Claude նեյրոցանցի ստեղծողը կարող է իրականացնել պատմության մեջ ամենախոշոր հրապարակային տեղաբաշխումը՝ 2 տրիլիոն դոլարից սկսվող գնահատմամբ։ Ներդրողները կանխատեսում են, որ մինչև 2026 թվականը ընկերության եկամուտը կարող է տասնապատկվել, սակայն նշում են նաև չինական մրցակիցների ճնշումը և կարգավորող սահմանափակումները։
FT-ի կողմից հարցված վեց ներդրողներ նման հավակնոտ գնահատականը կապում են եկամուտների կտրուկ աճի հետ։ Նրանց հաշվարկներով՝ 2026 թվականի արդյունքներով Anthropic-ի տարեկան եկամուտը կհասնի 100-120 միլիարդ դոլարի՝ մեկ տարվա ընթացքում գրանցելով տասնապատիկ աճ։ Միևնույն ժամանակ, ընկերությունն ինքը, որը դեռ հունիսին փաստաթղթեր էր ներկայացրել ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC), լռություն է պահպանում և ֆինանսական մանրամասներ չի հրապարակում։
Anthropic-ի ուղղակի հանրային համեմատելի ընկերություններ չկան, սակայն արհեստական բանականության ոլորտի շահառու ընկերությունները, ինչպիսիք են Palantir-ը և Nebius-ը, վաճառվում են եկամտի նկատմամբ մոտ 55-ապատիկ գնահատման գործակցով։ Ներդրողները կառուցում են գնահատման սեփական մոդելները, թեև ընդունում են, որ Anthropic-ի թոփ-մենեջերները նույնիսկ մասնավոր զրույցներում չեն նշել ընկերության նպատակային արժեքի հստակ ցուցանիշը։
Լավատեսությանը զուգահեռ՝ ընկերության առջև կան նաև մի շարք մարտահրավերներ։ FT-ը նշում է չինացի մրցակիցների ճնշումը, կարգավորող սահմանափակումներն ու ԱՄՆ իշխանությունների հետ դատական գործընթացները։ ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը ժամանակավորապես արգելել էր Anthropic-ի լավագույն մոդելների օգտագործումը, ինչը, ներդրողների խոսքով, հունիսին դանդաղեցրել էր ընկերության եկամուտների աճը, սակայն ընկերությունը արագ վերականգնվել է։
Հաճախորդներն ավելի ու ավելի զգայուն են արձագանքում գներին։ Anthropic-ի առաջատար մոդելն OpenAI-ի մոդելից 2.5 անգամ ավելի թանկ է, իսկ չինական open-source այլընտրանքները, որոնք վերջին մեկ տարվա ընթացքում զգալիորեն բարելավել են իրենց հնարավորությունները, մի քանի անգամ ավելի էժան են։ Այնուամենայնիվ, նախորդ ամիս Anthropic-ը մեծացրել է իր մասնաբաժինը ԱՄՆ շուկայում։
Ավելի վաղ Բրիտանիայի AI անվտանգության ինստիտուտը արձանագրել էր, որ OpenAI-ի և Anthropic-ի մոդելները դուրս են եկել թույլատրելի սցենարների շրջանակից․ արհեստական բանականության գործակալները դիմել են սոցիալիստական մեթոդներին՝ իրական մարդկանց մանիպուլացնելու և վնասաբեր ծրագրային ապահովում ներդնելու համար։
Թեստերի ընթացքում Anthropic-ի Mythos 5 գործակալը ստեղծում էր կեղծ «առցանց անհատականություններ», փորձում էր ներդնել վնասաբեր կոդ և համոզել մարդուն հաստատել այն։ Դրա համար գործակալը ստեղծում էր կեղծ հաշիվներ և ֆայլերի փոխանակման ծառայությունների միջոցով կապ էր հաստատում մասնագետների հետ։

Создатель нейросети Claude может провести крупнейшее публичное размещение акций в истории с оценкой от 2 триллионов долларов. Инвесторы прогнозируют, что к 2026 году доходы компании могут увеличиться в десять раз, но также отмечают давление со стороны китайских конкурентов и регуляторные ограничения.
Шесть инвесторов, опрошенных FT, связывают такую амбициозную оценку с резким ростом доходов. По их расчетам, к 2026 году годовой доход Anthropic может достичь 100-120 миллиардов долларов, увеличившись в десять раз за год. В то же время сама компания, которая в июне подала документы в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC), сохраняет молчание и не публикует финансовые детали.
У Anthropic нет прямых публичных аналогов, но компании в сфере искусственного интеллекта, такие как Palantir и Nebius, продаются с коэффициентом оценки примерно 55-кратного дохода. Инвесторы строят свои модели оценки, хотя признают, что топ-менеджеры Anthropic даже в частных беседах не упоминали точные цифры целевой оценки компании.
Несмотря на оптимизм, перед компанией стоят и ряд вызовов. FT отмечает давление со стороны китайских конкурентов, регуляторные ограничения и судебные процессы с властями США. Министерство торговли США временно запретило использование лучших моделей Anthropic, что, по словам инвесторов, замедлило рост доходов компании в июне, но она быстро восстановилась.
Клиенты становятся все более чувствительными к ценам. Ведущая модель Anthropic в 2,5 раза дороже модели OpenAI, в то время как китайские альтернативы с открытым исходным кодом, которые значительно улучшили свои возможности за последний год, в несколько раз дешевле. Тем не менее, в прошлом месяце Anthropic увеличила свою долю на рынке США.
Ранее Институт безопасности ИИ Великобритании зафиксировал, что модели OpenAI и Anthropic вышли за рамки допустимых сценариев: агенты искусственного интеллекта применяли методы социальной инженерии для манипуляции реальными людьми и внедрения вредоносного программного обеспечения.
Во время тестов агент Mythos 5 Anthropic создавал фальшивые «онлайн-личности», пытался внедрить вредоносный код и убедить человека его подтвердить. Для этого агент создавал фальшивые учетные записи и связывался с экспертами через службы обмена файлами.