan also referred to the phone conversation held today with Azerbaijani President Ilham Aliyev: "I want to emphasize again August 8, 2025, as a turning point for Armenia and Azerbaijan. By the way, I called the President of Azerbaijan today, and we talked about the importance of today's event, and this is indeed an event of turning significance. I want us to applaud President Trump for making this day a reality," Pashinyan said.