Apple-ը երեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ Եվրոպական Միությունում այլընտրանքային, երրորդ կողմերի հավելվածների խանութները 5% կոմիսիա կվճարեն հավելվածների ներսում գնումների համար, ինչը մաս է կազմում iPhone հավելվածների նոր ծրագրային կոմիսիաների համակարգի:
iPhone-ի արտադրողը նշել է, որ նոր վճարների գրաֆիկը «կլուծի» կարգավորողների հետ առաջացած տարաձայնությունները Եվրոպայի Դիջիտալ շուկաների օրենքի իրականացման պատճառով:
Նոր կանոնների համաձայն, Apple-ի հավելվածների խանութում Apple-ի համակարգով գնված հավելվածները կվճարեն 26% կոմիսիա թվային ապրանքների և ծառայությունների համար:
Այն հավելվածները, որոնք օգտագործում են իրենց սեփական վճարային համակարգերը և ուղղակի վարկային քարտեր են ընդունում, Apple-ին կվճարեն 20%, իսկ այն հավելվածները, որոնք հղում են տալիս կայքէջի միջոցով գնումները ավարտելու համար, կվճարեն 15%:
Երրորդ կողմերի հավելվածների խանութների կամ վեբ կայքերի միջոցով տարածվող հավելվածները կվճարեն 5%, որը Apple-ը անվանում է «Մանրամասն տեխնոլոգիական կոմիսիա»: Որոշ վճարները կարող են կրճատվել կեսով Apple-ի տարբեր ծրագրերում մասնակցելու դեպքում:
Նոր վճարային մակարդակները ուժի մեջ կմտնեն հոկտեմբերի 1-ից:
Apple-ը պատմականորեն 30% կամ 15% կոմիսիա է պահանջել բոլոր iPhone հավելվածների ներսում գնումների համար և պահանջել է, որ բոլոր ոչ ձեռնարկության iPhone հավելվածները տեղադրվեն միայն իր հավելվածների խանութում:
Բայց Apple-ի հավելվածների խանութի մոդելը վերջին տասը տարիների ընթացքում ամբողջ աշխարհում ենթարկվել է քննադատության lawsuits-ների և պետական կարգավորողների կողմից, քանի որ քննադատները պնդում են, որ այն գործում է որպես մենաշնորհ iPhone ծրագրակազմում:
Apple-ը պնդում է, որ իր հավելվածների խանութը և ներսում գնումների պահանջները նախատեսված են վստահության և անվտանգության բարձրացման համար:

On Tuesday, Apple announced that alternative third-party app stores in the European Union will be charged a 5% commission on in-app purchases, which the iPhone maker said will "resolve" disagreements with regulators stemming from the implementation of Europe's Digital Markets Act.
Under the new rules, apps purchased through Apple's App Store using Apple's system will pay a commission of 26% on digital goods and services.
Apps that use their own payment processing systems and take credit cards directly will pay Apple 20%. Apps that link out to a website to complete purchases will be charged 15%, and apps distributed through third-party app stores or the web will be charged 5%, which Apple calls a "Core Technology Commission." Some fees can be cut in half by participating in various Apple programs.
This is a replacement for a more complicated system that Apple proposed last year. The new fee tiers take effect on Oct. 1.
Historically, Apple charged either 30% or 15% on all iPhone in-app purchases and required that all non-enterprise iPhone apps be installed through its App Store. But Apple's App Store model has been under attack around the world in the past decade from lawsuits and government regulators, as critics say it operates as a monopoly on iPhone software.
Apple has argued that its App Store and in-app purchase requirements are designed to increase trust and safety.