Անշարժ գույքի գրավով վարկ
Անշարժ գույքի գրավով վարկեր՝ եկամուտը հավաստող փաստաթղթերով կամ առանց դրանց: Կգործի 6 ամիս մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամանակահատված՝ ՀՀ այլ բանկերում կամ վարկային կազմակերպություններում գործող գրավով ապահովված պարտավորությունների չափով վարկի տեղափոխման դեպքում:
-
Արժույթ
ՀՀ դրամ
Առավելագույն գումար
100,000,000 ՀՀ դրամ
Առավելագույն ժամկետ
180 ամիս
Վարկը տրամադրվում է Բանկի լրիվ ֆինանսական գործառնություններ իրականացնող մասնաճյուղերում։
Վարկառու/Երաշխավոր* 22 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացի և ռեզիդենտ ֆիզիկական անձ, որի տարիքը չի կարող գերազանցել 55 տարեկանը
Վարկի նպատակը Սպառողական նպատակներ
Վարկի գումար** 1,500,000 - 80,000,000 ՀՀ դրամ
Վարկի ժամկետ 36 - 180 ամիս
Վարկի տոկոսադրույք*** 36-60 ամիս՝ 15%, 61-96 ամիս՝ 16%, 97-120 ամիս՝ 17% , 121-180 ամիս՝ 17% (հաստատուն/ճշգրտվող) (փաստ․՝16.09% – 21.32%)
Վարկ/Գրավ առավելագույն հարաբերակցություն (լիկվիդային արժեք)/Գրավի տեսակ**** Անշարժ գույք՝ (բնակարան, բնակելի տուն, հասարակական տարածք` բացառությամբ արտադրական տարածքների, հողամաս) գնահատված լիկվիդային արժեքով: Եթե անշարժ գույքը գտնվում է Երևան քաղաքում, վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցությունը սահմանելով 80%, իսկ Երևանից դուրս գտնվող անշարժ գույքի համար վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցությունը սահմանելով 70%, հողամասի գրավ՝ 40%։
Վարկի տրամադրման եղանակ Անկանխիկ
Վարկի և տոկոսագումարների մարումներ Ամսական, հավասարաչափ ամորտիզացիա կամ անուիտետային մարում (անուիտետային մարման դեպքում՝ չվերականգնվող վարկային գիծ), իսկ այլ բանկում գործող գրավով ապահովված պարտավորությունների չափով տեղափոխման դեպքում ըստ հաճախորդի ցանկության կարող է տրամադրվել նաև 3 ամիս մայր գումարի մարման արտոնյալ պայման:
Հայտի ուսումնասիրության վճար 5 000 ՀՀ դրամ
Վարկային փաթեթի կազմման և սպասարկման վճար (միանվագ) Վարկի գումարի 0,8%, նվազագույնը՝ 25,000 ՀՀ դրամ, իսկ առավելագույնը՝ 300,000 ՀՀ դրամ
Ժամկետանց տոկոսագումարի/վարկի գծով տույժ Օրական 0,13%
Վարկի վաղաժամկետ մարում Տույժեր չեն կիրառվում
Վարկունակության գնահատում Ընդհանուր մարում/եկամուտ առավելագույն հարաբերակցությունը 50% (վարկառուի և երաշխավորի բոլոր վարկային պարտավորություններ` բացառությամբ վարկառուի և երաշխավորի կողմից տրամադրված երաշխավորությունների գծով ամսական մարումներ հարաբերած վարկառուի և երաշխավորի եկամուտներ):
Հիմք է ընդունվում հարկված եկամուտը` բացառությամբ աշխատավարձի, որի դեպքում հիմք է ընդունվում չհարկված եկամուտը:
*Երաշխավորի առկայությունը պարտադիր չէ, եթե վարկառուի կողմից ներկայացված եկամուտները բավարարում են վարկունակության գնահատման պահանջին։
**Վարկի նվազագույն գումարից շեղումներ կարող են լինել այն դեպքերում, երբ վարկավորումը իրականացվում է գործող Վարկային գլխավոր պայմանագրի շրջանակներում
***Հաստատուն՝ մինչև 60 ամիս – 17%, իսկ 61-րդ ամսից սկսած հաստատուն տոկոսադրույքը ճշգրտվում է՝ Առևտրային բանկերի կողմից մինչև 1 տարի ժամկետով (բացառությամբ ցպահանջի) ՀՀ դրամով ներգրավված ավանդների՝ ՀՀ ԿԲ կողմից (Աղբյուրը՝ www.cba.am) հրապարակվող ամսական տոկոսադրույքների հրապարակված վերջին 3 ամիսների (հաստատուն տոկոսադրույքի ճշգրտման օրվան նախորդող) միջին թվաբանականով հաշվարկված տոկոսադրույք գումարած 9% (այսուհետ՝ Հիմնական ցուցանիշ):

Real Estate Secured Loan
Loans secured by real estate, with or without income verification documents. A 6-month grace period for principal repayment will apply when transferring a loan secured by collateral from other banks or credit organizations in Armenia.
100,000,000 AMD
Maximum Term
180 months
The loan is provided at the bank's branches that conduct full financial operations.
Borrower/Guarantor* A citizen and resident of Armenia over 22 years old, whose age cannot exceed 55 years.
Loan Purpose Consumer purposes.
Loan Amount** 1,500,000 - 80,000,000 AMD.
Loan Term 36 - 180 months.
Interest Rate*** 36-60 months — 15%, 61-96 months — 16%, 97-120 months — 17%, 121-180 months — 17% (fixed/variable) (actual: 16.09% – 21.32%).
Maximum Loan-to-Value Ratio (LTV)/Type of Collateral**** Real estate (apartment, residential house, public space excluding production facilities, land plot) assessed at liquid value. If the real estate is located in Yerevan, the maximum loan-to-value ratio is set at 80%, for real estate outside Yerevan it is 70%, and for land plots, it is 40%.
Loan Provision Method Cash.
Repayment of Loan and Interest Monthly, equal amortization or annuity payment (in the case of annuity payment — non-revolving credit line), and for the transfer of obligations secured by collateral from other banks, a grace period of 3 months for principal repayment may be granted upon customer request.
Application Review Fee 5,000 AMD.
Loan Package Preparation and Service Fee (one-time) 0.8% of the loan amount, minimum 25,000 AMD, maximum 300,000 AMD.
Late Payment Interest/Penalty on Credit Line 0.13% per day.
Early Repayment of Loan No penalties apply.
Creditworthiness Assessment The total repayment/income ratio must not exceed 50% (monthly payments on all credit obligations of the borrower and guarantor, excluding payments on guarantees provided by them, relative to the income of the borrower and guarantor).
The taxable income is considered, excluding salary, for which non-taxable income is used.
*The presence of a guarantor is not mandatory if the income presented by the borrower meets the requirements for creditworthiness assessment.
**Deviations from the minimum loan amount may occur in cases where financing is carried out within the framework of the existing main loan agreement.
***Fixed rate — up to 60 months — 17%, and from the 61st month, the fixed interest rate is adjusted based on the average interest rates on deposits attracted by banks in Armenia for a term of up to 1 year (excluding demand deposits) and will be 9% (hereinafter referred to as the Main Indicator).
****The collateral must be assessed by one of the independent appraisal companies cooperating with the bank.