ԱOC-ն ասում է, որ նա գումար է խնայում ձվերի սառեցման համար։ Ահա թե որքան կարող է արժենալ ընթացակարգը
Լուրեր | 2026/08/15 14:35
ԱOC-ի ձվերի սառեցման որոշումը և դրա ծախսերը
Ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Օկասիո-Կորտեսը (D-N.Y.) նշել է, որ ձվերի սառեցման որոշումը պահանջել է ժամանակ, "որպեսզի մտածի, գնահատի և խնայել գումար"։ Դա զարմանալի չէ, քանի որ մեկ ձվի սառեցման ցիկլը, ներառյալ հորմոնալ խթանումը և հետքրքրելու ընթացակարգը, միջինում արժե մոտ 16,000 դոլար, ըստ FertilityIQ-ի, որը վերարտադրողական առողջության տվյալների և կրթության հարթակ է։
Առողջության ապահովագրության ծածկույթը այս ընտրովի ընթացակարգի համար տարածված չէ, ինչը նշանակում է, որ շատ կանայք ստիպված են լինում ինքնուրույն հոգալ այս ծախսերը։ Շարունակական պահեստավորման վճարները և հարկերը կարող են ավելացնել ընդհանուր գումարը։
Օկասիո-Կորտեսը, ով 36 տարեկան է, վերջերս նշել է ABC-ի "Այս շաբաթ" հաղորդման ընթացքում, որ չի բացառել ապագայում նախագահական և ԱՄՆ Սենատի ընտրություններում մասնակցելու հնարավորությունը։ Սակայն ձվերի սառեցման ծախսը, որը մեծանում է ապահովագրության ծածկույթի բացակայության պատճառով, մնում է շատ կանանց համար խոչընդոտ։
«Միակ ձվի սառեցման ցիկլը ԱՄՆ-ում սովորաբար արժե 10,000-ից 20,000 դոլար», - ասել է բժիշկ Սթեֆանի Կուկուն, ով նախկինում եղել է գինեկոլոգ և Առողջության համաշխարհային կազմակերպության ավագ խորհրդատու։ Ընդհանուր ծախսը կարող է շատ ավելի բարձր լինել, եթե անհրաժեշտ լինեն մի քանի ցիկլներ, ինչպես նաև պահեստավորման և իմպլանտացիայի լրացուցիչ ծախսերը։
Օրինակ, Նյու Յորքում 38 տարեկան կնոջ համար, ով պետք է անցնի երեք ցիկլ, ընդհանուր ծախսը կարող է հասնել 47,000 դոլարի։
Առողջության ապահովագրության ծածկույթը ձվերի սառեցման համար դեռևս բացառություն է, քան կանոն։ 2025 թվականին 500-ից ավելի աշխատող ունեցող գործատուների մոտ 22%-ը տրամադրել է ծածկույթ, ինչը 2015 թվականի 5%-ից մեծ աճ է։

Rep. Alexandria Ocasio-Cortez, D-N.Y., said the decision to freeze her eggs took time "to consider, weigh and save up for." That's not surprising: A single egg freezing cycle, including hormone stimulation and the retrieval procedure, costs around $16,000, on average, according to FertilityIQ, a fertility data and education platform.
Health insurance coverage of the elective procedure is not widespread, meaning many women have to shoulder these costs on their own. Ongoing storage fees and taxes can make the tab grow even more.
Ocasio-Cortez, who is 36, recently said on ABC's "This Week" that she hasn't ruled out a future presidential and U.S. Senate campaign. However, the expense of egg freezing — compounded by a widespread lack of insurance coverage — remains an obstacle for many women.
"A single egg freezing cycle in the United States typically costs $10,000 to $20,000," said Dr. Stephanie Kuku, a former gynecologist and senior adviser to the World Health Organization. The total tab can be much higher if multiple cycles are needed, and after factoring in additional costs such as storage and implantation.
For comparison, in New York City, the total egg-freezing costs for a 38-year-old woman who needs three cycles can reach $47,000.
Health coverage of egg freezing is not common. In 2025, about 22% of employers with 500 or more workers provided coverage for elective egg freezing, up from 5% in 2015.