Anthropic-ի եկամուտը երկրորդ եռամսյակում գերազանցել է 11.5 միլիարդ դոլարը
Anthropic-ի եկամուտը երկրորդ եռամսյակում աճել է ավելի քան 14 անգամ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդում է Bloomberg News-ը: AI ընկերությունը հաղորդել է, որ իր նախնական եկամուտը գերազանցել է 11.5 միլիարդ դոլարը, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կազմել էր 787 միլիոն դոլար:
Այս աճը ընդգծում է Claude chatbot-ի ստեղծողի արագ զարգացումը, քանի որ այն պատրաստվում է հնարավոր մեծ IPO-ին: Anthropic-ը նաև հաղորդել է դրական հարմարեցված շահույթ երկրորդ եռամսյակում:
Ընկերությունը մայիսին հայտնել էր, որ իր տարեկան եկամուտը գերազանցել է 47 միլիարդ դոլարը, ինչը 2025 թվականին կազմել էր մոտ 10 միլիարդ դոլար:
Anthropic-ի CFO Krishna Rao-ն ղեկավարում է հանդիպումները հնարավոր ներդրողների հետ, իսկ IPO-ն կարող է տեղի ունենալ այս աշնանը:

Anthropic's revenue surged more than 14-fold in the second quarter from a year earlier, Bloomberg News reported. The AI company reported preliminary revenue of more than $11.5 billion for its latest completed quarter, up from $787 million in the same period last year.
The jump underscores the rapid growth of the Claude chatbot maker as it prepares for a potential blockbuster initial public offering. Anthropic also posted positive adjusted operating income in the second quarter.
In May, Anthropic stated that its run-rate revenue crossed $47 billion, up from roughly $10 billion in revenue in all of 2025.
Anthropic CFO Krishna Rao is leading meetings with prospective investors ahead of its potential IPO, which could happen as soon as this fall.