Anthropic-ի եկամուտը երկրորդ եռամսյակում գերազանցել է 11.5 միլիարդ դոլարը
Anthropic-ի եկամուտը երկրորդ եռամսյակում աճել է ավելի քան 14 անգամ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդում է Bloomberg News-ը: AI ընկերությունը հաղորդել է, որ իր նախնական եկամուտը գերազանցել է 11.5 միլիարդ դոլարը, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կազմել էր 787 միլիոն դոլար:
Այս աճը ընդգծում է Claude chatbot-ի ստեղծողի արագ զարգացումը, քանի որ այն պատրաստվում է հնարավոր մեծ IPO-ին: Anthropic-ը նաև հաղորդել է դրական հարմարեցված շահույթ երկրորդ եռամսյակում:
Ընկերությունը մայիսին հայտնել էր, որ իր տարեկան եկամուտը գերազանցել է 47 միլիարդ դոլարը, ինչը 2025 թվականին կազմել էր մոտ 10 միլիարդ դոլար:
Anthropic-ի CFO Krishna Rao-ն ղեկավարում է հանդիպումները հնարավոր ներդրողների հետ, իսկ IPO-ն կարող է տեղի ունենալ այս աշնանը:

Выручка Anthropic во втором квартале составила более 11,5 миллиарда долларов
Выручка Anthropic во втором квартале выросла более чем в 14 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщает Bloomberg News. AI-компания сообщила, что ее предварительная выручка составила более 11,5 миллиарда долларов, по сравнению с 787 миллионами долларов в том же периоде прошлого года.
Этот рост подчеркивает стремительное развитие создателя чат-бота Claude, поскольку он готовится к потенциальному крупному IPO. Anthropic также сообщила о положительном скорректированном операционном доходе во втором квартале.
Компания в мае заявила, что ее годовая выручка превысила 47 миллиардов долларов, по сравнению с примерно 10 миллиардами долларов в 2025 году.
Финансовый директор Anthropic Krishna Rao ведет встречи с потенциальными инвесторами, а IPO может состояться этой осенью.