ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել՝ հիշեցնելով, որ հունիսի 15-ին աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էր իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնելու Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ նախաձեռնությունն արժանացել է մեծ հետաքրքրության։ Ստացվել է 1141 հայտ։ Դիմումների ուսումնասիրության և նախնական ընտրության արդյունքում 459 թեկնածու կամ դիմորդների շուրջ 40 տոկոսը անցել է երկրորդ փուլ։ Թեկնածուների միջին տարիքը 34 է։
Հարցազրույցների և մասնագիտական գնահատման արդյունքների հիման վրա կձևավորվի Կառավարության կադրային բանկ, որտեղ ընդգրկված թեկնածուների կրթությունը, աշխատանքային փորձն ու մասնագիտական հմտությունները կհամադրվեն պետական կառավարման համակարգի կոնկրետ կարիքների հետ:
Ծրագրի մեկնարկին նշել էի, որ կադրային բանկում ընդգրկված թեկնածուներին առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կարող են առաջարկվել պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի հնարավորություններ կամ համագործակցության այլ ձևաչափեր։ Պիտի արձանագրեմ, որ այսօր արդեն մի շարք դիմումատուների բարձր պաշտոններում նշանակելու որոշում եմ կայացրել, և առաջիկայում կտեսնեք այդ որոշումների դե յուրե իրագործումը:
Շնորհակալ եմ իմ հրավերին արձագանքած բոլոր թեկնածուներին և հանրությանը՝ այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած մեծ աջակցության համար»,- գրել է վարչապետը:

Я пригласил выпускников ведущих университетов участвовать в государственном управлении РА, получено 1141 заявка
Новости | 2026/08/05 01:01
Премьер-министр Пашинян представил возможности трудоустройства в системе государственного управления
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сделал запись на своей странице в Facebook, напомнив, что 15 июня он пригласил выпускников ведущих университетов мира использовать свои знания и профессиональный опыт для работы в системе государственного управления Республики Армения.
«Я рад сообщить, что инициатива вызвала большой интерес. Получено 1141 заявка. В результате изучения заявлений и предварительного отбора 459 кандидатов, или около 40 процентов соискателей, прошли во второй этап. Средний возраст кандидатов составляет 34 года.
На основе результатов собеседований и профессиональной оценки будет сформирован кадровый банк правительства, в который будут включены кандидаты, чье образование, опыт работы и профессиональные навыки будут сопоставлены с конкретными потребностями системы государственного управления.
В начале программы я отметил, что кандидатам, включенным в кадровый банк, в течение следующего года могут быть предложены возможности трудоустройства в системе государственного управления или другие форматы сотрудничества. Должен отметить, что сегодня я уже принял решение о назначении ряда заявителей на высокие должности, и в ближайшее время вы увидите реализацию этих решений.
Благодарю всех кандидатов, откликнувшихся на мое приглашение, и общественность за большую поддержку этой инициативы», - написал премьер.