ԱOC-ն ասում է, որ նա գումար է խնայում ձվերի սառեցման համար։ Ահա թե որքան կարող է արժենալ ընթացակարգը
Լուրեր | 2026/08/15 14:35
ԱOC-ի ձվերի սառեցման որոշումը և դրա ծախսերը
Ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Օկասիո-Կորտեսը (D-N.Y.) նշել է, որ ձվերի սառեցման որոշումը պահանջել է ժամանակ, "որպեսզի մտածի, գնահատի և խնայել գումար"։ Դա զարմանալի չէ, քանի որ մեկ ձվի սառեցման ցիկլը, ներառյալ հորմոնալ խթանումը և հետքրքրելու ընթացակարգը, միջինում արժե մոտ 16,000 դոլար, ըստ FertilityIQ-ի, որը վերարտադրողական առողջության տվյալների և կրթության հարթակ է։
Առողջության ապահովագրության ծածկույթը այս ընտրովի ընթացակարգի համար տարածված չէ, ինչը նշանակում է, որ շատ կանայք ստիպված են լինում ինքնուրույն հոգալ այս ծախսերը։ Շարունակական պահեստավորման վճարները և հարկերը կարող են ավելացնել ընդհանուր գումարը։
Օկասիո-Կորտեսը, ով 36 տարեկան է, վերջերս նշել է ABC-ի "Այս շաբաթ" հաղորդման ընթացքում, որ չի բացառել ապագայում նախագահական և ԱՄՆ Սենատի ընտրություններում մասնակցելու հնարավորությունը։ Սակայն ձվերի սառեցման ծախսը, որը մեծանում է ապահովագրության ծածկույթի բացակայության պատճառով, մնում է շատ կանանց համար խոչընդոտ։
«Միակ ձվի սառեցման ցիկլը ԱՄՆ-ում սովորաբար արժե 10,000-ից 20,000 դոլար», - ասել է բժիշկ Սթեֆանի Կուկուն, ով նախկինում եղել է գինեկոլոգ և Առողջության համաշխարհային կազմակերպության ավագ խորհրդատու։ Ընդհանուր ծախսը կարող է շատ ավելի բարձր լինել, եթե անհրաժեշտ լինեն մի քանի ցիկլներ, ինչպես նաև պահեստավորման և իմպլանտացիայի լրացուցիչ ծախսերը։
Օրինակ, Նյու Յորքում 38 տարեկան կնոջ համար, ով պետք է անցնի երեք ցիկլ, ընդհանուր ծախսը կարող է հասնել 47,000 դոլարի։
Առողջության ապահովագրության ծածկույթը ձվերի սառեցման համար դեռևս բացառություն է, քան կանոն։ 2025 թվականին 500-ից ավելի աշխատող ունեցող գործատուների մոտ 22%-ը տրամադրել է ծածկույթ, ինչը 2015 թվականի 5%-ից մեծ աճ է։

AOC говорит, что она копит деньги на заморозку яиц. Вот сколько может стоить эта процедура
Представительница Конгресса Александра Окасио-Кортес (D-N.Y.) заявила, что решение заморозить свои яйца потребовало времени, "чтобы подумать, взвесить и накопить деньги". Это не удивительно, поскольку один цикл заморозки яиц, включая гормональную стимуляцию и процедуру извлечения, в среднем стоит около 16 000 долларов, согласно FertilityIQ, платформе данных и образования в области фертильности.
Покрытие медицинской страховкой этой элективной процедуры не является распространенным, что означает, что многим женщинам приходится нести эти расходы самостоятельно. Постоянные сборы за хранение и налоги могут еще больше увеличить общую сумму.
Окасио-Кортес, которой 36 лет, недавно заявила в программе ABC "На этой неделе", что не исключает возможности участия в будущих президентских и сенатских выборах США. Однако расходы на заморозку яиц, усугубленные отсутствием страхового покрытия, остаются препятствием для многих женщин.
«Один цикл заморозки яиц в США обычно стоит от 10 000 до 20 000 долларов», - сказала доктор Стефани Куку, бывший гинеколог и старший советник Всемирной организации здравоохранения. Общая сумма может быть значительно выше, если необходимо несколько циклов, а также с учетом дополнительных расходов, таких как хранение и имплантация.
Например, для 38-летней женщины в Нью-Йорке, которая нуждается в трех циклах, общие расходы могут достигать 47 000 долларов.
Покрытие медицинской страховкой заморозки яиц по-прежнему является исключением, а не правилом. В 2025 году 22% работодателей с более чем 500 сотрудниками предоставили такое покрытие, что является значительным увеличением по сравнению с 5% в 2015 году.