Անուշիկ Ավետյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորի հետ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն օգոստոսի 18-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն (ՔԴՄ) կուսակցության անդամ Ֆիլիպ Հոֆմանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԳԴՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Կատրին Բուդեր-Պելցը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի՝ գերմանական շուկա արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման շուրջ։ Անուշիկ Ավետյանը բարձր է գնահատել Գերմանիայի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով հայ-գերմանական հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի կարևորությունը։
Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է տնտեսական և զարգացման համագործակցության լայն օրակարգ, որի շրջանակում իրականացվող համատեղ աշխատանքը կարևոր նշանակություն ունի երկկողմ տնտեսական կապերի խորացման, մասնավոր հատվածի համագործակցության խթանման և նոր հնարավորությունների ձևավորման տեսանկյունից։
Հանդիպման շրջանակում հատուկ անդրադարձ է կատարվել գերմանական Import Promotion Desk (IPD) նախաձեռնությանը, որի կարևորությունը հայկական արտահանման ներուժ ունեցող արտադրողների՝ գերմանական և եվրոպական շուկաների պահանջներին համապատասխանության գնահատման, նրանց արտահանման պատրաստվածության բարձրացմանն ուղղված աջակցության, ինչպես նաև գերմանացի ներմուծողների և գնորդների հետ ուղղակի գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը և պայմանավորվել անհրաժեշտ տեղեկատվության հետագա փոխանակման միջոցով հստակեցնել փոխգործակցության հնարավոր գործնական ուղղությունները։

Анушик Аветян встретилась с депутатом Бундестага Германии
Заместитель министра экономики Республики Армения Анушик Аветян встретилась 18 августа с депутатом Бундестага Германии, членом Христианско-демократического союза (ХДС) Филипом Хофманом. В встрече также приняла участие первая секретарь посольства Германии в РА Катрин Будер-Пельц.
В ходе встречи были обменены мнениями о дальнейшем развитии торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Германией, а также о возможностях расширения экспорта армянской продукции на немецкий рынок. Анушик Аветян высоко оценила эффективное сотрудничество с Германией, подчеркнув важность экономического компонента в армяно-германских отношениях.
Она отметила, что между двумя странами существует широкий повестка дня по экономическому и развитию сотрудничества, в рамках которого совместная работа имеет важное значение для углубления двусторонних экономических связей, содействия сотрудничеству частного сектора и формирования новых возможностей.
В рамках встречи особое внимание было уделено инициативе немецкого Import Promotion Desk (IPD), важность которой заключается в оценке соответствия производителей с экспортным потенциалом Армении требованиям немецкого и европейского рынков, повышении их готовности к экспорту, а также установлении прямых деловых связей с немецкими импортерами и покупателями.
Стороны подтвердили готовность продолжать сотрудничество и договорились уточнить возможные практические направления взаимодействия через дальнейший обмен необходимой информацией.