Anthropic-ի հասույթը երկրորդ եռամսյակում աճել է 14 անգամ
Արհեստական բանականության ոլորտում գործող Anthropic ընկերության հասույթը երկրորդ եռամսյակում տարեկան կտրվածքով աճել է շուրջ 14 անգամ՝ գերազանցելով 11.5 մլրդ դոլարը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով ընկերության փաստաթղթերին:
Փաստաթղթերի համաձայն՝ ընկերությունը պոտենցիալ ներդրողներին հայտնել է, որ նախնական հաշվարկներով երկրորդ եռամսյակի հասույթը գերազանցել է 11.5 մլրդ դոլարը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 787 մլն դոլարի և 2026 թվականի առաջին եռամսյակի 4.73 մլրդ դոլարի համեմատ:
Ընկերությունը նաև հայտնել է եռամսյակային ճշգրտված գործառնական շահույթի դրական արդյունքի մասին՝ միաժամանակ նշելով, որ ֆինանսական ցուցանիշները կարող են վերանայվել:
Ավելի վաղ Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Anthropic-ը նախնական հրապարակային առաջարկի (IPO) շրջանակում կարող է գնահատվել 2 տրլն դոլարից ավելի, և դրա բորսայական տեղաբաշխումը կարող է դառնալ պատմության մեջ ամենախոշորներից մեկը:
Հունիսին ընկերությունը հայտնել էր, որ գաղտնի դիմում է ներկայացրել IPO իրականացնելու համար, իսկ Bloomberg-ի տվյալներով՝ բորսայում դեբյուտը նախատեսվում է հոկտեմբերին:
Anthropic-ը հիմնադրվել է 2021 թվականին, ընկերության գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Սան Ֆրանցիսկոյում: Այն մշակել է Claude մեծ լեզվային մոդելների (LLM) շարքը:

Anthropic's Revenue Grew 14 Times in the Second Quarter
The revenue of Anthropic, a company operating in the field of artificial intelligence, grew approximately 14 times year-on-year in the second quarter, exceeding $11.5 billion, according to Bloomberg, citing the company's documents.
According to the documents, the company informed potential investors that preliminary estimates indicate that the revenue for the second quarter surpassed $11.5 billion, compared to $787 million for the same period last year and $4.73 billion for the first quarter of 2026.
The company also reported a positive result for adjusted operating profit for the quarter, while noting that financial figures may be revised.
Earlier, the Financial Times reported, citing sources, that Anthropic could be valued at over $2 trillion in the context of its initial public offering (IPO), and its stock market placement could become one of the largest in history.
In June, the company announced that it had filed a confidential application to conduct an IPO, and according to Bloomberg, the debut on the stock market is planned for October.
Anthropic was founded in 2021, and its headquarters is located in San Francisco. It has developed a series of large language models (LLM) called Claude.