Ապօրինի ընդերքօգտագործման 81 դեպք՝ 1,4 մլրդ դրամի վնաս պետությանը
2026թ ընթացքում Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից թվային գործիքների, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի ընդերքօգտագործման և արդյունահանված ծավալները թաքցնելու 81 դեպք, որից 24-ը հայտնաբերվել է ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող ընկերություններում իրականացված ստուգումների արդյունքում, իսկ 57-ը՝ Տեսչական մարմնի նախաձեռնությամբ հարուցված վարչական վարույթների շրջանակներում:
81 դեպքով հայտնաբերված ոչ մետաղական օգտակար հանածոների ապօրինի արդյունահանման թաքցված ծավալը կազմել է՝ 3․884․321,8մխ։ Միայն 57 դեպքով Տեսչական մարմնի կողմից հաշվարկված շրջակա միջավայրին պատճառված վնասը կազմել է՝ 254․914․192,7 ՀՀ դրամ:
Վերոնշյալ բոլոր դեպքերով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդումներ են ներկայացվել իրավապահ մարմիններ՝ հետագա ընթացքն ապահովելու համար։ Արձանագրված ծավալների հիման վրա ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հաշվարկվել է պետությանը պատճառված վնաս՝ 1․395․393․017 ՀՀ դրամի չափով:

В 2026 году в результате контроля, проведенного Инспекцией по охране окружающей среды и недр с использованием цифровых инструментов и беспилотных летательных аппаратов, было выявлено 81 случай незаконного использования недр и сокрытия объемов добычи, из которых 24 случая были обнаружены в ходе проверок компаний, имеющих право на использование недр, а 57 - в рамках административных производств, инициированных Инспекцией.
Объем незаконно добытых неметаллических полезных ископаемых, скрытых в 81 случае, составил 3.884.321,8 м³. Только по 57 случаям Инспекцией был рассчитан ущерб, причиненный окружающей среде, в размере 254.914.192,7 драм.
По всем вышеуказанным случаям были направлены сообщения о явных преступлениях в правоохранительные органы для обеспечения дальнейшего процесса. На основе зарегистрированных объемов Комитет государственных доходов Республики Армения рассчитал ущерб, причиненный государству, в размере 1.395.393.017 драм.