ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի դատարանը թույլատրել է կոլեկտիվ հայցի քննությունը, որով Apple-ը մեղադրվում է նահանգի Կենսաչափական տվյալների գաղտնիության պաշտպանության մասին օրենքի խախտման մեջ։ Եթե դատարանը վճիռ կայացնի հօգուտ հայցվորների, ընկերությունը կարող է պարտավորվել վճարել ավելի քան 30 մլրդ դոլարի փոխհատուցում։
Հայցը, որը 2020 թվականի մարտին ներկայացրել են Apple-ի շուրջ տասը սարքի սեփականատերեր, վերաբերում է Apple Photos հավելվածի People գործառույթին։ Հայցվորների պնդմամբ՝ այն մշակում է օգտատերերի կենսաչափական տվյալները՝ խախտելով BIPA-ի պահանջները, որը քաղաքացիներին իրավունք է տալիս վերահսկել իրենց կենսաչափական տվյալների մշակումը և հրաժարվել դրանից։ Օրենքը նախատեսում է 1.000 դոլար տուգանք յուրաքանչյուր ոչ դիտավորյալ խախտման և 5.000 դոլար՝ յուրաքանչյուր դիտավորյալ կամ կոպիտ անփութությամբ կատարված խախտման համար։
Նմանատիպ գործով նախկինում պատասխանատվության էր ենթարկվել Meta-ն (այն ժամանակ՝ Facebook)՝ կնքելով 650 մլն դոլարի հաշտության համաձայնագիր, ինչպես նաև լրացուցիչ 68.5 մլն դոլարի համաձայնագիր՝ Instagram-ի հետ կապված խախտումների համար։
Apple-ի դեմ ներկայացված հայցը 2020 թվականից մի քանի անգամ վերանայվել է։ Հայցվորները լրացուցիչ ապացույցներ են ներկայացրել, իսկ ընկերությունը բազմիցս փորձել է հասնել հայցի մերժմանը։ Սակայն այս տարվա հունիսին դատարանը վերջնականապես հաստատել է դրա՝ որպես կոլեկտիվ հայցի կարգավիճակը։ Հայցվորները ներկայացնելու են շուրջ 6.5 միլիոն մարդու շահերը։
Եթե դատարանը որոշի, որ Apple-ը խախտել է BIPA-ն, փոխհատուցման ընդհանուր չափը կարող է հասնել 32.5 մլրդ դոլարի։ Ընկերությունը փորձել է բողոքարկել կոլեկտիվ հայցի կարգավիճակի վերաբերյալ որոշումը, սակայն միջնորդությունը մերժվել է։ Այժմ գործը կվերադառնա շրջանային դատարան՝ ըստ էության քննության փուլ, որտեղ հայցվորները պետք է ապացուցեն, որ Apple-ը խախտել է օրենքի պահանջները։

Apple угрожает иск на более чем 30 миллиардов долларов из-за функции распознавания лиц на фотографиях
Новости | 2026/08/05 17:45
Суд разрешил рассмотрение коллективного иска против Apple
Суд в штате Иллинойс разрешил рассмотрение коллективного иска против Apple, в котором компания обвиняется в нарушении закона о защите конфиденциальности биометрических данных. Если суд вынесет решение в пользу истцов, компания может быть обязана выплатить более 30 миллиардов долларов в качестве компенсации.
Иск, поданный в марте 2020 года группой владельцев устройств Apple, касается функции People в приложении Apple Photos. Истцы утверждают, что она обрабатывает биометрические данные пользователей, нарушая требования BIPA, который предоставляет гражданам право контролировать обработку своих биометрических данных и отказываться от этого. Закон предусматривает штраф в 1000 долларов за каждое непреднамеренное нарушение и 5000 долларов за каждое преднамеренное или грубое нарушение.
Ранее по аналогичному делу была привлечена к ответственности Meta (тогда Facebook), заключившая соглашение о мире на сумму 650 миллионов долларов, а также дополнительное соглашение на 68,5 миллионов долларов по нарушениям, связанным с Instagram.
Иск против Apple несколько раз пересматривался с 2020 года. Истцы представили дополнительные доказательства, а компания многократно пыталась добиться отклонения иска. Однако в июне этого года суд окончательно утвердил его статус как коллективного иска. Истцы будут представлять интересы около 6,5 миллионов человек.
Если суд решит, что Apple нарушила BIPA, общая сумма компенсации может достигнуть 32,5 миллиарда долларов. Компания пыталась обжаловать решение о статусе коллективного иска, но ходатайство было отклонено. Теперь дело вернется в окружной суд для рассмотрения по существу, где истцы должны будут доказать, что Apple нарушила требования закона.