ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել՝ հիշեցնելով, որ հունիսի 15-ին աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էր իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնելու Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ նախաձեռնությունն արժանացել է մեծ հետաքրքրության։ Ստացվել է 1141 հայտ։ Դիմումների ուսումնասիրության և նախնական ընտրության արդյունքում 459 թեկնածու կամ դիմորդների շուրջ 40 տոկոսը անցել է երկրորդ փուլ։ Թեկնածուների միջին տարիքը 34 է։
Հարցազրույցների և մասնագիտական գնահատման արդյունքների հիման վրա կձևավորվի Կառավարության կադրային բանկ, որտեղ ընդգրկված թեկնածուների կրթությունը, աշխատանքային փորձն ու մասնագիտական հմտությունները կհամադրվեն պետական կառավարման համակարգի կոնկրետ կարիքների հետ:
Ծրագրի մեկնարկին նշել էի, որ կադրային բանկում ընդգրկված թեկնածուներին առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կարող են առաջարկվել պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի հնարավորություններ կամ համագործակցության այլ ձևաչափեր։ Պիտի արձանագրեմ, որ այսօր արդեն մի շարք դիմումատուների բարձր պաշտոններում նշանակելու որոշում եմ կայացրել, և առաջիկայում կտեսնեք այդ որոշումների դե յուրե իրագործումը:
Շնորհակալ եմ իմ հրավերին արձագանքած բոլոր թեկնածուներին և հանրությանը՝ այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած մեծ աջակցության համար»,- գրել է վարչապետը:

I invited graduates of leading universities to participate in the state governance of Armenia, 1141 applications received
News | 2026/08/05 01:01
Prime Minister Pashinyan presented employment opportunities in the state governance system
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made a post on his Facebook page, reminding that on June 15, he invited graduates of leading universities around the world to use their knowledge and professional experience to serve in the state governance system of the Republic of Armenia.
“I am pleased to note that the initiative has garnered great interest. A total of 1141 applications have been received. Following the review of applications and preliminary selection, 459 candidates, or about 40 percent of the applicants, have passed to the second stage. The average age of the candidates is 34 years.
Based on the results of interviews and professional assessments, a government personnel bank will be formed, where the education, work experience, and professional skills of the included candidates will be matched with the specific needs of the state governance system.
At the start of the program, I mentioned that candidates included in the personnel bank may be offered job opportunities in the state governance system or other forms of cooperation within the next year. I must note that today I have already made decisions to appoint several applicants to high positions, and you will soon see the de jure implementation of those decisions.
Thank you to all the candidates who responded to my invitation and to the public for their great support of this initiative,” the Prime Minister wrote.