Ապօրինի ընդերքօգտագործման 81 դեպք՝ 1,4 մլրդ դրամի վնաս պետությանը
2026թ ընթացքում Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից թվային գործիքների, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի ընդերքօգտագործման և արդյունահանված ծավալները թաքցնելու 81 դեպք, որից 24-ը հայտնաբերվել է ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող ընկերություններում իրականացված ստուգումների արդյունքում, իսկ 57-ը՝ Տեսչական մարմնի նախաձեռնությամբ հարուցված վարչական վարույթների շրջանակներում:
81 դեպքով հայտնաբերված ոչ մետաղական օգտակար հանածոների ապօրինի արդյունահանման թաքցված ծավալը կազմել է՝ 3․884․321,8մխ։ Միայն 57 դեպքով Տեսչական մարմնի կողմից հաշվարկված շրջակա միջավայրին պատճառված վնասը կազմել է՝ 254․914․192,7 ՀՀ դրամ:
Վերոնշյալ բոլոր դեպքերով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդումներ են ներկայացվել իրավապահ մարմիններ՝ հետագա ընթացքն ապահովելու համար։ Արձանագրված ծավալների հիման վրա ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հաշվարկվել է պետությանը պատճառված վնաս՝ 1․395․393․017 ՀՀ դրամի չափով:

81 Cases of Illegal Subsoil Use Resulting in 1.4 Billion Dram Damage to the State
In 2026, the Environmental and Subsoil Inspection Authority discovered 81 cases of illegal subsoil use and concealment of extracted volumes through the use of digital tools and drones. Out of these, 24 cases were identified during inspections of companies with subsoil use rights, while 57 were uncovered through administrative proceedings initiated by the Inspection Authority.
The concealed volume of illegally extracted non-metallic minerals in these 81 cases amounted to 3,884,321.8 cubic meters. For 57 of these cases, the Inspection Authority calculated the environmental damage at 254,914,192.7 Armenian drams.
Reports of the apparent crimes have been submitted to law enforcement agencies for further action. Based on the recorded volumes, the State Revenue Committee of Armenia calculated the damage caused to the state at 1,395,393,017 Armenian drams.