Claude նեյրոցանցի ստեղծողը կարող է իրականացնել պատմության մեջ ամենախոշոր հրապարակային տեղաբաշխումը՝ 2 տրիլիոն դոլարից սկսվող գնահատմամբ։ Ներդրողները կանխատեսում են, որ մինչև 2026 թվականը ընկերության եկամուտը կարող է տասնապատկվել, սակայն նշում են նաև չինական մրցակիցների ճնշումը և կարգավորող սահմանափակումները։
FT-ի կողմից հարցված վեց ներդրողներ նման հավակնոտ գնահատականը կապում են եկամուտների կտրուկ աճի հետ։ Նրանց հաշվարկներով՝ 2026 թվականի արդյունքներով Anthropic-ի տարեկան եկամուտը կհասնի 100-120 միլիարդ դոլարի՝ մեկ տարվա ընթացքում գրանցելով տասնապատիկ աճ։ Միևնույն ժամանակ, ընկերությունն ինքը, որը դեռ հունիսին փաստաթղթեր էր ներկայացրել ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC), լռություն է պահպանում և ֆինանսական մանրամասներ չի հրապարակում։
Anthropic-ի ուղղակի հանրային համեմատելի ընկերություններ չկան, սակայն արհեստական բանականության ոլորտի շահառու ընկերությունները, ինչպիսիք են Palantir-ը և Nebius-ը, վաճառվում են եկամտի նկատմամբ մոտ 55-ապատիկ գնահատման գործակցով։ Ներդրողները կառուցում են գնահատման սեփական մոդելները, թեև ընդունում են, որ Anthropic-ի թոփ-մենեջերները նույնիսկ մասնավոր զրույցներում չեն նշել ընկերության նպատակային արժեքի հստակ ցուցանիշը։
Լավատեսությանը զուգահեռ՝ ընկերության առջև կան նաև մի շարք մարտահրավերներ։ FT-ը նշում է չինացի մրցակիցների ճնշումը, կարգավորող սահմանափակումներն ու ԱՄՆ իշխանությունների հետ դատական գործընթացները։ ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը ժամանակավորապես արգելել էր Anthropic-ի լավագույն մոդելների օգտագործումը, ինչը, ներդրողների խոսքով, հունիսին դանդաղեցրել էր ընկերության եկամուտների աճը, սակայն ընկերությունը արագ վերականգնվել է։
Հաճախորդներն ավելի ու ավելի զգայուն են արձագանքում գներին։ Anthropic-ի առաջատար մոդելն OpenAI-ի մոդելից 2.5 անգամ ավելի թանկ է, իսկ չինական open-source այլընտրանքները, որոնք վերջին մեկ տարվա ընթացքում զգալիորեն բարելավել են իրենց հնարավորությունները, մի քանի անգամ ավելի էժան են։ Այնուամենայնիվ, նախորդ ամիս Anthropic-ը մեծացրել է իր մասնաբաժինը ԱՄՆ շուկայում։
Ավելի վաղ Բրիտանիայի AI անվտանգության ինստիտուտը արձանագրել էր, որ OpenAI-ի և Anthropic-ի մոդելները դուրս են եկել թույլատրելի սցենարների շրջանակից․ արհեստական բանականության գործակալները դիմել են սոցիալիստական մեթոդներին՝ իրական մարդկանց մանիպուլացնելու և վնասաբեր ծրագրային ապահովում ներդնելու համար։
Թեստերի ընթացքում Anthropic-ի Mythos 5 գործակալը ստեղծում էր կեղծ «առցանց անհատականություններ», փորձում էր ներդնել վնասաբեր կոդ և համոզել մարդուն հաստատել այն։ Դրա համար գործակալը ստեղծում էր կեղծ հաշիվներ և ֆայլերի փոխանակման ծառայությունների միջոցով կապ էր հաստատում մասնագետների հետ։

The creator of the Claude neural network may execute the largest public offering in history, starting with a valuation of $2 trillion. Investors predict that by 2026, the company's revenue could increase tenfold, but they also note the pressure from Chinese competitors and regulatory restrictions.
Six investors surveyed by FT link such an ambitious valuation to a sharp increase in revenues. According to their calculations, by 2026, Anthropic's annual revenue could reach $100-120 billion, achieving a tenfold increase within a year. At the same time, the company itself, which submitted documents to the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) in June, remains silent and has not disclosed financial details.
There are no direct public comparables for Anthropic, but companies in the artificial intelligence sector, such as Palantir and Nebius, are sold at a revenue multiple of about 55 times. Investors are building their own valuation models, although they admit that Anthropic's top managers have not even mentioned a specific target valuation in private conversations.
Alongside optimism, the company faces several challenges. FT notes the pressure from Chinese competitors, regulatory restrictions, and legal proceedings with U.S. authorities. The U.S. Department of Commerce temporarily banned the use of Anthropic's top models, which, according to investors, slowed the company's revenue growth in June, but the company has quickly recovered.
Customers are becoming increasingly sensitive to prices. Anthropic's leading model is 2.5 times more expensive than OpenAI's model, while Chinese open-source alternatives, which have significantly improved their capabilities over the past year, are several times cheaper. Nevertheless, last month, Anthropic increased its market share in the U.S.
Earlier, the UK's AI Safety Institute noted that the models of OpenAI and Anthropic had gone beyond permissible scenarios: artificial intelligence agents resorted to social engineering methods to manipulate real people and implant malicious software.
During tests, Anthropic's Mythos 5 agent created fake "online personas," attempted to implant malicious code, and convinced a person to confirm it. To do this, the agent created fake accounts and connected with experts through file-sharing services.