ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի դատարանը թույլատրել է կոլեկտիվ հայցի քննությունը, որով Apple-ը մեղադրվում է նահանգի Կենսաչափական տվյալների գաղտնիության պաշտպանության մասին օրենքի խախտման մեջ։ Եթե դատարանը վճիռ կայացնի հօգուտ հայցվորների, ընկերությունը կարող է պարտավորվել վճարել ավելի քան 30 մլրդ դոլարի փոխհատուցում։
Հայցը, որը 2020 թվականի մարտին ներկայացրել են Apple-ի շուրջ տասը սարքի սեփականատերեր, վերաբերում է Apple Photos հավելվածի People գործառույթին։ Հայցվորների պնդմամբ՝ այն մշակում է օգտատերերի կենսաչափական տվյալները՝ խախտելով BIPA-ի պահանջները, որը քաղաքացիներին իրավունք է տալիս վերահսկել իրենց կենսաչափական տվյալների մշակումը և հրաժարվել դրանից։ Օրենքը նախատեսում է 1.000 դոլար տուգանք յուրաքանչյուր ոչ դիտավորյալ խախտման և 5.000 դոլար՝ յուրաքանչյուր դիտավորյալ կամ կոպիտ անփութությամբ կատարված խախտման համար։
Նմանատիպ գործով նախկինում պատասխանատվության էր ենթարկվել Meta-ն (այն ժամանակ՝ Facebook)՝ կնքելով 650 մլն դոլարի հաշտության համաձայնագիր, ինչպես նաև լրացուցիչ 68.5 մլն դոլարի համաձայնագիր՝ Instagram-ի հետ կապված խախտումների համար։
Apple-ի դեմ ներկայացված հայցը 2020 թվականից մի քանի անգամ վերանայվել է։ Հայցվորները լրացուցիչ ապացույցներ են ներկայացրել, իսկ ընկերությունը բազմիցս փորձել է հասնել հայցի մերժմանը։ Սակայն այս տարվա հունիսին դատարանը վերջնականապես հաստատել է դրա՝ որպես կոլեկտիվ հայցի կարգավիճակը։ Հայցվորները ներկայացնելու են շուրջ 6.5 միլիոն մարդու շահերը։
Եթե դատարանը որոշի, որ Apple-ը խախտել է BIPA-ն, փոխհատուցման ընդհանուր չափը կարող է հասնել 32.5 մլրդ դոլարի։ Ընկերությունը փորձել է բողոքարկել կոլեկտիվ հայցի կարգավիճակի վերաբերյալ որոշումը, սակայն միջնորդությունը մերժվել է։ Այժմ գործը կվերադառնա շրջանային դատարան՝ ըստ էության քննության փուլ, որտեղ հայցվորները պետք է ապացուցեն, որ Apple-ը խախտել է օրենքի պահանջները։

A court in Illinois has allowed the examination of a class action lawsuit against Apple, which is accused of violating the state's Biometric Information Privacy Act (BIPA). If the court rules in favor of the plaintiffs, the company could be liable for over $30 billion in damages.
The lawsuit, filed in March 2020 by around ten device owners, concerns the People feature in the Apple Photos app. The plaintiffs claim that it processes users' biometric data in violation of BIPA's requirements, which give citizens the right to control the processing of their biometric data and opt-out. The law provides for a $1,000 penalty for each unintentional violation and $5,000 for each intentional or grossly negligent violation.
Meta (formerly Facebook) has previously been held liable in a similar case, settling for $650 million, along with an additional $68.5 million settlement related to Instagram violations.
The lawsuit against Apple has been revised several times since 2020. The plaintiffs have presented additional evidence, while the company has repeatedly attempted to have the lawsuit dismissed. However, in June of this year, the court finally affirmed its status as a class action. The plaintiffs will represent the interests of approximately 6.5 million people.
If the court decides that Apple violated BIPA, the total compensation could reach $32.5 billion. The company has attempted to appeal the decision regarding the class action status, but the motion was denied. The case will now return to the district court for a substantive hearing, where the plaintiffs must prove that Apple violated the law's requirements.