Անտիկոռուպցիոն կոմիտե. Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է 6 մարդ
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է 6 մարդ, այդ թվում՝ ինքն էլ և նրա ավագ որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը:
Քոչարյանը մեղադրվում է պետական գույքի յուրացման մեջ, նախնական համաձայնությամբ իր մոտեցում ունեցող անձանց հետ: Նա նաև մեղադրվում է մի շարք հասարակական և տնտեսական նշանակություն ունեցող անշարժ գույքի ձեռքբերման մեջ՝ շուկայական գներից ցածր գներով:
Ըստ հաղորդման, գույքի իրական պատկանելիությունը և դրա հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, այն ձևակերպվել է փոխկապակցված ընկերությունների անունով:
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է 8.3 հա մակերեսով հողատարածքին, որը ձեռք է բերվել 44,657,000 դրամով:
Այս հողատարածքում 2002 թվականին կառուցվել է «Play City» ժամանցի կենտրոն:
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեն նաև հայտնել է, որ Քոչարյանին որպես կաշառք է փոխանցվել 56 անշարժ գույք, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 2,633,934,000 դրամ:
Քոչարյանի և նրա որդու նկատմամբ ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցներ՝ գույքի հնարավոր փոխանցումը կամ օտարումը կանխելու նպատակով:

Антикоррупционный комитет сообщает, что в рамках уголовного дела против второго президента Армении Роберта Кочаряна задержаны 6 человек, в том числе сам Кочарян и его старший сын Седрак Кочарян:
Кочарян обвиняется в присвоении государственного имущества по предварительному сговору с близкими к нему лицами. Он также обвиняется в приобретении ряда объектов недвижимости, имеющих общественное и экономическое значение, по ценам ниже рыночных:
С целью сокрытия фактической принадлежности имущества и его преступного происхождения объекты оформлялись на взаимосвязанные компании.
В частности, речь идет о земельном участке площадью 8,3 га, приобретенном за 44,657,000 драм, на котором в 2002 году был построен развлекательный центр «Play City».
Антикоррупционный комитет также сообщил о предполагаемой взятке Кочаряну, в рамках которой ему было передано 56 объектов недвижимости общей стоимостью 2,633,934,000 драм.
В отношении Кочаряна и его сына предприняты соответствующие действия для наложения ареста на имущество, чтобы предотвратить его возможную передачу или отчуждение.