Անտիկոռուպցիոն կոմիտե. Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է 6 մարդ
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է 6 մարդ, այդ թվում՝ ինքն էլ և նրա ավագ որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը:
Քոչարյանը մեղադրվում է պետական գույքի յուրացման մեջ, նախնական համաձայնությամբ իր մոտեցում ունեցող անձանց հետ: Նա նաև մեղադրվում է մի շարք հասարակական և տնտեսական նշանակություն ունեցող անշարժ գույքի ձեռքբերման մեջ՝ շուկայական գներից ցածր գներով:
Ըստ հաղորդման, գույքի իրական պատկանելիությունը և դրա հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, այն ձևակերպվել է փոխկապակցված ընկերությունների անունով:
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է 8.3 հա մակերեսով հողատարածքին, որը ձեռք է բերվել 44,657,000 դրամով:
Այս հողատարածքում 2002 թվականին կառուցվել է «Play City» ժամանցի կենտրոն:
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեն նաև հայտնել է, որ Քոչարյանին որպես կաշառք է փոխանցվել 56 անշարժ գույք, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 2,633,934,000 դրամ:
Քոչարյանի և նրա որդու նկատմամբ ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցներ՝ գույքի հնարավոր փոխանցումը կամ օտարումը կանխելու նպատակով:

News | 2026/08/25 14:04
The Anti-Corruption Committee reports that six people have been arrested in the criminal case against Armenia's second president, Robert Kocharian, including Kocharian himself and his eldest son, Sedrak Kocharian:
Kocharian is accused of embezzling state property in collusion with associates. He is also accused of acquiring several properties of public and economic significance at prices below market value:
To conceal the true ownership and criminal origin of the properties, they were registered under related companies.
In particular, this concerns an 8.3-hectare plot purchased for 44,657,000 drams, on which the entertainment center 'Play City' was built in 2002.
The Anti-Corruption Committee also reported on an alleged bribe to Kocharian, involving the transfer of 56 properties worth a total of 2,633,934,000 drams.
Actions have been taken against Kocharian and his son to impose a freeze on their assets to prevent any possible transfer or alienation.