Անուշիկ Ավետյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորի հետ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն օգոստոսի 18-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն (ՔԴՄ) կուսակցության անդամ Ֆիլիպ Հոֆմանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԳԴՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Կատրին Բուդեր-Պելցը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի՝ գերմանական շուկա արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման շուրջ։ Անուշիկ Ավետյանը բարձր է գնահատել Գերմանիայի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով հայ-գերմանական հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի կարևորությունը։
Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է տնտեսական և զարգացման համագործակցության լայն օրակարգ, որի շրջանակում իրականացվող համատեղ աշխատանքը կարևոր նշանակություն ունի երկկողմ տնտեսական կապերի խորացման, մասնավոր հատվածի համագործակցության խթանման և նոր հնարավորությունների ձևավորման տեսանկյունից։
Հանդիպման շրջանակում հատուկ անդրադարձ է կատարվել գերմանական Import Promotion Desk (IPD) նախաձեռնությանը, որի կարևորությունը հայկական արտահանման ներուժ ունեցող արտադրողների՝ գերմանական և եվրոպական շուկաների պահանջներին համապատասխանության գնահատման, նրանց արտահանման պատրաստվածության բարձրացմանն ուղղված աջակցության, ինչպես նաև գերմանացի ներմուծողների և գնորդների հետ ուղղակի գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը և պայմանավորվել անհրաժեշտ տեղեկատվության հետագա փոխանակման միջոցով հստակեցնել փոխգործակցության հնարավոր գործնական ուղղությունները։

Development of Trade and Economic Cooperation between Armenia and Germany
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Anushik Avetyan, met on August 18 with Philip Hofmann, a member of the Bundestag of Germany and a member of the Christian Democratic Union (CDU). The meeting was also attended by Katrin Buder-Peltz, the first secretary of the German Embassy in Armenia.
During the meeting, opinions were exchanged on the further development of trade and economic cooperation between Armenia and Germany, as well as on expanding the opportunities for exporting Armenian products to the German market. Anushik Avetyan highly appreciated the effective cooperation established with Germany, emphasizing the importance of the economic component in Armenian-German relations.
She noted that there is a broad agenda for economic and development cooperation between the two countries, within which joint work is of great significance for deepening bilateral economic ties, promoting private sector cooperation, and creating new opportunities.
Special attention was paid to the German Import Promotion Desk (IPD) initiative during the meeting, highlighting its importance in assessing the compliance of Armenian producers with the demands of the German and European markets, enhancing their export readiness, and establishing direct business connections with German importers and buyers.
The parties reaffirmed their willingness to continue cooperation and agreed to clarify possible practical directions of collaboration through further exchange of necessary information.