Anthropic-ի IPO-ն ցույց կտա արհեստական բանականության դեմ հակառակորդության ազդեցությունը
Anthropic-ը պատրաստվում է հանրային շուկա դուրս գալու, սակայն հասարակությունը անհանգստացած է արհեստական բանականությունից:
Anthropic-ի IPO-ի առաջարկում, որը սպասվում է առաջիկա շաբաթներին, արհեստական բանականության և տվյալների կենտրոնների նկատմամբ բացասական տրամադրությունները կցուցադրի որպես ռիսկային գործոն:
Ընկերությունը, որը գնահատվում է մոտ $1 տրիլիոն, պատրաստվում է հանրային շուկա դուրս գալ այն ժամանակ, երբ հասարակությունը increasingly անհանգստացած է արհեստական բանականության աշխատանքները վերցնելու մասին:
Anthropic-ը նախնական "ջրի փորձարկման" հանդիպումներ է անցկացրել բանկիրների և ներդրողների հետ Սան Ֆրանցիսկոյում:
Հանդիպումներում CFO Krishna Rao-ն հարցնում է մրցակցության, բաց աղբյուրային մոդելներից եկամտի ճնշման և տվյալների կենտրոնների կառուցման դանդաղեցման մասին:
Հունիսին Anthropic-ը գաղտնի ներկայացրել է IPO-ի հայտ, որը կլինի պատմության մեջ ամենամեծ IPO-ներից մեկը:
Ներդրողները սպասում են, որ Anthropic-ը կարող է գերազանցել SpaceX-ի վերջին $85.7 միլիարդի առաջարկը:
Հասարակական տրամադրությունները նրանց օգտին չեն:
Gallup-ի մայիսյան հարցման համաձայն, ամերիկացիների 70%-ը դեմ է AI տվյալների կենտրոնների կառուցմանը իրենց տարածքում:

В проспекте IPO Anthropic, который ожидается в ближайшие недели, негативное отношение к ИИ и дата-центрам будет указано как фактор риска, сообщили источники CNBC.
Компания, оцененная почти в 1 триллион долларов на частных рынках, собирается выйти на публичный рынок в то время, когда общественность все больше беспокоится о том, что ИИ отнимает рабочие места.
Anthropic проводит предварительные "тестовые" встречи с банкирами и инвесторами в Сан-Франциско.
На этих встречах CFO Кришна Рао отвечает на вопросы о конкуренции, давлении на маржу со стороны открытых моделей и о том, что произойдет, если замедлится строительство дата-центров.
В июне Anthropic конфиденциально подал заявку на IPO, которое станет одним из крупнейших в истории.
Инвесторы ожидают, что Anthropic может превзойти это, и прогнозируют, что компания может выйти на рынок с оценкой около 2 триллионов долларов.
Общественное мнение не на их стороне.
Согласно опросу Gallup, опубликованному в мае, 70% американцев против строительства дата-центров ИИ в своем районе.